חדשות

משרד הבריאות מתכוון לחסל את מוקדי השיווק למעבר מבוטחים של הקופות

החל מיוני ייאסר על קופות החולים לפנות למבוטחים של קופות אחרות ישירות או על ידי מוקד מכירות חיצוני. משרד הבריאות: "הם פועלים בניגוד לחוק ותוך בזבוז כספי ציבור בעשרות מיליוני שקלים בשנה"

מוקדנית בחקירה אפידמיולוגית. אילוסטרציה

משרד הבריאות מתכוון לחסל את מוקדי השיווק של קופות החולים. הנימוק: הם פועלים בניגוד לחוק ותוך בזבוז כספי ציבור בעשרות מיליוני שקלים בשנה. כך מדווח הבוקר (ב') "דה מרקר".

העיתון מסר כי בחוזר שהועבר למנכ"לי ארבע הקופות על ידי ראש חטיבת רגולציה, מדיניות שווקים והסדרה של המערך הביטוחי במשרד הבריאות, מוריס דורפמן, נאמר כי החל מיוני ייאסר על הקופות לפנות למבוטחים של קופות אחרות ישירות או על ידי מוקד מכירות חיצוני.

על פי הדיווח, הסכום הכולל שמוציאות הקופות בנושא זה מגיע על פי כמה הערכות ל-200 מיליון שקל. משרד הבריאות טוען שגיוס מבוטחים באמצעות מוקדי שיווק ומכירות מנוגד לחוק ביטוח בריאות ממלכתי. "כללית" ו"מכבי" מפעילות 12 מוקדים כל אחת ובהם כ-150 נציגות מכירות. "מאוחדת" מפעילה שלושה מוקדים (כ-80 נציגים) ו"לאומית" מפעילה חמישה מוקדים (כ-75 מוקדנים).

החוזר שנשלח למנהלי הקופות קובע כי קופה רשאית ליצור קשר עם מבוטח בקופה אחרת רק אם נעשה לבקשתו המפורשת של המבוטח ותוך שבועיים לכל היותר. נאסר על הקופות לסייע למבוטח למלא את טפסי המעבר הנדרשים באינטרנט, להציע הטבות בתמורה להצטרפותו של המבוטח לקופה האחרת ולהציע שירות בטרם מועד המעבר הרשמי.

כל הכללים הללו קיימים בחוק, אך משרד הבריאות החליט לחדד ולהבהיר את הנושא "כדי להסיר כל אפשרות של אי הבנת החוק", מסר העיתון.

על פי הדיווח, "קיימות עדויות שמוקדנים מציעים למבוטחים מתנות, הטבות ואף כסף מזומן בתמורה למעבר קופה וממלאים עבורם את טפסי המעבר באינטרנט. האופן שבו פונות קופות החולים למבוטחי הקופות האחרות נע בין התחום האפור לבלתי חוקי: על ידי איסוף פרטים בדרכים מתוחכמות על מבוטחי הקופות האחרות או רכישת מסדי נתונים".

החוזר הועבר לעיון הקופות בנובמבר 2016, אך נעצר במשרד הבריאות והופץ סופית, בכלל זה עם תיקונים, רק עתה. יש לציין שאת המוקדים מפעילות בדרך כלל חברות שמחוץ לקופות.

אם בעקבות החוזר יפסיקו הקופות את פעילותן במוקדים כמצופה, המשמעות תהיה פגיעה כלכלית משמעותית בחברות שמפעילות את המוקדים.

עוד נמסר בדיווח כי המוקדים הם נושא בעייתי בתחרות שהתפתחה בין הקופות על מבוטחים. התחרות היא על הגדלת מספרי המבוטחים ולא על רמת השירותים. קופות החולים מקבלות ממשרד הבריאות תמיכה תקציבית לפי מספר המבוטחים בקופה, כ-5,500 שקל לאדם. על רקע זה גם התפתחה התופעה של "גניבת רופאים" באמצעות פיתויים בשכר גבוה יותר אם רופא עובר לקופה אחרת יחד עם מטופליו. מעברים קבוצתיים כאלה היו באחרונה במזרח ירושלים.

מספר המעברים בין קופות החולים גדל בהתמדה בשנים האחרונות וכך גם המעברים דרך האינטרנט. שיעור זה עומד על 2.2% בשנה.

שתי הצעות חוק לצמצום התחרות בין הקופות הוגשו בתקופה האחרונה. בכלל זה, הצעת החוק הכוללת צעדים רדיקליים לצמצום התחרות בין הקופות החולים ובהם הטלת אחריות אישית על מנכ"לי קופות החולים במקרים של הפרת החוק, ביטול המעבר בין הקופות באמצעות האינטרנט, צמצום מספר המעברים בין קופות החולים בשנה והגבלת המעברים של רופאי משפחה, נשים וילדים מקופה לקופה ברדיוס של 30 ק"מ. להצעה זאת מתנגדים הרופאים וחלק מקופות החולים.

נושאים קשורים:  מעבר בין קופות החולים,  מעבר מבוטחים,  מוקדי שיווק בקופות החולים,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
15.05.2018, 08:13

כל הכבוד. נותר רק לראות שאכן יאכפו את ההחלטה האמיצה הזו.

אנונימי/ת
15.05.2018, 08:14

כל הכבוד. נותר רק לראות שאכן יאכפו את ההחלטה האמיצה הזו.