סקר שעליו ענו 2,222 רופאים בישראל הצביע על כך ש-52% מהם לא הלכו לרופא כשנזקקו לטיפול ורשמו מרשמי תרופות לעצמם.

ממצאי הסקר מוצגים היום (ד') בכנס השנתי של המכון לחקר מדיניות ושירותי הבריאות שמתקיים בתל אביב המוקדש לנושאים שונים בתחום הרפואה בקהילה. הסקר בוצע על ידי פרופ' טוני היימן, מנהל המחלקה להתמחות ברפואת משפחה בקופת חולים מאוחדת יחד עם ד"ר גליה זכאי.

עוד עלה מהסקר: 44% מהרופאים דיווחו שאינם מרוצים מהטיפול הרפואי שהם מקבלים, 8% רשמו לעצמם תרופות שינה או תרופות נגד דיכאון מבלי לערב רופא אחר בהחלטה ו־30.5% דיווחו שאין להם כלל רופא משפחה קבוע. בבריטניה חל איסור על רופא לרשום מרשם לעצמו.

החסם העיקרי המונע פניית רופא לטיפול רפואי הוא זמן ההמתנה: 52% ממשתפי הסקר אמרו שהם מעוניינים לפנות למרכז לרפואת משפחה שיכול לקבל רופאים בשעות שהן מעבר לשעות העבודה המקובלות.

עורכי הסקר ציינו כי במחקר בינלאומי שסקר את המתרחש בתשע מדינות נמצאו נתונים די דומים: 44% מהרופאים דיווחו שאין להם רופא משפחה ו־61% ציינו שקרובי משפחתם העירו להם כי הם "מזניחים את בריאותם".

בהקשר לסקר אמר פרופ' היימן לעיתון "ישראל היום": "לרופא קשה לטפל בעצמו או במשפחתו. הוא לא אובייקטיבי בקבלת ההחלטות. יכולת השיפוט שלו לגבי עצמו פחות טובה.

"נכון שזה עניין של נוחות לרשום לעצמך מרשם, אך רישום עצמי של תרופות, בעיקר נוגדות דיכאון וחרדה, נחשב למסוכן ומעיד שאין להן מענה במערכת הבריאות.

"מהראיונות שקיימנו עם הרופאים עלה שאין להם זמן לפנות לרופא ולעתים גם לא נוח לפנות לרופא אחר לעזרה, מתוך בושה. כששאלנו אם היו מעוניינים שתהיה להם מרפאה ייעודית בבתי חולים, התשובה היתה חיובית. רופא חולה הוא רופא במצוקה. צריך להתייחס לסוגיה זאת ברצינות".