חדשות

דו"ח המבקר: מחדל בהכשרת הרופאים בישראל – הכשרה לקויה וללא יד מכוונת

על המל"ג ומשרד הבריאות לקבוע סטנדרטים להכשרת רופאים בשדות קליניים ולהערכה איכותית של הסטז'רים; הזיקות בין בתי החולים והפקולטות דורשות הסדרה; יש להסדיר גם קורסי ההכנה של מקבלי רשיון רפואה בחו"ל

ליקויים, המגיעים עד לכדי מחדל של משרד הבריאות והמל"ג, עלולים למנוע את השגת המטרה הלאומית להבטיח כי הסגל הרפואי יהיה איכותי וייבחר מהטובים ביותר. כך כותב מבקר המדינה בדו"ח שפורסם היום (ג').

ההכשרה הקלינית של הרופאים לקויה, נכתב בדו"ח. אין ראייה מערכתית כוללת ולא ניתן לדעת אם יש מצוקה אמיתית בשדות קליניים כפי שהעלתה הביקורת, או שנוצר עומס עקב ניהול לקוי של המערכת משום שמשרד הבריאות ומל"ג/ות"ת לא הסדירו זאת.

הזיקות בין בתי החולים ובין הפקולטות דורשות הסדרה - אך זו לא נעשתה, נאמר בדו"ח. חלק ניכר מהרופאים המצטרפים למערך כוח האדם הרפואי במערכת הבריאות (כ-40%) הם ישראלים שלמדו בחו"ל, במוסדות לימודים שרמתם ואיכותם איננה מפוקחת באדיקות על ידי המוסדות האקדמיים עצמם ומל"ג. רבים מקרב בוגרי חו"ל אינם עוברים את מבחני הרישוי וחלק לא מבוטל מאלה שעוברים אותם הצליחו בזכות בונוס נדיב שניתן להם.

הביקורת העלתה אוזלת יד של המל"ג שהתעלמה מהמלצותיה של ועדה מקצועית בינלאומית שהקימה כדי לייעל ולשפר את מערך ההכשרה הרפואית.

"על המל"ג בשיתוף משרד הבריאות לקבוע סטנדרטים להכשרת רופאים בשדות קליניים ולהערכה איכותית של הסטז'רים", מדגיש המבקר. "עליהם לקיים עבודת מטה משותפת עם הפקולטות לרפואה ובתי החולים כדי לבנות תכנית סדורה שתספק את ההיקף הנדרש של השדות הקליניים בישראל ואת הכללים שיבטיחו את ניצולם היעיל".

הממצאים שעלו בדו"ח זה, מציין המבקר, מצביעים על הצורך החיוני בכך שמל"ג, בשיתוף פורום הדיקאנים, תוביל עבודת מטה משותפת עם מערכת הבריאות לייעול ולשיפור מערך ההכשרה הרפואית. עליה לבחון האם מתכונת לימודי הרפואה כיום מתאימה לעשור הקרוב, לעולם ההוראה בכלל ולהוראת הרפואה בפרט. מדובר במשימה מערכתית הנדרשת לגיבוש תפישה מעודכנת של לימודי הרפואה כך שתתאים לצרכים הלאומיים העתידיים של הכשרת הרופאים בישראל.

"נוכח מספרם הגדול של מקבלי רשיון רפואה בישראל בקרב בוגרי המוסדות בחו"ל", כותב המבקר, "על משרד הבריאות באמצעות אגף הרישוי לשדד את מערכות הבקרה שלו בהקדם, כדי להביא לידי כך שקורסי ההכנה לרישוי בוגרי חו"ל יהיו אמינים ויעילים. עד אז, על המשרד לאשר רק קורסי הכנה שנמצאים בפיקוח הדוק של אחת מהפקולטות לרפואה בארץ ולעקוב אחריו.

"על משרד הבריאות לעקוב אחרי תוצאות הבדיקה שתבצע ועדת הבחינה מטעם הר"י לבחינת הבונוס הניתן לבוגרי חו"ל. נוכח המצוקה במקצועות רפואיים מסוימים, על משרד הבריאות להוביל רפורמה בתקני ההתמחות. על הרפורמה להביא לידי הגדלת מספרם של המתמחים בקהילה; ולנקוט פעולות להגדלת מספר המומחים בכל התחומים הדרושים בקהילה.

"ממצאי הדו"ח מצביעים על היעדר יד מכוונת בכל הנוגע להכשרת רופאים, ובעיקר בולטים עד מאוד חוסר הפעילות ואוזלת היד של המל"ג ומשרד הבריאות כגורמי אסדרה ואכיפה. קיים צורך דחוף בעבודת מטה משותפת בהובלת המל"ג ומשרד הבריאות בשיתוף פורום הדיקאנים, הר"י ומנהלי בתי החולים, להקמת מערכת משותפת לכלל הגופים שתפעל באופן שוטף ורציף לתיקון כלל ההיבטים המשותפים בתחום הכשרת הרופאים שעלו בדו"ח ביקורת זה. נוכח היעדר המנהיגות והרפיון המשתקפים בדו"ח, עליהם לשקול לרתום גם את שר הבריאות ושר החינוך לייזום תכנית לאומית שתאפשר הרחבה ממשית של התשתיות להכשרת רופאים בישראל".

נושאים קשורים:  פקולטות לרפואה,  סטאז'ים,  הכשרת רופאים בישראל,  מל"ג,  דו"ח המבקר,  חדשות
תגובות
 

האם המצב לא מספיק חמור שרוצים לצרף גם את משרד הבריאות והאוניברסיטאות ? אני מציע לתת מספיק תקני מתמחים, מענקים לפריפריה ולמצוקות והשיפור שהיה בשנים 2012-2014 בנושא מצוקות מערכת הבריאות יחזור על עצמו

אנונימי/ת
09.05.2018, 20:45

במקום לזיין את השכל תתנו תקנים ותסירו רגולציות והשוק כבר יעשה אצ העבודה

09.05.2018, 22:54

אפשר להתבטא בבקשה באופן מכובד יותר?

אנונימי/ת
09.05.2018, 20:45

במקום לזיין את השכל תתנו תקנים ותסירו רגולציות והשוק כבר יעשה אצ העבודה

אנונימי/ת
09.05.2018, 21:05

הגיע הזמן שיהיה פיקוח על מתן רשיונות לאלה שלמדו בחו״ל...הדבר לא נאמר בזלזול ויש המון כאלה שלמדו בחו״ל והם ברמה מצויינת אך יחד עם זאת יש כאלה שניפגשתי איתם בחיי המקצועיים והם ברמה מאוד לא מספקת ביחס לרופאים אחרים בישראל וחייב להיות פיקוח הדוק על מנת שרמת הרפואה בארץ לא תרד.

אנונימי/ת
11.05.2018, 10:38

לא , כי אלו שלמדו בארץ הם בודאות מאור לגולה, מספיק כבר עם זה. רוב הרופאים פורצי הדרך בישראל למדו בחול הרפואה בישראל רובה ככולה מבוססת על מאות רופאים שלמדו בשנות ה70 ו ה 80 באיטליה בעיקר ובשאר מדונות אירופה אחר כך מכאלו שבאו כבר רופאים ממדינות אנגלוסקסוניות מדרום אפריקה והכל עם השחצנות שהגיעה מאמריקה. הלימודים בארץ ירודים ביחס לאוניברסיטה הגרועה ביותר באירופה ( זה שצריך פסיכומטרי 900 לא מגדיר את רמת הלימוד ) .
ההתמחות בארץ קשה פיזית ונפשית בלי שום קשר לאיכות האקדמית שלה.

אנונימי/ת
09.05.2018, 22:54

כאחות במחלקה פנימית בבית חולים אוניברסיטאי במרכז הארץ אני צופה בחרדה הולכת וגוברת ב"ירידת הדורות" שחלה ברמתם המקצועית והאישית של הסטאז'רים במחלקתי. איני רוצה להכליל, ויתכנו יוצאי דופן, אך הפער בין בוגרי הארץ לבוגרי חו"ל (רומניה, איטליה ואף סוריה, בה למדו עד לא מכבר דרוזים מהצפון בעלי אזרחות סורית) בולט מאוד, כולל ברמת האינטיליגנציה הכללית ובמקרים לא מעטים גם ביחסם וגישתם לחולה ומשפחתו. בנוסף, ישנו רפיון גדול ב TEACHING שאמור להיות חלק אינטגרלי מביקור הרופאים. ביקורים רבים מדי מתקיימים בלא שרופא בכיר נוכח, לא נשאלות מספיק שאלות לבחינת הידע, לא מתבצעות בדיקות פיזיקליות מקיפות כנדרש וכו', כך שאין כל סיכוי שאלו שלמדו ברמה נמוכה יוכלו להדביק את הפער.

10.05.2018, 00:47

אני גימלאי כבר שנים רבות אבל עדיין זוכר את הביקורים ה"גדולים" במחלקות הפנימיות ב"הדסה"- ירושלים - כאשר מנהל המחלקה וכל צוות הרופאים, מהבכירים ועד הזוטרים, השתתף בביקורים אלה, מהם למדנו לא מעט. גם כשהייתי בסטאז', בבית החולים הממשלתי יפו, ביקורי הבוקר כללו את כל הצוות הרפואי וכך גם בהתמחות שלי בפדיאטריה. כיום אני שומע שלא פעם נעשים ביקורים בצוות מצומצם ולא פעם ללא נוכחות אחות והמידע מועבר מהרופא לאחות באמצעות המחשב המשתתף הפעיל בביקור. אני מקווה שתופעה זו לא נפוצה מאד. די בתלונות מפי מטופלים הטוענים שרופא המשפחה שלהם לא טורח לבדוק אותם ועסוק מרבית הזמן במחשב

אנונימי/ת
11.05.2018, 10:39

אין ספק שהתגובה שלך קשורה לעניין, ממש.

10.05.2018, 07:30

מספר הערות על המצב
1. הכל מסכימים שיש מחסור ברופאים בארץ.
2. בשנתיים האחרונות מעל 50% מהסטזרים בבתי החולים בארץ הם בוגרי חול.
3. משרד האוצר מעדיף ככל הנראה שישראלים יצאו ללמוד בחול (על חשבונם) במקום לאשר הגדלת מספר הסטודנטים בפקולטות לרפואה בארץ. מבחינת האוצר זה חיסכון בתקציב.
4. סטודנטים ישראלים מציפים בתי ספר לרפואה בהונגריה, צכיה, סלובקיה, קרואטיה, רומניה אטליה ועוד. ברוב מהמקומות הרמה לא נופלת מהרמה בישראל.
5. בחינת הרישוי שדורש משרד הבריאות מבוגרי חול שונה מזו של בוגרי הארץ לא ברור מדוע? לדעתי כולם צריכים לעמוד בבחינה זהה- ואז נוכל לבחון מי בעל ידע טוב יותר בוגרי חול או בוגרי הארץ.
6. לפי מאמר בדה מרקר כ 50% מהסטודנטים הישראלים הלומדים בחול לא חוזרים לארץ בתום לימודיהם: התואר MD שלהם תקף בכל מדינות השוק האירופי כך שאם יש להם דרכון אירופי (כמו לרבים מאזרחי ישראל) אין להם בעיה להשאר באירופה כרופאים. לדעתי זו תרומה עקיפה של משרד האוצר לירידה מהארץ.

אנונימי/ת
11.05.2018, 10:42

צודק במאה אחוז אילו היו משווים תנאי הבחינה של החוזרים לאלו שלמדו כאן
אף אחד אבל אף אחד לא היה עובר אותה. בעוד שבוגרים מקומיים עושים 5- 9 בחינות קטנות אלו השבים מחול עושים אחת בגודל לא הגיוני עם דרישת ידע בכירוגיה ובפסיכולוגיה באותה רמה . בוא נשווה תנאים ונראה מי יותר טוב.