מחקרים

תת קבוצות חדשות בסוכרת שהופיעה בבגרות

החוקרים איתרו 5 אשכולות של חולים בסוכרת, כולם חזרו על עצמם בין הקבוצות והפגינו מובהקות בשונות של מאפייני החולים והסיכונים לסיבוכים

סוכרת מסווגת כעת לאחד משני סוגים למרות שסוכרת מסוג 2 היא מחלה הטרוגנית במיוחד. החוקרים מאמינים שסיווג חדש יכול לספק כלי חזק להתאמת משטרי הטיפול ולזיהוי חולים בעלי סיכון מוגבר לסיבוכים במעמד האבחון.

החוקרים ביצעו ניתוח אשכולות (באמצעות ערכי K ויצירת אשכולות היררכיים) בחולים עם סוכרת שאובחנה זה מכבר (n=8980) מתוך קבוצת Swedish All new Diabetics in Scania. האשכולות נוצרו על בסיס שישה משתנים (נוגדני גלוטומט דקרבוקסילז, גיל באבחנה, BMI, HbA1c והערכות מודל לתפקודי תאי בטא ועמידות לאינסולין). המידע נותח באמצעות מידע פרוספקטיבי מתיקי החולים שכלל סיבוכים ומרשם תרופות.

חזרה בוצעה ב-3 עוקבות עצמאיות: מאגר המידע של Scaniaי(n=1466),י  All New Diabetic ב-Uppsalaי(n=844) ומרשם הסוכרת ב-Vaasaי(n=3485). נעשה שימוש במודל רגרסיה קוקס ורגרסיה לוגית על מנת להשוות את פרק הזמן עד לטיפול התרופתי, הזמן הנדרש להגעה למטרת הטיפול והסיכון לסיבוכים סוכרתיים, כמו גם גורמים גנטיים קשורים.

החוקרים איתרו 5 אשכולות של חולים בסוכרת, כולם חזרו על עצמם בין הקבוצות והפגינו מובהקות בשונות של מאפייני החולים והסיכונים לסיבוכים. במיוחד, מטופלים באשכול 3 (בעלי עמידות חמורה לאינסולין) היו בעלי סיכון מוגבר משמעותית למחלת כליה סוכרתית לעומת אלו באשכול 4 ו-5 למרות שנרשם לכל האשכולות את אותו הטיפול. אשכול 2 (מחסור באינסולין) התאפיין בסיכון הגבוה ביותר לרטינופתיה. בנוסף, גורמים קשורים גנטית נצפו גם הם בקורלציה לאשכולות השונים באופן שונה מזה הנצפה באופן מסורתי בסוכרת מסוג 2.

החוקרים טוענים שחלוקתם החדשה את חולי הסוכרת שנבדקו ל-5 אשכולות יכולה להיטיב את ההתאמה האישית של הטיפול עבור החולים ולשפר ביצוע התערבויות מוקדמות בחולים שיקבלו מהן את המיטב.

מקור: 

Ahlqvist, E. et al. (2018) The Lancet Diabetes & Endocrinology. (online first)

נושאים קשורים:  מחקרים,  סוכרת,  DM2,  שוודיה,  פרוספקטיבי,  רטינופתיה,  מחלות כליה סוכרתיות
תגובות