מחקרים

האם רפואה מותאמת אישית יכולה לשפר את הטיפול בסוכרת?

מחקר בו השתתפו 336 רופאי משפחה בדק באמצעות שאלונים המבוססים על סיפורי מקרה קצרים האם רופאים מיישמים את ההמלצות בנוגע לטיפול בסוכרת במטופלים גריאטריים מורכבים

רופאים שואפים להצליח לספק טיפול רפואי מותאם אישי אשר שם את המטופל במרכז. עם זאת, הכוונות הללו לא נחקרו מספיק עד כה. המחקר הנוכחי בדק איך מאפיינים אישיים של המטופל המקושרים ליחס גבוה של סיכון-תועלת עם תרופות שעשויות להוביל להיפוגליקמיה משפיעים על קבלת ההחלטות של הרופא במסגרת הטיפול הראשוני.

המחקר בוצע באמצעות סקר המבוסס על תיאורי מקרה קצרים. החוקרים שאלו את הרופאים המשתתפים בנוגע להתנהלות המכוונת שלהם בטיפול במטופלים גריאטריים עם סוכרת. הסיפורים הקליניים נבדלו אחד מהשני בתיאור גיל המטופלים, משך המחלה ותחלואות נוספות. הרופאים התבקשו לציין האם הם היו מגבירים את הטיפול לצורך שליטה גליקמית במטופל באמצעות הוספת תרופה מקו שני.

במחקר השתתפו 336 רופאי משפחה אשר מילאו את השאלונים. למרות ההמלצה לשמר HbA1c בערך נמוך מ-8% בקרב מטופלים מורכבים, ההסתברות הצפויה להגברת הטיפול עבור אישה בת 80, עם HbA1c של 7.5%, עם סוכרת ארוכת שנים, תחלואה נוספת של מחלה כלילית, ירידה קוגניטיבית וחוסר עצמאות בביצוע פעולות יום יומיות, עמדה על 35%.

תוצאות המחקר הראו שהסבירות להגברת הטיפול הייתה גבוהה ב-11% בקרב מומחים ברפואה פנימית, וב-14% בקרב אחיות בהשוואה לרופאי משפחה (P<0.01). ההבדלים הללו נותרו מובהקים גם לאחר התאמה להבדלים גיאוגרפים. בנוסף, החוקרים מצאו שהסבירות להגברת הטיפול התרופתי גבוהה יותר בקרב רופאים ואחיות מפלורידה (P<0.01).

החוקרים הסיקו כי פעמים רבות הרופאים בוחרים להגביר את הטיפול לשליטה גליקמית למרות הגורמים האישיים של המטופל שמצביעים על ערכי מטרה גבוהים יותר. המחקר הנוכחי זיהה פספוס אפשרי של הניסיון ליישום רפואה מותאמת אישית למטופל. המחקר מעלה שאלות בנוגע להשפעה של הידע הניתן לרופא ושל סביבת העבודה על קבלת ההחלטות של הרופא.

מקור: 

McCreedy, E.M. et al. (2018) Journal of the American Board of Family Medicine 31,2.

נושאים קשורים:  מחקרים,  גלוקוז בדם,  קבלת החלטות קליניות,  סוכרת,  מטופלים גריאטריים,  היפרגליקמיה,  תרופות היפוגליקמיות,  רפואה מותאמת אישית
תגובות