ניתוח בגישה לפרוסקופית להקפאת גידול סרטני בכליה בוצע במרכז הרפואי זיו בצפת. מבית החולים נמסר כי זו הפעם הראשונה בישראל ורק פעם שנייה בעולם שניתוח כזה נעשה עד כה.

הניתוח בוצע באישה בת 60 ונמשך כשלוש שעות. ביצע אותו בוצע ד"ר רן כץ, מנהל המחלקה האורולוגית ב"זיו", באמצעות המכשיר ProSense של החברה הישראלית IceCure Medical, תוך שמירה על שלמותה של הכליה הנגועה בלא כל נזק וללא תפרים.

ד''ר רן כץ וצוותו בניתוח להקפאת גידול בכליה. צילום: "זיו"

ד"ר כץ מסר אתמול (א') את הפרטים הבאים: "המטופלת היא בריאה ונמרצת ביומיום, פרט לגידול הסרטני שהתגלה בכליה הימנית בבדיקות שגרה אקראיות. הגידול לא השפיע על תחושותיה, נכון לעכשיו. אולם, מאחר שמדובר בגידול סרטני, נוצר הצורך לנתחה בהקדם האפשרי.

"בשל מיקומו של הגידול, סמוך מאוד לכלי הדם המובילים לכליה, ולאחר בדיקות ובחינת המצב הוחלט כי האופציה הכירורגית מהווה סיכון מחשש לפגיעה בחלקים האחראיים לתפקוד התקין של הכליה, מה שעלול להוביל בסופו של דבר לכריתה מלאה. החלטנו על טיפול חדשני, תוך שימוש בטכנולוגיה החדישה והמתקדמת, המקפיאה ומחסלת את הגידול והתאים הסרטניים מבלי להזיק במאומה לרקמות הבריאות המקיפות אותו".

ההליך כלל חיבור מחט חד פעמית לגשושית המכשיר, שהוחדרה לגוף החולה, דרכה הוזרם חנקן נוזלי בטמפרטורה של מינוס 170 מעלות. בשיטה זו יוצרת המחט מעין כדור קרח שמקפיא את הגידול בקור המתפשט מהמרכז כלפי חוץ, עד לחיסול כל התאים הסרטניים. הודות לשימוש בקרח, המטופלת לא חשה כאבים. השימוש בשיטה הלפרוסקופית חוסך את הצורך בתפרים ומבטיח החלמה מהירה וקלה.

ד"ר כץ הוסיף: "גידולי סרטן בכליה הם גידולים 'שקטים', המופיעים ומתפתחים, בדרך כלל, ללא ליווי כאבים ולעתים קרובות מתגלים באקראי. בישראל קיימים עתה אמצעי דימות משוכללים ומתקדמים ובעזרתם מתגלים לא אחת גידולי כליה כממצא מקרי, בבדיקות שמטרתן אחרת.

"היתרון בהשוואה לעבר הוא שהגידולים המתגלים בשלבים מוקדמים, בעודם קטנים, קלים לטיפול ולניתוח. אולם במרבית המקרים, כשמתגלים גושים מוצקים בכליות, מדובר בגידולים ממאירים ולא שפירים.

"הטיפול המועדף לגידולי כליה הוא ניתוחי, מאחר שגידולים בכליה אינם מגיבים לטיפול קרינתי ואף לא לטיפול כימותרפי. בעבר נהגו לכרות אוטומטית את כל הכליה שעליה נמצא הגוש הסרטני - פעולה שהובילה לריפוי מוחלט מהסרטן, אלא שאצל חלק מהחולים נמצא כי דווקא הכליה הנגועה בסרטן היא הכליה המיטבית ולעתים, למרות העובדה הזאת, היא היחידה שנותרה בגוף, בשל סיבות רפואיות כאלו או אחרות.

"מסיבה זו החלו הרופאים להציע יותר ויותר לנקוט בכריתה חלקית. כלומר, להסיר רק את הגידול עצמו, תוך השארת שולי ביטחון מהכליה עצמה. מדובר בניתוח מאתגר מאוד, שכן הכליה היא האיבר שאליו מוזרמת הכמות הרבה ביותר של דם מתוך תפוקת הלב. בכל דקה נתונה מקבלת כל כליה 12.5% מכלל הכמות במחזור הדם של האדם. הסיכון לדימום יתר במהלך ניתוח הוא רב, ולכן שיטת ההקפאה החדשנית – ובשמה המקצועי קריותרפיה - עדיפה במקרים אלה".

בשבוע שעבר מסר "זיו" על ביצוע ניתוח כירורגי להקפאת גרורה סרטנית בכבד בשיטה המתקדמת להקפאת גידולים סרטניים באמצעות חנקן נוזלי. ניתוח זה בוצע בידי ד"ר יבגני סולומונוב, מנהל המחלקה הכירורגית במרכז הרפואי בצפת.