משפחת תורמים יהודים משווייץ, שתרמו מדי שנה חמישה מיליון שקל לתכנית תלפיות ב"שיבא", הודיעה על ביטול התרומה לאחר שנודע לה כי בין מקבלי המענק תהיה גם רופאה ערביה צעירה. בית החולים סירב "להתקפל" מול דרישות המשפחה ומצא מקור חדש למימון התכנית, כך מדווח הבוקר (ד') "ידיעות אחרונות".

בתכנית תלפיות ב"שיבא", שמיועדת לפתח את מנהיגות הרפואה הישראלית ופועלת כבר 13 שנה,  משתתפים מדי שנה שמונה עד עשרה רופאים צעירים מצטיינים, סטודנטים לרפואה בשנה השישית, סטז'רים והמתמחים בשנתיים הראשונות להתמחות. הם נבחרים מתוך כ-100 מועמדים. הנבחרים זוכים לסיוע כספי של עשרות אלפי דולרים למימון מחקרים, השתלמויות, השתתפות בכנסים מקצועיים ובפרסומים מדעיים.

התורמת העיקרית לתכנית, כך מדווח העיתון, היא אותה משפחת תורמים של ניצולי שואה ולא היו לה עד כה שום טענות לגבי הנבחרים או מקבלי הסיוע. אלא שלפני כמה ימים, כשפורסמה רשימת הנבחרים לשנה הקרובה, התברר שביניהם רופאה מתמחה באורולוגיה מהמגזר הערבי. בדיווח נמסר כי הרופאה "נחשבת למבריקה, מסורה ומוערכת" ונמצאת עתה בשנת ההתמחות שלה באורולוגיה ב"שיבא". היא גם מעורבות במחקרים קליניים וכבר הציגה עבודות מחקר בכנסים מקצועיים, לרבות בחו"ל. כמה מהם פורסמו בעיתונות המקצועית. זו, אגב, הפעם הראשונה שלתכנית תלפיות נבחרה רופאה ערביה.

כאשר נודע למשפחת התורמים בשווייץ על כך שבין הזוכים למענקי הסיוע שהיא העמידה נמצאת גם רופאה ישראלית מהמגזר הערבי, הודיעה כי התרומה מבוטלת וכי רק אם בית החולים יבטל את זכיית הרופאה הערביה במקום בתכנית, תסכים לחדש את הסיוע הכספי.

אלא שמנהל "שיבא", פרופ' יצחק קרייס, סירב לדרישות הללו, התייצב באופן נחרץ מאחורי החלטת הוועדה שקבעה את משתתפי התכנית ואת הסיוע וכבר מצאה מקור מימון אחר, נמסר בדיווח.

תגובת בית החולים כפי שמצוטטת בעיתון: "תכנית תלפיות היא חוד החנית בהכשרת דור העתיד של רופאים בישראל. כמרכז הרפואי הגדול ביותר בארץ אנו רואים בהכשרה זאת חלק מחובתנו לרפואה ציבורית שוויונית, מקצועית ושירותית בישראל. בית החולים מודה לתורמים על שעזרתם האדיבה אפשרה לעצב את התכנית באופן משמעותי. השנה יוצא לדרך המחזור הגדול ביותר מבין מחזורי תכנית תלפיות. משתתפיו הם רופאים מצטיינים, חדשניים בגישתם, אנושיים ומסורים. נמשיך לקדם ולהשקיע בהם כי הם ישנו את פני הרפואה ויובילו בתחומם גם ברמה בינלאומית".