חדשות

משרד הבריאות ימנה רואה חשבון חיצוני לניהול התקציב בבתי החולים רמב"ם וזיו

רמב"ם נמצא על סף קריסה כלכלית עם צפי לגירעון של 108 מיליון שקל בסוף 2018. גם בית החולים זיו צפוי לסיים את השנה בגירעון

המרכז הרפואי זיו. 15 מיליון שקל למיגון מבני המחלקות (צילום: "זיו")

משרד הבריאות פרסם מכרז לשם התקשרות עם משרד רואי חשבון כדי שאיש מקצוע בתחום הזה "יבצע בדיקה לניהול התקציבי" בבתי החולים הממשלתיים רמב"ם בחיפה וזיו בצפת ויבחן מתן כלים להתנהלותם ולשם ייעול הניהול הכלכלי-תקציבי". המכרז למשרדי רואי החשבון החיצוניים פורסם מטעם חטיבת בתי החולים במשרד הבריאות.

ההערכה היא כי מטרת המהלך, שאיננו שכיח בבתי חולים ממשלתיים, היא למעשה למנות רואה-חשבון מלווה לשני בתי החולים שנקלעו לגירעונות ולפקח על התנהלותם הכספית.

המרכז הרפואי רמב"ם, כפי שפורסם השבוע (ראשון), נמצא על סף קריסה כלכלית ומנהלו פרופ' רפי ביאר, כפי שפורסם בחברת החדשות (ערוצים 12 ו-13), אף שוקל  להתפטר כמהלך מחאה. בית החולים טוען שהוא מצוי בתת תקצוב חמור. הצפי הוא שאת 2018 יסיים רמב"ם עם גירעון בסך 108 מיליון שקל. גם בית החולים זיו צפוי לסיים את השנה בגירעון.

רואה חשבון מלווה יש כיום לבית החולים לניאדו בנתניה אלא שאיננו ממשלתי ומנוהל בידי עמותה. גם ל"הדסה" יש רואה חשבון מלווה הכפוף לחשב הכללי באוצר וזאת בהתאם לתכנית ההבראה שמשרדי הבריאות והאוצר כפו על בית החולים בעקבות קריסתו הכלכלית לפני כארבע שנים.

בעבר, כל בתי החולים הממשלתיים נהנו מתמיכות בסך עשרות מיליוני שקלים בשנה כדי שיוכלו להתגבר על הגירעונות המובנים שמהם סבלו. אלא שבשנתיים האחרונות החליטו משרדי האוצר והבריאות על שינוי כיוון - הם פעלו לעדכן את התקציבים המוזרמים לבתי החולים אבל חייבו את מנהליהם "להתכנס לתקציב שנתי קבוע ללא חריגות". אולם, מתברר כי מהלך זה לא הביא בחשבון גידול בפעילויות כפי שחל למשל ברמב"ם.

"כמעט כל בתי החולים הממשלתיים – למעט איכילוב בתל אביב ושיבא בתל השומר – לא עמדו בתקציבים שהוכתבו להם, כך מסר גורם במשרד הבריאות על פי דיווח ב"ישראל היום". אותו גורם אמר לעיתון כי מנהלי בתי החולים "פוחדים להתעמת עם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ונוצר מצב בלתי אפשרי".

משרד הבריאות מסר כי "בשלב זה אין כוונה למנות רואה חשבון מלווה ומטרת ההתקשרות עם רואה החשבון היא לבחון את הניהול התקציבי בזיו וברמב"ם ולתת כלים להתייעלות בניהול התקציבי-כלכלי".

בית החולים זיו מסר כי רואה החשבון שצפוי לסייע לבית החולים "יבדוק מדגמית את נושא הרכש ומטרתו לבנות מודל לשאר בתי החולים".

נושאים קשורים:  תקציב בתי החולים,  המרכז הרפואי "רמב"ם",  בית החולים זיו,  גירעונות בתי החולים,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
26.04.2018, 06:23

בעל הבית השתגע!