המרכז הרפואי-ממשלתי רמב"ם בחיפה, הגדול בבתי החולים בצפון הארץ, נמצא על סף קריסה כלכלית. מצבו הפיננסי חמור ביותר ועל פי דיווח של חברת החדשות (ערוצים 12 ו-13) אמש (יום א'), מנכ"ל רמב"ם, פרופ' רפי ביאר, אף שוקל עקב כך להגיש את התפטרותו.

פרופסור רפי ביאר (צילום: אדוארד קפארוב)

פרופ' ביאר. שוקל להתפטר. צילום: אדוארד קפארוב

במצב דומה עמד לפני ארבע שנים המרכז הרפואי הדסה בירושלים והממשלה נאלצה לאחר חודשים ארוכים להיחלץ לעזרתו על ידי כך שהזרימה לקופתו מעל מיליארד שקל והכתיבה תכנית הבראה מקיפה וקשוחה. בנוסף, הוחלף המנכ"ל ומשרד הבריאות מינה את פרופ' זאב רוטשטיין, קודם לכן מנהל "שיבא", לתפקיד מנכ"ל הדסה.

אחת הסיבות למצב הקשה שאליו נקלע רמב"ם היא קיצוץ של 80 מיליון שקל מתקציב הקניות הכולל תרופות וציוד רפואי, שכפה עליו משרד הבריאות, כך שקיים חשש גדול שבית החולים לא יוכל להצטייד בקרוב מאוד בתרופות עבור טיפול בחולים המגיעים אליו. כמו כן ביצע משרד הבריאות קיצוץ נוסף של 40 מיליון שקל בתקציב השכר ומהלך זה עלול להוביל לפיטורי 200 אנשי צוות וביניהם רופאים ואחיות.

משרד הבריאות מסר: "כתוצאה מניהול שגוי, בית החולים רמב"ם מבקש לפרוץ בעשרות מיליוני שקלים את מסגרות התקציב. כבר בשנה שעברה נדרש להתמודד עם בעיה זאת. פריצת מסגרות התקציב היא ללא כל הצדקה ונעשתה מבלי שהוצגה תכנית עבודה התומכת בכך. פריצת המסגרת התקציבית, אם תאושר לבית החולים רמב"ם, עלולה לבוא על חשבון בתי החולים הממשלתיים האחרים המתוקצבים על ידי המדינה ואין לכך כל הצדקה. בית החולים רמב"ם צריך להתכנס למסגרות המקובלות כפי שעושים שאר בתי החולים בישראל".

מנהל רמב"ם, פרופ' ביאר, יושב שבעה על מות אמו ובשלב זה לא נמסרה תגובה מטעמו. אמש מסרה דוברות בית החולים את התגובה הבאה: "בית החולים רמב"ם סובל מתת תקצוב הנמשך כבר מספר שנים, וזאת באופן שאיננו מתיישב עם היקף הפעילות הנדרשת ממנו, בהיותו גם בית החולים השלישוני היחיד בכל צפון הארץ המעניק שירותי בריאות חיוניים לכלל תושבי אזור הצפון. מבין בתי החולים הממשלתיים, רמב"ם מתוקצב  בסכום הנמוך ביותר. אפליה תקציבית זו היא שהובילה למשבר ובית החולים עומד כיום בפני בעיה תקציבית חמורה ביותר, המסכנת את פעילותו".

הבוקר (ב') נמסר מרמב"ם כי "בית החולים רמב"ם הוא מרכז רפואי מוביל ובולט הן מהבחינה הרפואית והן מבחינה כלכלית ובעשור האחרון מדגים גידול מתמיד בפעילותו לצד תנופת פיתוח אדירה. מדובר במצוינות קלינית, יעילות ומסירות בלתי רגילה למטופלים.

"עם זאת, באופן אבסורדי רמב"ם מופלה לרעה מבחינת תקצוב וזוכה לתקציב הנמוך ביותר מבין כלל בתי החולים הממשלתיים. תת תקצוב זה נמשך מזה שנים ואיננו הולם את היקף פעילותו של בית החולים השלישוני היחיד בצפון ישראל, המעניק שירותי רפואה חיוניים לכלל אוכלוסיית צפון הארץ".

עוד ציינו ברמב"ם כי "תקציב בית החולים לשנת 2018 חייב היות מותאם לצרכים הגדלים והולכים של הפעילות בבית החולים ובהתחשב בכלל הגורמים המרכיבים אותו, כמו הכנסות מקופות החולים והוצאות השכר".