חדשות

נטילת תרופות אנטי אפילפטיות מגבירה סיכון לאלצהיימר ולדמנציה

במחקר רחב היקף נמצא כי שימוש בתרופות המשבשות תפקוד קוגניטיבי מעלה ב-20% את הסיכון לאלצהיימר וב-60% לדמנציה

דמנציה (אילוסטרציה)
דמנציה (אילוסטרציה)

נטילת כמה סוגים של תרופות לטיפול באפילפסיה נקשרת עם סיכון מוגבר לאלצהיימר ולדמנציה, כך נמצא במחקר חדש שפורסם בחודש שעבר. בנטילה מתמשכת של התרופות לבעיה רפואית זאת, מעבר לשנה, נמצא קשר לסיכון מוגבר ב-15% לאלצהיימר, על פי מסד נתונים פיני ולסיכון מוגבר ב-30% לדמנציה על פי מסד נתונים גרמני.

המחקר בנושא הזה בוצע במשותף על-ידי חוקרים מפינלנד וגרמניה ופורסם ב-Journal of the American Geriatrics Society. זה המחקר בהיקף הגדול ביותר שבוצע עד כה בנושא הקשר שבין תרופות אנטי אפילפטיות לסיכונים לשתי מחלות נפוצות במיוחד בקרב זקנים.

כמה תרופות אנטי אפילפטיות ידועות כמשבשות תפקוד קוגניטיבי ובמיוחד בהיבטים הנוגעים לעיבוד מידע. החוקרים התמקדו בהשוואה בין כמה תרופות והשוואה ביניהן העלתה כי הסיכונים המוגברים הם בנטילת התרופות המשבשות תפקוד קוגניטיבי שנקשרו עם סיכון מוגבר ב-20% לאלצהיימר וב-60% לדמנציה. ככל שמינון התרופות עולה, כך גדל שיעור הסיכון.

עם זאת, בנטילת תרופות כנגד אפילפסיה שאינן משבשות תפקוד קוגניטיבי לא נמצא קשר מוגבר לסיכונים הללו, הדגישו מחברי דו"ח המחקר. "יידרש מחקר נוסף שיתמקד בהשפעות ארוכות הטווח של התרופות במיוחד בקרב אוכלוסיית קשישים", ציינה החוקרת הבכירה בצוות, היידי טייפאלה מהאוניברסיטה של מזרח פינלנד.

יש להדגיש כי יחד עם הטיפול באפילפסיה, התרופות שנחקרו משמשות גם כטיפול בכאב נוירופתי, בהפרעה דו קוטבית ובהפרעת חרדה.

אוכלוסיית המחקר מהצד הפיני הקיפה יותר מ-70.7 אלף משתמשים בתרופות הנ"ל שאובחנו עם אלצהיימר מול יותר מ-282 אלף שהיו כקבוצת ביקורת. מהצד הגרמני היה מדובר ביותר מ-20 אלף שאובחנו עם דמנציה ומולם יותר מ-81 אלף כקבוצת ביקורת.

נושאים קשורים:  אלצהיימר,  דמנציה,  אפילפסיה,  תרופות אנטי-אפילפטיות,  חדשות
תגובות