חדשות

הרפורמה והתקציבים לא הועילו: המתנה של שנה ומעלה לקבלת טיפול נפשי

נתוני משרד הבריאות: העברת הטיפול בתחום בריאות הנפש לקופות החולים לא קיצרה את זמן ההמתנה לקבלת טיפול נפשי

אילוסטרציה. תורים ארוכים בבריאות הנפש

על פי נתוני משרד הבריאות, העברת הטיפול בתחום בריאות הנפש לקופות החולים לא קיצרה את זמן ההמתנה לקבלת טיפול. ילדים ממתינים זמן רב יותר ממבוגרים, כך מדווח הבוקר (א') "ישראל היום".

במסגרת הרפורמה בבריאות הנפש הועברה האחריות לטיפול נפשי לקופות החולים. הן נדרשו לפתוח מערך שירותים מתאים באמצעות תקציבים שהועברו אליהן. בין היתר, מטרת המהלך היתה לקצר זמני המתנה לקבלת הטיפול - יעד זה לא הושג.

על פי הדיווח, זמני ההמתנה הנדרשים לתחילת טיפול פסיכותרפי לילדים ונוער בירושלים, באר שבע ואשדוד עומדים על לא פחות משנה. במקומות רבים זמני ההמתנה לתחילת הטיפול עבור ילדים ארוכים משמעותית מאלה של המבוגרים.

הנה כמה דוגמאות מתוך הדיווח: במרפאת מכבי לילדים ונוער "רשב"י" שבאשדוד ובמרפאה בבאר שבע, זמן ההמתנה לתחילת טיפול הוא 52 שבועות. כך גם במרפאת הכללית "משמר העם טלביה" בירושלים. במרפאה לילדים ונוער של כל הקופות בחיפה זמן ההמתנה עומד על 50 שבועות. ילדים ונוער מבוטחי לאומית בביתר עילית ממתינים לתחילת הטיפול 52 שבועות, בעוד שמבוגרים ממתינים בין 8 ל־20 שבועות.

במרפאת מכבי בערד זמן ההמתנה 52 שבועות, במרפאת מכבי בקריית מוצקין ובמרפאה בנהריה למבוטחי כלל הקופות - 24 שבועות. במרפאת מאוחדת בקריית ספר - 32 שבועות, במרפאת "פלוטקין" בתל אביב למבוטחי כל הקופות - 24 שבועות. במרפאה בבית החולים איכילוב זמן ההמתנה כ־8 שבועות בממוצע.

הנתונים מתייחסים לזמן ההמתנה הנדרש לאחר ההערכה ראשונית שבה נקבע שיש צורך בטיפול. כל זאת למרות התחייבות משרד הבריאות כי הרפורמה בבריאות הנפש תסייע לקיצור זמני ההמתנה. אורך התורים דוחף מטופלים להשתמש בפסיכולוגים עצמאיים - מסלול הכרוך בתשלום של השתתפות עצמית - 130 שקל למפגש. בדיווח נמסר כי במכבי ובמאוחדת גדול במיוחד חלקם של המטופלים הפונים למסלול בתשלום פרטי - בין 25% ל-33% מהמטופלים.

ארגוני חולים פנו בשבוע שעבר לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן: "אורך התור לקבלת טיפול פסיכותרפי במקומות רבים עומד על 6-5 חודשים ובמקומות מסוימים אף למעלה משנה. יש צורך בפעולה מיידית ודחופה בנושא, בין היתר על ידי קביעת סטנדרטים ברורים ומחייבים למתן טיפול נפשי במרחק סביר ובתוך זמן סביר, כמתחייב מהחוק.

"מדובר באנשים שנקבע כי הם זקוקים לטיפול זה. עבור אדם הנמצא במצוקה נפשית, זו המתנה בלתי סבירה בעליל, ודאי כשמדובר בילדים ונוער. הטיפול הפסיכותרפי חיוני ויכול לסייע במצבים אקוטיים, למנוע אשפוזים ולפעמים אף יכול להיות מציל חיים", כתב שמוליק בן יעקב, מנכ"ל האגודה לזכויות החולה.

עדית סרגוסטי מארגון "בזכות" אמרה לעיתון: "המתנה של מעל חודש וחצי לטיפול נפשי איננה סבירה. המתנה של חצי שנה ויותר - שערורייתית. אלה אנשים שעברו הערכה ראשונית ונמצאו מתאימים לטיפול הנפשי. אין סיבה שייווצרו תורים כאלה לטיפול פסיכותרפי כאשר יש אלפי פסיכולוגים ועובדים סוציאליים קליניים. אין סיבה שקופות החולים יחסכו בהוצאות על חשבון המטופלים".

תגובת משרד הבריאות כפי שמצטט העיתון: "לאחר הרפורמה הורחבו משמעותית שירותי בריאות הנפש בקהילה וזאת הודות להקמתן של מרפאות ושירותים חדשים על ידי קופות החולים. באחריותן להמשיך ולהרחיב את השירותים על מנת לקצר את תורי ההמתנה לטיפול. הן הונחו לעשות כן. משרד הבריאות פרסם לציבור מידע על אודות המרפאות השונות לטיפול נפשי כדי להקל על הנגישות לשירות וכחלק ממעקב של המשרד אחרי מצב תורי ההמתנה. מתבצעת עתה עבודה לגיבוש סטנדרט שיגדיר זמני המתנה מקסימליים לקבלת הטיפול".

נושאים קשורים:  חדשות,  רפורמה בבריאות הנפש,  מצוקת תורים,  טיפול נפשי,  קופות החולים
תגובות
 
אנונימי/ת
15.04.2018, 11:44

רפורמה גרועה וכושלת ביותר .
כישלון גדול של ליצמן וקופות החולים .

אנונימי/ת
15.04.2018, 18:07

יש טעות בכותרת:
במקום ״לא הועילו״ צריך להיות ״פגעו קשות״.

אנונימי/ת
15.04.2018, 18:11

התוכנית הבאה של משרד הבריאות בתחום בריאות הנפש - קיצור התורים על ידי עידוד התאבדויות בין הממתינים. זה חייב אבל חייב לעבוד!

אנונימי/ת
15.04.2018, 21:26

התגובה של משרד הבריאות מתחמקת ושמה את הפניה ללעג. מה חדש?

אנונימי/ת
15.04.2018, 21:46

על ליצמן לבטל את הרפורמה בבריאות הנפש או להתפטר מיד

חג עצמאות שמח
אז הרופאים אמרו שהרפורמה לא נכונה ! אז הר"י התנגדה לרפורמה ! אז מה ? אז עשו רפורמה, שפכו כספים, טרטרו חולים והתוצאה יותר גרועה ממה שהיה.
אז היכן מבקר המדינה? היכן מבקר משרד הבריאות ? היכן ארגוני הצרכנים ? איך יתכן שהרופאים שהיו בעד ברפורמה עדין בתפקידי ניהול ? איך יתכן שבחירי משרד הבריאות עדין לא הוחלפו ?בעוד כמה חולים יפגע ליצמן עד שיבין שלטפל בחולים צריך לדעת ולהבין והגיעה זמנו לפנות מקומו וללכת לדרכו ? למרות הכול רפואה צריך לדעת, לא מספיק לרצות.
אולי כדאי שיעשוק בקידום מכירת סיגריות והפצת קאנביס לשאר העולם ?

אנונימי/ת
17.04.2018, 11:06

מסכימה בהחלט.

על שר הבריאות נתניהו לפטר את סגן השר ליצמן , המנכ"ל משה בר סימן טוב הכושל , המשנה למנכ"ל פרו' גרוטו , וכל הכבירים האחרים במשרד הבריאות .
כמו כן יש לפטר ולהחליף את כל חברי ועדת הרפורמה .
על מבקר המדינה להמליץ על העמדה לדין של כל בכירי משרד הבריאות
בגין הפקרת בריאותם הנפשית של כל אזרחי המדינה .
היו ויהיו עוד אסונות רבים למטופלי מערכת בריאות הנפש
בגין מחדלי ליצמן ובכירי משרדו.

ד י !!!

שיפוטרו כולם מיד ויועמדו לדין פלילי.

אנונימי/ת
17.04.2018, 12:20

אילו קשקושים את פולטת.
את יודעת בכלל מתי הוחלט על ביצוע הרפורמה? ב 2012. בר סימן טוב בכלל לא היה במשרד הבריאות אז.
גרוטו עד לא מזמן היה ראש שירותי בריאות הציבור ולא ראש האגף לבריאות הנפש. וכמשנה למנכ"ל הוא מונה במכרז ולא מינוי אישי. מה שאומר שהוא ישאר בתפקיד עד לפנסיה.

ובגין איזו עבירה לפי חוק העונשין את רוצה להעמיד אותם לדין פלילי?

אנונימי/ת
17.04.2018, 21:20

ליצמן ומשה ברסימן טוב צריכים להיות מפוטרים לאלתר וגם ד"ר טל ברגמן

אנונימי/ת
18.04.2018, 00:13

נכון מאד.
אבל אם אפשר להשמיץ את ליצמן ובר סימון- אז למה לא??

אנונימי/ת
24.04.2018, 20:54

ועדיין לא דנו על מה שקורה באשפוז ולרפורמת האי קשירות .

אנונימי/ת
18.04.2018, 18:55

הרפורמה נכשלה ויש לבטלה כליל.
יש לפטר את ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות שאחרים בלעדית לכשלון העצום הנ"ל.