על פי נתוני משרד הבריאות, העברת הטיפול בתחום בריאות הנפש לקופות החולים לא קיצרה את זמן ההמתנה לקבלת טיפול. ילדים ממתינים זמן רב יותר ממבוגרים, כך מדווח הבוקר (א') "ישראל היום".

במסגרת הרפורמה בבריאות הנפש הועברה האחריות לטיפול נפשי לקופות החולים. הן נדרשו לפתוח מערך שירותים מתאים באמצעות תקציבים שהועברו אליהן. בין היתר, מטרת המהלך היתה לקצר זמני המתנה לקבלת הטיפול - יעד זה לא הושג.

על פי הדיווח, זמני ההמתנה הנדרשים לתחילת טיפול פסיכותרפי לילדים ונוער בירושלים, באר שבע ואשדוד עומדים על לא פחות משנה. במקומות רבים זמני ההמתנה לתחילת הטיפול עבור ילדים ארוכים משמעותית מאלה של המבוגרים.

הנה כמה דוגמאות מתוך הדיווח: במרפאת מכבי לילדים ונוער "רשב"י" שבאשדוד ובמרפאה בבאר שבע, זמן ההמתנה לתחילת טיפול הוא 52 שבועות. כך גם במרפאת הכללית "משמר העם טלביה" בירושלים. במרפאה לילדים ונוער של כל הקופות בחיפה זמן ההמתנה עומד על 50 שבועות. ילדים ונוער מבוטחי לאומית בביתר עילית ממתינים לתחילת הטיפול 52 שבועות, בעוד שמבוגרים ממתינים בין 8 ל־20 שבועות.

במרפאת מכבי בערד זמן ההמתנה 52 שבועות, במרפאת מכבי בקריית מוצקין ובמרפאה בנהריה למבוטחי כלל הקופות - 24 שבועות. במרפאת מאוחדת בקריית ספר - 32 שבועות, במרפאת "פלוטקין" בתל אביב למבוטחי כל הקופות - 24 שבועות. במרפאה בבית החולים איכילוב זמן ההמתנה כ־8 שבועות בממוצע.

הנתונים מתייחסים לזמן ההמתנה הנדרש לאחר ההערכה ראשונית שבה נקבע שיש צורך בטיפול. כל זאת למרות התחייבות משרד הבריאות כי הרפורמה בבריאות הנפש תסייע לקיצור זמני ההמתנה. אורך התורים דוחף מטופלים להשתמש בפסיכולוגים עצמאיים - מסלול הכרוך בתשלום של השתתפות עצמית - 130 שקל למפגש. בדיווח נמסר כי במכבי ובמאוחדת גדול במיוחד חלקם של המטופלים הפונים למסלול בתשלום פרטי - בין 25% ל-33% מהמטופלים.

ארגוני חולים פנו בשבוע שעבר לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן: "אורך התור לקבלת טיפול פסיכותרפי במקומות רבים עומד על 6-5 חודשים ובמקומות מסוימים אף למעלה משנה. יש צורך בפעולה מיידית ודחופה בנושא, בין היתר על ידי קביעת סטנדרטים ברורים ומחייבים למתן טיפול נפשי במרחק סביר ובתוך זמן סביר, כמתחייב מהחוק.

"מדובר באנשים שנקבע כי הם זקוקים לטיפול זה. עבור אדם הנמצא במצוקה נפשית, זו המתנה בלתי סבירה בעליל, ודאי כשמדובר בילדים ונוער. הטיפול הפסיכותרפי חיוני ויכול לסייע במצבים אקוטיים, למנוע אשפוזים ולפעמים אף יכול להיות מציל חיים", כתב שמוליק בן יעקב, מנכ"ל האגודה לזכויות החולה.

עדית סרגוסטי מארגון "בזכות" אמרה לעיתון: "המתנה של מעל חודש וחצי לטיפול נפשי איננה סבירה. המתנה של חצי שנה ויותר - שערורייתית. אלה אנשים שעברו הערכה ראשונית ונמצאו מתאימים לטיפול הנפשי. אין סיבה שייווצרו תורים כאלה לטיפול פסיכותרפי כאשר יש אלפי פסיכולוגים ועובדים סוציאליים קליניים. אין סיבה שקופות החולים יחסכו בהוצאות על חשבון המטופלים".

תגובת משרד הבריאות כפי שמצטט העיתון: "לאחר הרפורמה הורחבו משמעותית שירותי בריאות הנפש בקהילה וזאת הודות להקמתן של מרפאות ושירותים חדשים על ידי קופות החולים. באחריותן להמשיך ולהרחיב את השירותים על מנת לקצר את תורי ההמתנה לטיפול. הן הונחו לעשות כן. משרד הבריאות פרסם לציבור מידע על אודות המרפאות השונות לטיפול נפשי כדי להקל על הנגישות לשירות וכחלק ממעקב של המשרד אחרי מצב תורי ההמתנה. מתבצעת עתה עבודה לגיבוש סטנדרט שיגדיר זמני המתנה מקסימליים לקבלת הטיפול".