חדשות

מחקר ב"סורוקה": ניצולי שואה נמצאים בסיכון מוגבר למחלות סרטן

אוכלוסיית המחקר, שבדק שכיחות בתחלואה בסרטן במשך חמש שנים, כללה יותר מ-294 אלף ניצולי שואה

ממחקר מקיף שבוצע במרכז הרפואי סורוקה בהשתתפות חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון ופורסם השבוע ב-European Journal of Cancer עולה כי ניצולי שואה נמצאים בסיכון מוגבר למחלות סרטן. ביולי 2011 פורסם ב-Cancer מחקר על נושא דומה שאותו הוביל צוות מ"שיבא".

אוכלוסיית המחקר שבוצע ב"סורוקה" כללה יותר מ-294 אלף ניצולי שואה המבוטחים בשירותי בריאות כללית. נבדקה בו השכיחות בתחלואה בסרטן בשנים 2015-2000 בקרב הניצולים.

הממצאים העיקריים: גברים ניצולי שואה היו בסיכון כמעט כפול לפתח סרטן מעי גס (סיכון גבוה ב־97% לעומת גברים שלא עברו את השואה בגטאות ובמחנות) וסרטן ריאה (94%). כמו כן הם בסיכון גבוה ב־57% ללקות בסרטן שלפוחית השתן וב־44% לחלות בסרטן הערמונית.

בקרב נשים נמצא כי ניצולות שואה היו בסיכון גבוה ב־39% לחלות בסרטן שלפוחית השתן, בסיכון של 26%-20% לחלות במלנומה, סרטן שד, סרטן ריאות או סרטן המעי הגס, לעומת בנות גילן שאינן ניצולות שואה.

ד"ר יעקב דרייהר, סגן מנהל "סורוקה" ומעורכי המחקר מסר: "הרעב ותנאי החיים הקשים שחוו ניצולי השואה באופן קיצוני גרמו, ככל הנראה, לשינויים הורמונליים ארוכי טווח ואלה הביאו לעלייה בסיכון לחלות בסרטן בקרב הניצולים. כמו כן, חשיפה לגורמים סביבתיים יכולה היתה גם היא לגרום לתחלואה".

המחקר מלמד הוסיף ד"ר דרייהר כי ב"נוסף לנטל הנפשי ולבעיות  הסוציואקונומיות שחלקם חווים, הרופאים המטפלים בניצולי שואה צריכים להיות מודעים לכך שהניצולים נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בסוגי סרטן מסוימים ולהקפיד שיעברו בדיקות לגילוי מוקדם".

איתור וטיפול בניצולים באמצעות תוכנה ייעודית

לרגל יום השואה מסר אתמול (ד') בית החולים כי במהלך 2017 אושפזו בו 1,000 ניצולי שואה שטופלו גם במסגרת פרויקט מיוחד עבורם שתוכנן ובוצע על ידי צוות השירות הסוציאלי ב"סורוקה". באמצעות כלי עבודה ממוחשב שנבנה בשיתוף ובתמיכה של יחידת המחשוב ומערכות המידע ב"סורוקה", הוגברה יכולת האיתור של ניצולי שואה שעשויים להזדקק לסיוע בבית לאחר השחרור מבית החולים וכל זאת בהתאם למצבם הרפואי. כמו כן, מאפשרת התוכנה להרחיב את הידע על הניצולים ומשפחותיהם בנוגע לזכויות.

כך מופעל כיום בבית החולים דו"ח ממוחשב המתעדכן 24 שעות ביממה בהתאם לכניסה וליציאה של המאושפזים. הוא בנוי על סמך הצלבת  נתונים דמוגרפיים המזהים את ניצולי השואה, בהתאם להגדרות השירות הסוציאלי. נוהל העבודה לאיתור וטיפול בניצולים נעשה לכן בהתאם למידע ממוחשב.

אליה עוזיאל, מנהלת השירות הסוציאלי ב"סורוקה" מסרה: "כלי עבודה ממוחשב זה מאפשר איתור מקסימלי של ניצולי השואה המאושפזים. הוא מאפשר את מיצוי מירב זכויותיהם ללא תלות בגורמי הקהילה שונים כמו חברות סיעוד או שירותי רווחה, וזאת על ידי הבטחת מתן טיפול אחיד על פי עקרונות מקצועיים, תוך רגישות תרבותית וחיסיון מידע".

נושאים קשורים:  סיכון לסרטן,  ניצולי שואה,  חדשות,  המרכז רפואי "סורוקה",  סרטן מעי גס
תגובות
אנונימי/ת
13.04.2018, 11:33

ונגיד שזה נכון מה יש לעשות עם זה?