חדשות

לקראת יום הפרקינסון: מחסור חמור בצפון בנוירולוגים מומחים למחלה

יו"ר עמותת הפרקינסון בישראל: "חולי הפרקינסון בפריפריה מופקרים. בגליל ובאזור הצפון, למעט חיפה, אין שום נוירולוג שעבר הכשרה לטיפול בחולים אלה"

פרקינסון, טומוגרפיה (צילום: אילוסטרציה)

מחסור חמור בצפון הארץ ברופאים מומחים למחלת פרקינסון, כך מדווח הבוקר (ד') "ישראל היום" לרגל יום המודעות למחלה.

בגליל ובאזור הצפון, למעט חיפה, אין שום נוירולוג שעבר הכשרה לטיפול בחולי פרקינסון. הנתונים נמסרו בעקבות בדיקה שערכה עמותת הפרקינסון בישראל.

בדיווח נמסר כי בעוד שב"איכילוב" בתל אביב שישה רופאים מומחים וב"שיבא" חמישה, בחלק גדול מבתי החולים בצפון אין מרפאה ייעודית או נוירולוג שעבר השתלמות בתחום. בבתי החולים כרמל, רמב"ם, סורוקה וברזילי – יש רק רופא מומחה אחד.

בבתי החולים זיו בצפת, העמק בעפולה, בבית החולים בנהריה ובבית החולים פוריה, אין מומחים.

"העמק" מתכוון לפתוח מרפאת פרקינסון בשנה הבאה. בנהריה יש כוונה להפעיל צוות רב תחומי בנוסף לרופא, גם ב"פוריה" מסרו כי יש תכנית להקמת מחלקה נוירולוגית.

חולה פרקינסון בן 47 מכרמיאל, אב לשניים, סיפר לעיתון כי אובחן לפני שמונה שנים כחולה פרקינסון בתום תהליך שנמשך שנתיים. את הטיפול הוא מקבל באיכילוב: "נסיעה של כשעתיים לכל כיוון, בליווי אשתי. מבחינתנו, מדובר באובדן יום עבודה מלא. הרופאים בצפון הארץ", אמר, "לא רגילים לראות חולי פרקינסון כל כך צעירים, לכן האבחון נמשך שנתיים. ב'איכילוב', רופא רואה עשרה חולים כמוני ביום".

עמיר כרמין, יו"ר עמותת הפרקינסון בישראל: "אנו מתריעים על הנושא כבר שנים. למרות ההבטחות שתיפתח מרפאה ראשונה בבית החולים זיו בצפת, לא קרה דבר. המדינה מפקירה את חולי הפרקינסון בפריפריה".

פרופ' ניר גלעדי, מנהל המערך הנוירולוגי ב"איכילוב", אמר: "לבתי החולים במרכז הארץ מגיעים חולים שיוזמים הגעה. הבעיה היא בחולים האחרים, שאינם יוזמים, לא מקבלים את הטיפול באזור מגוריהם. הטיפול הבסיסי - בסדר, אך לא הטיפול המקיף".

בדיווח נמסרה תגובת משרד הבריאות: "בשנים האחרונות נעשים מאמצים להשלמת הפער הקיים ברופאים מומחים בתחום זה על ידי האיגוד הנוירולוגי, ומשרד הבריאות מברך על המהלך. כבר עתה מומחים צעירים בנוירולוגיה ממרכז הארץ ומהפריפריה נמצאים בהשתלמויות עמיתים בחו"ל. נבנתה תכנית להשתלמות בנושא הפרעות תנועה. כמה רופאים ואחיות עברו את ההכשרה הנדרשת לכך בבתי חולים במרכז".

נושאים קשורים:  פריפריה,  מחסור בנוירולוגים,  פרקינסון,  חדשות
תגובות
 
13.04.2018, 17:35

לפי מספר המטופלים בתרופות נגד פרקינסון שאין להם פרקינסון, שאני פוגש בצפון ובמרכז, יש מחסור חמור במשהו אחר. (גילוי נאות: זקוק נואשות ליותר גריאטרים בצפון)