חדשות

"שיבא": שיטת הרדמה חדשנית באבלציה לטיפול בפרפור פרוזדורים

השיטה, המבוססת על הנשמה בתדירות גבוהה, מעלה את שיעורי ההצלחה של הפרוצדורה בטווח המיידי, מקצרת את זמנה ומפחיתה את החשיפה לקרינה

במכון להפרעות קצב לב ע"ש דוידאי שבמרכז הרפואי שיבא החלו באחרונה להשתמש בשיטת הרדמה חדשנית לשם טיפול בפרפור פרוזדורים באמצעות אבלציה (צריבה).

הפרוצדורה מבוצעת בהרדמה מלאה תוך הנשמה בתדירות גבוהה - High Frequency Ventilation - ושימוש במכשיר Monsoon.

"במהלך אבלציה לטיפול בפרפור פרוזדורים אנחנו משתמשים בצנתרים לצריבת מוקדים חשמליים שבעלייה השמאלית של הלב. יש חשיבות גבוהה למיקום המדויק וליציבות הצנתרים בזמן הפרוצדורה. תנועת בית החזה בזמן נשימה עלולה לגרום לתזוזה לא רצויה של הצנתר בעת ביצוע הצריבה ולגרום סיבוכים", מסר ד"ר רועי בינרט, מנהל המכון להפרעות קצב לב ב"שיבא", בשיחה מיוחדת ל"דוקטורס אונלי".

ד"ר בינרט, מנהל המכון להפרעות קצב לב ב"שיבא". "חשיבות ייצוב הצנתר"

"השיטה החדשה מבוססת למעשה על נפחי הנשמה נמוכים ובתדירות גבוהה ועל כן מאפשרת לייצב את הצנתר כך שלא יזוז ממקומו תוך כדי ביצוע האבלציה. כמו כן", הוסיף ד"ר בינרט, "מתברר שהרדמה בשיטה החדשנית מעלה את שיעורי ההצלחה של הפרוצדורה בטווח המיידי ואף מקצרת את זמן הפרוצדורה בעד כ-30%. כמו כן, החשיפה של המטופל לקרינה יורדת דרמטית".

את טכניקת ההרדמה הביא לישראל רופא בכיר ומומחה בתחום ההרדמה, ד"ר יהונתן פרוגל, שעלה לארץ מארה"ב לפני כשמונה שנים, עבד ב"הדסה עין כרם" והצטרף באוגוסט שעבר ל"שיבא".

"התמחיתי במרכז הרפואי של אוניברסיטת פנסילבניה, שם החלו עוד לפני מספר שנים ולראשונה בעולם להשתמש בשיטת ההנשמה הזאת", סיפר ד"ר פרוגל. "המכשיר Monsoon נמצא בשימוש ב'שיבא' במחלקה לטיפול נמרץ נשימתי לצורך הנשמת מטופלים עם מחלות ריאה קשות. ביקשתי שיעבירו אותו ליחידת הצנתורים שלנו לשימוש במהלך אבלציות. עד כה ביצענו חמש פרוצדורות בטכניקה הזאת לטיפול בפרפור פרוזדורים וכולן הסתיימו בהצלחה".

ד"ר פרוגל, מומחה בהרדמה. "שימוש במכשיר Monsoon"

במרכז הרפואי-אוניברסיטאי בפנסילבניה, הוסיף ד"ר פרוגל, הצטבר ניסיון רב בשימוש בשיטה הזאת וב-2012 אף פורסם על כך מאמר ב-Journal of Cardiovascular & Thoracic Anesthesia שבו נמסרו תוצאות הטיפול המוצלח הזה במאות מטופלים שעברו אבלציות.

ד"ר בינרט: "פרפור פרוזדורים היא הפרעת קצב לב שכיחה ביותר והטיפול באבלציה מתבצע לרוב לאחר שהטיפול התרופתי נכשל. חשוב לציין, כי במקרים רבים הטיפול התרופתי לא יעיל לאורך זמן ואף כרוך בתופעות לוואי מרובות, לעיתים מסכנות חיים. לפיכך, אבלציה, במקרים המתאימים, היא פרוצדורה מומלצת. באחרונה אף פורסם מחקר בכתב העת היוקרתי New England Journal of Medicine, אשר  הראה שבאוכלוסיית מטופלים מסוימת, אבלציה  מביאה לירידה משמעותית בתמותה" .

לדברי המומחים מ"שיבא", אבלציה מחייבת אשפוז להשגחה ללילה אחד ובתוך 48-24 שעות מהשחרור, המטופל יכול לחזור לפעילות מלאה. "עם זאת, אנו ממליצים להימנע מפעילות גופנית מאומצת בימים הראשונים שלאחר האבלציה, עד להבראה מלאה של אזור הדקירה במפשעה".

נושאים קשורים:  אבלציה,  פרפור פרוזדורים,  הפרעות קצב לב,  חדשות,  שיבא
תגובות
 
אנונימי/ת
13.04.2018, 14:40

למה לעשות אבלציה של פרפור ההרדמה מליאה? סדציה עמוקה עדיפה, מקצרת את הפעולה, ההתאוששות קצרה יותר טפחות סיכוי לפיסטולה בין הושט לעלייה השמאלית.
להסיק מסקנה כזו מ 5 מקרים? נו באמת...

אנונימי/ת
13.04.2018, 19:22

כשאין מה לפרסם אז מפרסמים שטויות... העיקר הפרסום....

אנונימי/ת
15.04.2018, 09:23

אם זכור לי טוב, השתמשו ב- High Frequency Ventilation לפני הרבה שנים בהדסה (לפחות) בטיפול lithotripsy, ולכן זה לא "הפעם הראשונה בעולם".