פרופ' שוקי שמר, יו"ר מועצת המנהלים של אסותא מרכזים רפואיים, התארח ב-Doctalk, הפודקאסט של הקהילה הרפואית בישראל בהנחיית מאיה רונן והילה קורח. פרופ' שמר עסק בהרחבה בפתיחת ביה"ח באשדוד, לקחים ראשוניים, מערכת הבריאות הציבורית, סל התרופות, הסכמי השכר, המחסור ברופאים ועוד.

"על מנת להגיע לסטנדרטים המקצועיים הנכונים לטעמנו, לתקציב הבריאות חסר הון עתק, וישנן הרבה מאוד בעיות תקציביות", אמר פרופ' שמר, "אך מערכת הבריאות בישראל לעולם לא תגיע לקריסה, כי ישנן הרבה מאוד רזרבות לאומיות שטרם הושקעו בה. רק 5% מהתל"ג הולך לתקציב הבריאות, כשהממוצע ב-OECD הוא 9.5%. לכן אם חלילה נגיע למצב של משבר, המדינה תיאלץ להוציא את ההוצאה הנחוצה, אך מדובר בסדרי עדיפויות - לא יכולת כלכלית".

"בעוד 10-20 שנה לא יהיו רופאים שיטפלו בנו. לדעתי רכבת המחסור הזו כבר יצאה"

"לעומת זאת" המשיך פרופ' שמר, "המחסור ברופאים הוא בעיה אקוטית יותר, כיוון שמדובר בהכשרה לטווח ארוך ולא בעניין טכני כמו שינוי תקציב. אני מתריע על זה כבר שנים - בעוד 10-20 שנה לא יהיה מי שיטפל בנו. לדעתי רכבת המחסור הזו כבר יצאה והרגשנו את זה על בשרינו כשבאנו לגייס רופאים ואחיות לביה"ח באשדוד".

בהתייחס לרווחיות של אסותא בביה"ח הציבורי באשדוד, ענה: "בכללי המשחק הקיימים כיום במדינת ישראל, אין שום אפשרות שבית חולים ציבורי ירוויח כסף. אין אפילו בית חולים ציבורי אחד שהוא רווחי. עולה השאלה - למה שאנחנו, אסותא, נפתח בית חולים ציבורי? כי אני איש רפואה, ואנחנו רשת פרטית בבעלות ציבורית (קופ"ח מכבי) וחשבנו שנכון להכנס למגזר הציבורי ולספק שירותים רפואיים שם".

פרופ' שמר התייחס גם להסכמי השכר שצפויים להיפתח מחדש בשנה הקרובה: "הגיע הזמן שיהיה מיקוד בהסכמי השכר למקצועות חסרים. יש לנו מחסור חמור במרדימים, בגריאטרים. האוכלוסיה מתבגרת, תוחלת החיים עולה ויש יותר צורך בהם. כנ"ל לגבי רפואה פנימית, התמחות שהיא הליבה של הרפואה וכיום קשה להביא אליה מתמחים. אני חושב שהסכמי השכר צריכים לקחת את זה בחשבון ולתמרץ רופאים לכיוון הזה".

לו"ז האזנה:

5:45 חדר מיון

9:24 איך נשארים רווחיים

13:40 בעיית המחסור ברופאים

17:55 אסותא אשדוד- איפה טעינו

23:00 בי"ח וקהילה - גישה חדשה

30:33 הסכמי השכר המתקרבים

33:08 סל התרופות

42:53 שאלות הקהל

52:45 נשים ברפואה

האזנה נעימה!
לכל הפרקים של Doctalk

התכנית הוקלטה באולפני SPS