חדשות

"שיבא": הסדר פרישה מרצון לפרופ' יהודה אדלר

עדכון: הנהלת שיבא הגיעה להסכם פרישה מרצון עם פרופ' יהודה אדלר שבדיקת נציבות שירות המדינה מצאה בזמנו שהתנהגותו כלפי רופאות צעירות בכמה מקרים היתה "בלתי הולמת" . פרופ' אדלר: הבדיקה הוכיחה שלא היתה הטרדה מינית או אחרת.

המחלקה האונקולוגית בבית החולים "שיבא" (צילום: חן לאופולד / פלאש 90)
המחלקה האונקולוגית בבית החולים "שיבא" (צילום: חן לאופולד / פלאש 90)

עדכון לידיעה (אוקטובר 2018): פרופ' יהודה אדלר והנהלת שיבא הגיעו בתאריך 25 בינואר להסכם על ביטול ההשעיה ועל פרישה מרצון. ההסכם קיבל תוקף של פסק דין בבית הדין לעבודה.

מנכ"ל המרכז הרפואי-ממשלתי "שיבא", פרופ' יצחק קרייס, הודיע אתמול (א') לפרופ' יהודה אדלר כי הוא מושעה מתפקידו עד לשימוע בעניינו; כך דווח באתר Ynet. לפי הדיווח, ההחלטה נובעת מתוצאות בדיקה שערכה נציבות שירות המדינה שמצאה כי פרופ' אדלר התנהג באופן בלתי-הולם כלפי רופאות צעירות, אך לא קבעה כי מדובר בהטרדה מינית.

במכתב בנושא שהופץ לעובדי "שיבא" כתב פרופ' קרייס: "ההחלטה לא הייתה קלה עבורי. המתנתי בסבלנות עד אשר הרשויות יסיימו הליך חקירה מסודר בנושא ויעבירו את המלצותיהן המקצועיות. אני מאמין שכך צריך לפעול בסדרי מנהל תקין".

דוברות "שיבא" הוסיפה: "מנהל המרכז הרפואי 'שיבא', פרופ' יצחק קרייס, החליט על השעיית פרופ' אדלר לאלתר מכלל תפקידיו הניהוליים בשיבא. פרופ' קרייס זימן אליו את פרופ' אדלר ועידכן אותו על החלטתו. במקביל נפתח הליך משמעתי בכפוף לשימוע".

ברקע הדברים עומדת פניית מספר רופאות לנציבות שירות המדינה לפני כמה חודשים, בתלונה כי הוטרדו מינית על ידי פרופ' אדלר. אדלר הוא קרדיולוג בהתמחותו ורופא בכיר ב"שיבא", האחראי כיום על המתמחים.

אתמול הודיעה נציבות שירות המדינה, כך על פי הדיווח, כי "מצאה שהתנהגותו של פרופ' אדלר איננה הולמת", אך בהודעתה היא לא קובעת כי ביצע מעשי הטרדה מינית.

"חומר הראיות מלמד שאין מדובר בתלונות סרק וכי הרופאות (שהתלוננו) תיארו מקרים שאירעו להן. ניתן לראות קווי דמיון משותפים בין המקרים השונים", כתב עו"ד גיא דוד, מנהל אגף בכיר בנציבות שירות המדינה במכתב למנכ"ל "שיבא".

"הצטברות התלונות בעניינו של העובד מעלה תמונה בעייתית של עובד בכיר שהתנהלותו כלפי רופאות צעירות שמעמדן בבית החולים איננו מובטח - אינה הולמת. התבטאויותיו והתנהגותו של העובד כלפי אותן עובדות הפכו את סביבת העבודה שלהן לסביבה בעייתית ולא נעימה, במיוחד נוכח פער המעמדות בינו לבין אותן עובדות".

בסיכום החלטת הנציבות נאמר: "מחומר הראיות לא נותר ספק כי אין מדובר באירוע חד-פעמי, אלא בדפוס התנהגות ובהתבטאות בעייתית שאסור כי תהפוך להתנהגות מקובלת במרכז רפואי ובשירות המדינה".

עדכון: (2 אוקטובר) - הנהלת שיבא ביטלה את ההשעיה והגיעה להסכם פרישה מרצון עם פרופ' אדלר, שקיבל תוקף של פסק דין בבית הדין לעבודה.

תגובת פרופ' אדלר כפי שהובאה בדיווח: "לאורך כל הדרך האמנתי בחפותי המלאה. לא הטרדתי מעולם אף אחת והצדק ייצא לאור. שחור על גבי לבן החליטה הנציבות כי אין כל אשמת הטרדה מינית מכל סוג שהוא מצדי. לא הטרדה פיזית, לא הטרדה מילולית ולא הטרדה בכלל".

לפי הדיווח, נציבות שירות המדינה ביקשה מ"שיבא" לנזוף בפרופ' אדלר בכפוף לשימוע, אך פרופ' קרייס החליט להשעות אותו עד לשימוע בעניינו.

פרופ' אדלר הגיש באחרונה את מועמדותו למכרז על תפקיד מנכ"ל בית החולים "וולפסון" בחולון, הנמצא כבר למעלה משנה ללא מנהל קבוע. Ynet דיווח ש"גורמים בנציבות אישרו שבשלב זה אין כוונה למנוע מפרופ' אדלר להתמודד על תפקיד מנכ"ל וולפסון".

עד כה נדחה כינוס הוועדה הבוחרת לתפקיד כמה פעמים, כשאחת הסיבות הייתה בדיקה שנערכת בנציבות שירות המדינה בנוגע לתלונות שהתקבלו בעניינו של פרופ' אדלר. הפעם האחרונה שבה נדחתה ישיבת וועדת המכרזים היתה בחודש שעבר. עד כה לא נקבע מועד חדש.

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "שיבא",  פרופ' יהודה אדלר,  פרופ' יצחק קרייס,  שימוע,  תלונות,  נציבות שירות המדינה
תגובות
 
אנונימי/ת
11.01.2018, 20:09

האם כבר כלום לא יוכל להפתיע?
דר' קרייז בוודאי לא חלם שיגיע יום בו ייאלץ להשעות את בן כיתתו המבריק...