חדשות

דיווח: דיונים מחודשים על העברת בתי חולים מבעלות המדינה לקופות החולים

לפי דיווח ב"ידיעות אחרונות" מתקיימים באחרונה דיונים בין משרד האוצר למשרד הבריאות על העברת אחד או יותר מ-14 בתי החולים הממשלתיים לקופות החולים "מכבי" או "מאוחדת"

קופת חולים מכבי. היחידה שמממנת תרופות יתום (צילום: אילוסטרציה)

בין משרד האוצר למשרד הבריאות מתקיימים באחרונה דיונים לאפשרות שהבעלות על בתי החולים הממשלתיים, או לפחות על חלק מ-14 מהם, תועבר לקופות חולים. "מכבי" ו"מאוחדת" מגלות עניין בנושא הזה, לפי דיווח אתמול על ידי "ידיעות אחרונות".

בדיווח נמסר, כי לפני ההעברה יהיה על המדינה לכסות את הגירעונות המצטברים של בתי החולים הממשלתיים, להביאם לאיזון פיננסי ורק אז להעבירם לבעלות אחרת – לקופות או אפילו לגופים פרטיים. עם העברת הבעלות יצטרכו לכונן מנגנון למניעת צמיחת גירעונות מחדש.

עוד נמסר כי על פי הערכת המעורבים בדיונים אלו הקשר בין קופות החולים לבתי החולים שיעברו לבעלותם רק יתחזק. כיום ההוצאה המרכזית של הקופות הן על ימי אשפוז. כאשר בית חולים יהיה בבעלות קופה יש לצפות שמחיר יום אשפוז ירד ועלויות נוספות.

נושא שיחייב החלטה בהקשר זה, על פי הדיווח: הסדרי בחירת מבוטחים בבית החולים שבו יטופלו. כיום, מבוטחי כללית מופנים בדרך כלל לבתי החולים של הקופה. עדיין לא ברור כיצד יגיבו עובדי בתי החולים הממשלתיים וביניהם רופאים ואחיות למהלך הנידון. הם עלולים להתנגד לו מאחר שכיום הם נהנים מתנאים של עובדי מדינה. יהיה צורך גם לפתוח את הסכם השכר עם הרופאים או להכין חדש.

תגובת משרד הבריאות: "נושא המבנה המוסדי של מערכת הבריאות נידון במספר רב של ועדות. טרם הוחלט על צעדים חדשים. כל מהלך יבוצע בתיאום ושיתוף פעולה עם הגורמים הרלבנטיים".

נושאים קשורים:  חדשות,  דיונים,  בתי חולים,  בעלות,  קופות החולים,  משרד הבריאות,  משרד האוצר
תגובות