חדשות

נחתם הסכם לפינוי מבני "שיבא" לטובת דירות - בית החולים יקבל 1.2 מיליארד שקל

בנוסף, יקבלו עובדי "שיבא" עדיפות והנחה בשכירות של 600 דירות מתוך 3,000 דירות שמתוכננות להיבנות בשטחים שפונו; שר הבריאות ליצמן: "הקמת עיר בריאות תביא למפנה דרמטי ברפואה הציבורית ככלל ובבית החולים שיבא בפרט"

טקס החתימה על ההסכם לפינוי חלק משטחי "שיבא" (צילום: משרד הבריאות)

הסכם בין רשות מקרקעי ישראל, משרד האוצר, המרכז הרפואי "שיבא" ומשרד הבריאות, לפינוי שטחים שבהם מחזיק כיום בית החולים, לשם הקמת שכונת מגורים בהיקף של 3,000 יחידות דיור נחתם אתמול (ב') בטקס רשמי.

על ההסכם חתמו שר האוצר משה כחלון, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, מנהל רמ"י עדיאל שמרון, מנהל שיבא פרופ' יצחק קרייס ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב.

טקס החתימה על ההסכם לפינוי חלק משטחי "שיבא" (צילום: משרד הבריאות)

טקס החתימה על ההסכם לפינוי חלק משטחי "שיבא" (צילום: משרד הבריאות)

בטקס החתימה ציינו הדוברים כי זה "הסכם היסטורי" לפינוי חלקים משטח בית החולים בתל השומר. 1,100 מתוך 3,000 הדירות שייבנו במקום יוקצו לשכירות. הסגל הרפואי של תל השומר יקבל עדיפות בפרויקט ההשכרה, בהיקף של 600 דירות.

רשות מקרקעי ישראל תממן את עלויות העתקת המבנים של בית החולים המתפנים - בהיקף של כ-1.2 מיליארד שקל. על השטחים שיתפנו גם יסללו כבישים הנדרשים להקלת מצוקת התנועה באזור בקעת אונו וסביבות בית החולים.

סגן שר הבריאות ליצמן, אמר בטקס חתימת ההסכם: ״הקמת עיר בריאות תביא למפנה דרמטי ברפואה הציבורית ככלל ובבית החולים שיבא בפרט. ההסכם שנחתם פותח שער לעולם חדש של רפואה מתקדמת ולשדרוג משמעותי של בית החולים, יחד עם בשורת ענק בדיור".

בהתייחסו לדיווח שהופיע אתמול בתקשורת על הכוונה של האוצר להעביר בתי חולים ממשלתיים לבעלות קופות חולים, אמר ליצמן: "זה לא יקרה. זה פשוט לא נכון לעשות, מקצועית וניהולית.״

שר האוצר כחלון אמר על הסכם: "זה הסכם אסטרטגי המשלב מענה לשתי מטרות מרכזיות של משרד האוצר - חיזוק מערכת הרפואה הציבורית ופתרון משבר הדיור. ההסכם יאפשר הקמת אלפי יחידות דיור בלב אזורי הביקוש. המשאבים שיתקבלו כתוצאה מההסכם, ישמשו לחיזוק מערכת הרפואה הציבורית. הקמת עיר בריאות בשיבא תניח את התשתית לרפואה מתקדמת, חדשנית, מקצועית ופורצת דרך לטובת כלל תושבי ישראל. הגיע הזמן שמדינת ישראל תגבש תכנית רב שנתית למערכת הרפואה הציבורית. אחרי הרבה שנים - הגיע זמן בריאות".

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הוסיף: ״בשנים הקרובות בית החולים שיבא ישנה את פניו. יתפתח בהיקף משמעותי וירחיב את הפעילות המקצועית, עשרות מונים. אני רוצה להודות לכל הגורמי שנרתמו, צוות משרד הבריאות, שר האוצר, מנהל מקרקעי ישראל. הרווח הוא לטובת אזרחי המדינה".

מנהל שיבא, פרופ' קרייס, מסר: "ההסכם משתלב בתכנית בית החולים להפוך לעיר בריאות. תקציבי ההסכם ישולבו בתקציבי הפיתוח של בית החולים ויסייעו לשנות את פניו במסגרת תכנית "התנופה 1". מה שיאפשר לבית החולים שדרוג משמעותי לטובת המטופלים.

בהודעה לתקשורת על ההסכם מסרה דוברות משרד הבריאות, כי תכנית השיכון לרופאים אושרה בראשית 2013 וכוללת 1,680 יחידות דיור, מהן 1,100 להשכרה. תכנית נוספת, ותמ"ל 1002 שאושרה ב-2005 כוללת 2,200 יחידות דיור, מהן 1,200 על שטחי בית החולים והיתר על שטח המחנה הצבאי תל השומר (בקו"ם). מימוש התכניות היה מותנה בהסכם עם בית החולים על תנאי הפינוי של מבנים הנמצאים כיום בתחומו.

"לאחר מו"מ שנמשך כמה שנים הגיעו בית החולים, רמ"י, משרד האוצר ומשרד הבריאות להסכמות על פינוי 240 דונם משטח בית החולים הנכלל בתוכניות אלו. בית החולים יתוקצב על ידי רמ"י בהיקף של 1.2 מיליארד שקל להקמת מבנים חלופים ולשדרוג תשתיות המפונות במסגרת ההסכם. כחלק מההסכם ייהרסו כ-590 דירות ישנות הנמצאות בשטח בית החולים ובמבנים מיושנים. הסגלים הרפואיים מבית החולים יקבלו עדיפות באכלוס כ-600 דירות במסגרת הדירות להשכרה שישווקו במסגרת פרויקט תכנית שיכון הרופאים - וזאת בהנחה של 30% ממחיר השוק. מכרזים ראשונים מכוח ההסכם יפורסמו עוד השנה".

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "שיבא",  פינוי,  דירות,  עיר בריאות
תגובות
 
אנונימי/ת
27.03.2018, 15:39

ליצמן מהבדיחה: מזכיר לנו שהמדינה הזאת מתנהלת כמו ברית מילה- לקטנים חותכים והגדולים נהנים, מתלוצצים ואוכלים עוגות...

אנונימי/ת
28.03.2018, 20:36

מדוע רק 30% הנחה לרופאים? לבנים של חברי מושבים נותנים קרקעות, ששיכות למדינהולא להוריהם במחיר נמוך פי 3 ויותר.