חדשות

מאות מתמחים ברפואת משפחה חתמו על עצומה נגד יוזמת "אחות-מומחית"

לפי העצומה, שנשלחה למנכ"ל משרד הבריאות על רקע הכוונה לאפשר לאחיות שיעברו הכשרה מיוחדת לטפל במחלות נפוצות ובמצבים רפואיים לא-מורכבים גם בילדים מעל גיל 6, "המהלך הנוכחי מחליש את שומרי הסף וסופו שיביא לעומס רב יותר על השירותים הרפואיים"

טיפול רפואי, בני נוער (צילום: אילוסטרציה)

357 מתמחים ברפואת משפחה חתמו על עצומה שנשלחה למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב, ובה התנגדות להרחבת סמכויות האחיות בקהילה. כך מדווח הבוקר (ב') היומון "ישראל היום". אתמול נפגשו בנושא זה יו"ר הסתדרות הרפואית פרופ' ליאוניד אידלמן ובר סימן-טוב.

גם איגוד רופאי הילדים מתנגד לכך ש"אחיות מומחיות" יוכלו לאבחן ולרשום טיפול רפואי בילדים מגיל 6 ומעלה. בדיווח נמסר כי "הפגישה של פרופ' אידלמן עם בר סימן-טוב הייתה טעונה".

"התפלאנו ללמוד שאחות מוסמכת קהילה תהיה בעצם רופאה דה פקטו ותקבל למעשה רישיון לטפל בשלל מצבים חריפים וכרוניים, חלקם כאלה שנראים כמחלה בנאלית לכאורה. אלא שהם עלולים להעמיד את החולה בסכנת חיים של ממש", כתבו המתמחים. במסגרת הרפורמה שיזם משרד הבריאות בעניין "אחות-מומחית", יוכלו אחיות שיוכרו למומחיות לאבחן ולרשום תרופות וטיפולים בילדים מגיל 6 ומעלה.

בדיווח נמסר עוד, כי המתמחים ברפואת משפחה מציינים כי רופאי משפחה מהווים "שומרי סף של מערכת הבריאות והכתובת הראשונה לחולה". בעצומה הם מזהירים שאחיות מוסמכות לא יידעו לזהות מצבים מסכני-חיים ובשל חוסר ניסיונן הן גם עלולות לשלוח חולים ליותר בדיקות הדמיה או לרופאים מומחים.

נושאים קשורים:  חדשות,  איגוד רופאי הילדים,  מתמחים,  "אחות מומחית",  משרד הבריאות,  רפורמה,  ילדים
תגובות
אנונימי/ת
19.03.2018, 14:48

לא כל כך רואים את הביצועים המדהימים של " רופאי המשפחה", מושג ארכאי של המאה ה19. אין שום הוכחה שהם מועילים במשהו. בטח לא יותר מאחות מנוסה. גם מה זה בדיוק משפחה? גם אם יש ילדים- הם מטופלים על ידי רופא הילדים, אם יש זקנים הם מטופלים על ידי הגריאטר, לא?

אנונימי/ת
19.03.2018, 20:01

אולי את לא ממש מעודכנת ברזי המקצוע שכולל הכשרה של 4 שנים מעבר ללימודים בבית הספר לרפואה, כולל בחינות התמחות. אנחנו מקבלים ילדים, קשישים וכמובן את גילאי הביניים. מיעוט של המיעוט מגיע לגריאטרים ובהחלט יש ילדים בטיפולנו שאינם מגיעים לרופא הילדים, אם כי זהו מהלך מוגבל יותר. מדובר במקצוע רחב, במודל ביו פסיכו סוציאלי, שרואה את המטופל בכללותו ובתוך מסגרת חייו. אין אח ורע לרפואת משפחה והמידה שהיא מיטיבה עם המטופל. לידיעתך, רק כאחוז אחד מהאוכולוסיה זקוק לטיפול בבית חולים. מי מטפל בכל השאר? אולי כדאי שתלמדי קצת לפני שאת מגיבה.

אנונימי/ת
21.03.2018, 16:34

רק "שכחת" לציין שרוב רופאי המשפחה הם בכלל פנימאים ורופאים כללים שלא עברו התמחות ברפואת המשפחה.

אין כמובן כל ראיה לכך שרופאי משפחה מומחים נותנים טיפול רפואי טוב יותר מרופאי משפחה שאינם מומחים.

ולכן כל מגדל הקלפים ה-"ביו-פסיכו-סוציאלי" שלך קורס בן רגע.

אנונימי/ת
19.03.2018, 19:27

אף בר דעת לא יפנה לאחות במחלה משמעותית. משרד הבריאות שוב מתא פתרון זול ומזיק לחולי באוכלוסיה. ישראל אינה מקום מתאים לרופאים. ובטח לא לחולים.

אנונימי/ת
19.03.2018, 19:27

אף בר דעת לא יפנה לאחות במחלה משמעותית. משרד הבריאות שוב מתא פתרון זול ומזיק לחולי באוכלוסיה. ישראל אינה מקום מתאים לרופאים. ובטח לא לחולים.

19.03.2018, 20:04

התנשאות שאינה במקומה. ניחא האחיות וההשתלחות הבלתי סבירה בהן, עכשיו הגיע תורם של החולים. עד כאן! לידיעה, קהילות רבות נשענות על עשייתה ופועלה של האחות, הן במחלות אקוטיות והן במחלות כרוניות. מדדי האיכות בקהילות אלו על פי פרמטרים מקובלים אינם בחסר אל מול אחרות, נהפוך הוא. תוחלת חיים גבוהה מלווה באיכות חיים הן תוצאתה. עבודת האחות בקהילה אינה מבודדת כשלעצמה, יש לרשותה שותפי תפקיד ( רופאים ) איתם נעזרת בקבלת החלטות בהעדר ודאות מלאה.

אנונימי/ת
20.03.2018, 09:49

זו אולי התנשאות אך בהחלט במקומה.
מתן סמכויות רפואיות לאחיות היא דרך מסוכנת להתמודדות עם רגשי הנחיתות של חלק מהאחיות לגבי מקצוען. לשם כך יש טיפולים פסיכולוגים

19.03.2018, 19:58

ומה ציפיתם מבר סימן טוב שונא הרופאים ה...זה ומסכן השר שמקבל שוחד מחברת סיגריות??למען עיתון הכת של הפרזיטים החשוכים

אנונימי/ת
19.03.2018, 21:57

מתן תואר מומחה לאחות בלי ללמוד בבה"ס לרפואה ו התמחות ,זה פשוט מוריד ערך מקצוע .הרגשה ,שעושים זה בכוונה ,כדי להוריד משמעות תפקיד רופא .
גם בשנים אחרונות בתפקידים בכירים בקופות תופסים כל מני אדמיניסטרטורים ,כלכלנים ,אנשי צבא ,שבעצם כבר שינו משמעות ו מטרות רפואה קהילתית .בונים כל מיני פרויקטים ומודלים כושלים לחסוך כסף, שרק מפתח ביורוקרטיה ו מגדיל גירעון . צריך לשים לזה קץ .

אנונימי/ת
19.03.2018, 23:26

למה לא מצליחים להבין שכל השיחות אללו הן רק תחילת הסוף? שמעתם על AI? Artificial inteligence? הרי הרופא עושה מיון של ניתוחים שמקבל מהמטופל ביחד עם מדדים מעבדה או אחרים. בסוף יוצאת תמונה עם קו טיפול ומעקב. אין שום בעיה לתוכנת מחשב לעשות את זה. העתיד כבר כאן: Watson של IBM. לא מדובר באחות עם סמכויות כאלה ואחרות. מדובר בעירבון של מנהיגנו להסתלק למציאות בעיניים. כל המערכת תפל יום אחד כמו ארמון קלפים בגלל שהכל עובד כנגד ההגיון. זה רק ימין של זמן. משרד הבדואיות, ההסתדרות...הכל יפל. כי לא יהיה צורך אוביאקטיבי בהן. ככל שמוקדם יותר ככל שטוב יותר.

אנונימי/ת
21.03.2018, 16:39

אם בשורה התחתונה יהיו ראיות לכך ש-AI נותן טיפול רפואי טוב יותר מבן אדם, אז אתה תהיה הראשון שירוץ עם הבת החולה שלו לקבל טיפול אצל ה-AI. אין חוכמות.

אפשר להיות לודיטים כשמדובר על מחירי בגדים, אבל אף אחד לא יהיה לודיט על חשבון הבריאות של ילדיו.

אנונימי/ת
20.03.2018, 08:59

אחות מומחית היא מקצוע שקיים בארץ בהרבה דיסיפלינות. אחות מומחית בסוכרת מאזנת תרופתית חולי סוכר, ובעלת סמכויות לשינוי מינון תרופתי. אחיות פגייה מנוסות מספיק לזהות מצבים מסכני חיים בפגים. מיילדות בעלות הסמכה לתפירת קרעים ואפיזיוטומיות. אחיות בכל העולם מנוסות מספיק כדי להכשיר מתמחים בתחילת דרכם, גם אם באופן לא פורמלי, ומערכת הבריאות כולה נשענת על נסיונן העשיר. לא מדובר בהעברת סמכויות לאחות צעירה שסיימה בית ספר לסיעוד, אלא התמחות מושקעת ומאסיבית, לאחיות עם תואר שני, ושבע שנות נסיון קליני. תביטו על חצי הכוס המליאה ותלמדו לשחרר

אנונימי/ת
20.03.2018, 09:18

אדלמן וכנופייתו מעוניינים בכיס שלהם ולא במעמד הרופא.
אחרת, מעולם לא היו מסכימים לשעון הזמן המביך והמשפיל.
המוסג של אחות מומחית מקובל במדינות רבות.
זה טוב למטופל, למערכת הבריאות, ולמדינה.

20.03.2018, 13:27

אני מתבייש בחבריי רופאי המשפחה ובהסתדרות הרפואית, המגיבים כמו גילדה מהמאה הקודמת. זו התקדמות גדולה שתאפשר לרופא המשפחה להקדיש יותר זמן למטופלים המורכבים. הלוואי והיו מאפשרים לי להעסיק אחות מומחית במרפאתי- מרפאה קרדיולוגית בקהילה

אנונימי/ת
20.03.2018, 22:50

אם לקחת מרופאים משפחה ביקורים קלים ו להשאיר רק מורכבים ,אז צריך לשלם
פר כרטיס או פר ביקור הרבה יותר. זאת בדיוק המטרה -להכניס אחות ,לשלם לה פחות פר ביקור ולהשאיר רופאים רק עם ביקורים מורכבים ללא שינוי בתשלום. זה יפגע משמעותי בהכנסות

אנונימי/ת
21.03.2018, 16:46

ההכנסות של רופאים עובדי קופה כמובן לא ייפגעו כי הם מקבלים שכר גלובלי. ומכיוון שברור שהאחיות האלה יפעלו רק בסניפים של הקופות, ולא במרפאות עצמאיות אז הן גם לא צפויות להשפיע על מספר הפציינטים של הרופאים העצמאים.

ד"ר סילבר, אני לא רואה מניעה כלשהי להעסקת אחות במרפאתך. נניח למשל שתמצא אחות שאתה סומך עליה שתפענח אק"ג במקומך ואתה רק תחתום על הפענוח שלה. הרי זאת הנורמה המקובלת במכוני אקו לב רבים, הקרדיולוג הוא חותמת גומי של הטכנאי שגם מבצע את הבדיקה וגם מפענח אותה. ואם מדובר באנשים שבאמת אפשר לסמוך עליהם, אז אין עם זה בעיה.

אנונימי/ת
22.03.2018, 20:43

אחות קרדיולוגית יכולה להחליף את הקרדיולוג, יותר זול וטוב.