חדשות

"דה מרקר": חילופי צעקות בדיון הממשלה שאישר חובת דיווח על מחירי ניתוחים

לפי דיווח בעיתון הכלכלי, בישיבת הממשלה שבה אושרה חובת דיווח על מחירי ניתוחים פרטיים ושכר מנתחים התפתח עימות קולני בין שר האוצר, שתמך ביוזמה כדי לצמצם הרפואה הפרטית, לבין שר התיירות, שהתנגד לה; ראש הממשלה הגדיר את המודל המשולב בישראל כ"מוצלח ביותר בעולם"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו

העיתון "דה מרקר" דיווח הבוקר (א') על חילופי האשמות בין שר האוצר משה כחלון לבין שר התיירות יריב לוין שהתרחשו לפני כשבועיים בישיבת הממשלה שדנה באשרור החלטת ועדת המחירים הבין משרדית של הבריאות והאוצר על חובת הדיווח של מחירי ניתוחים פרטיים.

בדיווח נמסר, כי בישיבה לא נכח סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אלא רק מנהל לשכתו. אחד הנוכחים תיאר את הישיבה כ"אחת מהכי סוערות שהיו בממשלה הנוכחית". היא נמשכה במקום שתי דקות 45 דקות, עם צעקות, הטחת עלבונות וניסיונות כושלים להרגיע את הרוחות.

הנושא שהצית את העימות הוא ההחלטה המשותפת למשרדי הבריאות והאוצר לחייב את חברות הביטוח, קופות החולים ובתי החולים הפרטיים לדווח למשרד הבריאות על מחירי הניתוחים.

האוצר רצה להטיל פיקוח על מחירי הניתוחים בחוק ההסדרים. משרד הבריאות התנגד. ההחלטה שהובאה לאשרור הייתה פשרה: תחילה תחול חובת דיווח על מחירי הניתוחים ובתוכם על שכר המנתחים, ולאחר שנתיים יוחלט אם לקבוע מחירי מקסימום לניתוחים הפרטיים.

בהחלטת ועדת המחירים נקבע: "ככל שההכנסות מרפואה פרטית גבוהות יותר, כך נמוך יותר היקף המשרה במערכת הבריאות הציבורית. זהו מעגל חוזר המחליש את הרפואה הציבורית ומביא לגידול בהוצאה הלאומית על בריאות, ללא שיפור בריאותי.

"שכר הרופאים במערכת הבריאות הפרטית משפיע ישירות על מערכת הבריאות הציבורית שאיננה מסוגלת להתחרות ברמות השכר הגבוהות. במצב זה, לרופאים יש תמריץ לעבוד יותר במערכת הפרטית. כך נוצרים תורים ארוכים יותר במערכת הבריאות הציבורית, מה שמוביל את המטופלים לבקש קיצור תורים במסגרת הרפואה הפרטית".

בדיווח הבוקר, של הכתבת רוני לינדר-גנץ, נמסר כי ישיבת הממשלה נפתחה בסקירה של סגן ראש אגף תקציבים באוצר אלון מסר ושל ראש חטיבת הרגולציה במשרד הבריאות, מוריס דורפמן. שר התיירות לוין התפרץ לדבריהם: "זה לא סתם דיווח, אלא מדרון חלקלק שיוביל לפיקוח מחירים. רופאים יעברו לנתח פציינטים בקפריסין. אתם מנסים להרוס את הרפואה הפרטית כמו שהרגתם את התיירות הרפואית. יש מקום לרפואה פרטית המתקיימת לצד הרפואה הציבורית. לא צריך לגעת ברפואה הפרטית".

בתגובה נציגי הבריאות והאוצר התחילו להסביר שלא מדובר בשתי מערכות נפרדות לחלוטין אלא בכלים שלובים, שכן אותם רופאים העובדים בשתי המערכות.

בדיווח נמסר, כי שר האוצר משה כחלון הרים קולו, בשלב מסוים התרומם על רגליו וצעק לעבר השר לוין: "אני אפקח על הרפואה הפרטית. אתם רוצים להרוס את הרפואה הציבורית. אתה דואג לתייר שיקבל את הרופא הטוב בזמן שמסעודה לא תוכל לקבל את הרופא הטוב. במקום שמנהל המחלקה יטפל במסעודה, הוא ילך לנתח תייר". השר לוין לא נשאר חייב לו וצעק: "הפריפריה חשובה לי לא פחות מאשר לך".

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, ניסה ללא הצלחה להרגיע את האווירה. גם השר ישראל כ"ץ ניסה ונכשל. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהוא גם שר הבריאות, התערב. הוא סקר את מבנה מערכת הבריאות והשווה בינה לבין מערכות אחרות בעולם מבחינת היחס בין הרפואה הפרטית לציבורית.

המסקנה שלו הייתה כי בישראל יש "מודל היברידי", שבו רופאים עובדים משרה מלאה במערכת הציבורית ומעבר לשעות הציבוריות יכולים לעבוד במערכת הפרטית. לדבריו, זו מודל ייחודי לישראל והוא המוצלח ביותר בעולם. נתניהו, על פי הדיווח ב"דה מרקר", ציין שאיננו יודע אם נכון או לא נכון לפקח על מחירי הניתוחים הפרטיים, אך נכון יותר לנהל ויכוח כשיש מידע ולכן חובת הדיווח על מחירי הניתוחים ובתוכם שכר המנתחים סבירה.

נושאים קשורים:  חדשות,  רפואה ציבורית,  רפואה פרטית,  ראש הממשלה בנימין נתניהו,  שר האוצר משה כחלון,  שר התיירות יריב לוין,  פיקוח מחירים,  ניתוחים,  שכר רופאים
תגובות
 
אנונימי/ת
18.03.2018, 14:07

המודל ה"היברידי" כפי שנתניהו מגדיר אותו, אינו בהכרח שרופא עובד משרה מלאה במע' הציבורית, אלא לעתים רבות משרה חלקית בלבד.
וכל עוד רופאים יכולים לעבוד במקביל במע' ציבורית ובפרטית- מה שגורם לניגוד עניינים מובנה, הדרישה לחובת דיווח (ובהמשך גם לפיקוח) בהחלט מתקבלת על הדעת.

אנונימי/ת
20.03.2018, 10:19

הזוי. מעניין אותי אם הפוליטיקאי ההיברידי שצריך טיפול רפואי לו לבני משפחתו ומקורביו האם היא מפעיל קומבינות או כאחד העם.
תשפרו את הרפואה בציבורים עי הזרמה של כסף למיטות תקנים מאוישים וציוד ותפסיקו לבלבל את הציבור שלחנוק רפואה פרטית תגרום לשיפור הרפואה הציבורית הציבור לא מטומטם

אנונימי/ת
19.03.2018, 19:26

כרגיל, חוסר הבנה בסיסי של המערכת. רפואה פרטית חזקה מחזקת את הרפואה הציבורית ולא להיפך. חשוב לחזק את המערכת הציבורית על ידי הזרמת כסף למערכת ולא על ידי פתרונות מלאכותיים.
מאז חוק ההסדרים נכנס לתוקפו התורים במערכת הציבורית התארכו.
רופאים בכירים רבים עוזבים את קופות החולים.
המוטיבציה של רופאים צעירים שיוצאים להשתלמות בחו"ל לחזור לארץ ירדה.
עוד מעט באמת לא יניה מי שיטפל בנו, אבל השר ליצמן לעולם לא ידע את זה כי תמיד תמתין לשרותו מחלה וקומה שלמה בבית חולים "הדסה"

אנונימי/ת
19.03.2018, 23:05

יודעי ח"נ בממשלה מכירים שיטה אחת בלבד והיא -לשפוך את התינוק עם המיים.כל אימת שהם באים לתקן התוצאה הפוכה.כבר דשו רבים ברפואה הפרטית מול הציבורית וכל המוסיף גורע (אם כי המגיב הראשון מעיד שחוסר ההבנה ניכר.
שתי המערכות נוצרו "ללא מגע יד אדם" לפי עקרונות שוק חופשי שכה אהוב על ראש ממשלתנו-הצורך בפתרון יצר ואיזן את שתי המערכות כפי שהן כיום.ככל שהציבורית הורעבה כך צמחה ושגשגה הפרטית.
יפה טוען המשיב השני כי השוואת כפות המאזניים כאשר לא רוצים לפגוע בסך הכולל (שהוא השירות שהציבור זקוק לו) הוא על ידי הוספת משאבים לצד הציבורי.הצד הפרטי ימשיך להגיב לפי כללי שוק.

20.03.2018, 17:12

מציע לחסל את שרותי המוניות. זה בודאי ישפר את התחבורה. ציבורית