טריגליצרידים

סולם סיכון חדש המנבא שליטה גליקמית בחולים עם סוכרת סוג 2

החוקרים פיתחו סולם סיכון חדש הכולל BMI, המוגלובין מסוכרר וטריגליצרידים המנבא שליטה גליקמית עתידית באנשים עם סוכרת סוג 2 ויכול לשמש ככלי זמין ונוח לטובת התאמת טיפול מותאם אישית

סוכרת ותרופות נוספות (אילוסטרציה)
תרופות לסוכרת ותרופות נוספות. צילום אילוסטרציה

החוקרים ביקשו לזהות, לנבא ולתקף מסלולים גליקמיים מובהקים בחולים עם אבחנה חדשה של סוכרת סוג 2 המטופלים ברפואת הקהילה כצעד לכיוון קידומה של רפואה מותאמת אישית.

לצורך המחקר בוצע מחקר רטרוספקטיבי שהתבסס על שתי עוקבות באמצעות מידע שנאסף ממרפאות קהילה משני מאגרי מידע בהולנד. משתתפי המחקר היו חולים מבוגרים עם אבחנה חדשה של סוכרת סוג 2 בין ינואר 2006 לדצמבר 2014 (10,528 משתתפים בעוקבת הפיתוח ו-3,777 משתתפים בעוקבת התיקוף). בוצע שימוש במודל למידת מכונה על מנת לחזות מסלולים באמצעות מאפייני חולים הניתנים לבחינה בצורה קלה במסגרת רפואת הקהילה.

החוקרים זיהו שלושה מסלולי חולים: 1. שליטה גליקמית יציבה ומספקת (76.5% מהמשתתפים); 2. שליטה גליקמית משופרת (21.3% מהמשתתפים); 3. שליטה גליקמית מידרדרת (2.2% מהמשתתפים). מסלולים דומים נצפו בעוקבת התיקוף. BMI, המוגלובין מסוכרר וטריגליצרידים היו המנבאים החשובים ביותר של השתייכות למסלול. המודל הניבויי היה בעל "אזור מתחת לעקומת המפעיל" של 0.96 בעוקבת התיקוף, ממצא המעיד על דיוק מצוין.

מודל זה יכול להסיר באופן יעיל הטרוגניות בתגובה גליקמית עתידית בחולים עם סוכרת סוג 2 ויכול לשמש בעולם הקליני ככלי יעיל ופשוט להתאמת טיפול מותאם לחולה.

מקור: 

Hertroijs, D.F.L. et al. (2018) Diabetes, Obesity and Metabolism  20(3), 681

נושאים קשורים:  טריגליצרידים,  סוכרת,  המוגלובין מסוכרר,  שליטה גליקמית,  מודל ניבויי,  מדד מסת הגוף,  מחקרים
תגובות