מחקרים

טכנולוגיות זעיר פולשניות חדשות לטיפול בתסמינים של דרכי השתן התחתונות בגברים

תסמינים של דרכי השתן התחתונות בגברים הינם לרוב עקב הגדלת ערמונית וגורמים לפגיעה משמעותית באיכות החיים של החולים. עבודה זו סוקרת טכנולוגיות זעיר פולשניות חדשות שפותחו לאחרונה לטיפול בתסמינים של דרכי השתן התחתונות בגברים

12.03.2018, 11:40
הדמיה של הערמונית ושלפוחית השתן (צילום: אילוסטרציה)

תסמינים של דרכי השתן התחתונות (Lower urinary tract symptoms-LUTS) מהווים מצב נפוץ ומטריד הפוגע באיכות החיים של גברים בגיל המבוגר. ישנו טווח רחב של טיפולים תרופתיים וניתוחיים עבור הקלת תסמיני LUTS. תופעות הלוואי של התרופות והתחלואה הנלווית לניתוחים צריכות להישקל אל מול היתרונות של טיפולים אלו. טיפולים חדשים זעיר פולשניים צריכים להיות יעילים, להיות מבוצעים במסגרת רפואת הקהילה תחת הרדמה מקומית ולהציע פרופיל בטיחות טוב מהטכניקות הניתוחיות הקיימות היום.

בעבודה זו החוקרים ביצעו סקירה של טכנולוגיות זעיר פולשניות חדשות לטיפול ב-LUTS זכרי על רקע הגדלת ערמונית בניגנית. החוקרים סקרו את מאגרי המידע Medline,יEmbase,יPubMed ו-Cochrane למציאת מחקרים אקראיים ומבוקרים, מחקרים קליניים וסקירות העוסקות באפשרויות טיפול זעיר פולשניות עבור גברים עם LUTS על רקע הגדלת ערמונית בניגנית.

החוקרים מצאו כי בהיבט הזרקות לתוך הערמונית (בוטולינום נוירוטוקסין A,יNX1207, PRX302),יPRX302 הינו החומר היחיד שנמצא כטוב מטיפול אינבו במחקר פאזה 3 מבוקר ואקראי והדגים יעילות ובטיחות מספקים. טכניקת הרמת שופכת הערמונית הוערכה במספר מחקרי פאזה 3 שהדגימו הקלה מהירה וממושכת ב-LUTS ללא פגיעה בתפקוד מיני בקבוצת חולים נבחרת ללא אונה אמצעית בולטת. הניסיון הקליני הראשון עם שתל ניטילול זמני הדגים כי השתלת מכשיר חדשני זה הינה בטוחה, קלה ומהירה לביצוע. יש צורך במחקרים נוספים על מנת להעריך יעילות, עמידות ולהגדיר חולים מתאימים לטיפול זה. טכניקות אבלציה חדשות כדוגמת ה-AquaBeam או פעולות המבוססות על הולכת אנרגיה של אדי מים (Rezum) הינן בשלבים ראשונים של פיתוח.

אמבוליזציה של עורק הערמונית המבוצעת על ידי רדיולוגים התערבותיים מדגימה שיעור הצלחה טכני גבוה בטיפול ב-LUTS אך במקביל, שיעור כישלון קליני ניכר וספקטרום רחב של סיבוכים אשר לרוב לא נצפים לאחר התערבויות אורולוגיות.

קיימות מספר גישות זעיר פולשניות חדשות המדגימות יעילות לעומת הטיפולים הקיימים ולעיתים קרובות פרופיל בטיחות משופר. פרופיל זה הינו משופר במיוחד בהיבט שימור התפקוד המיני. יש צורך במחקרים אקראיים ומבוקרים על מנת להעריך את היעילות, הבטיחות והעמידות של הטיפולים החדשים יחד עם זמן מעקב ארוך ובדיקה קפדנית של קריטריוני הכללה. שיטת הרמת שופכת הערמונית הינה השיטה היחידה עם ראיות מדרגה 1 ולכן יכולה להיות מומלצת לטיפול ב-LUTS זכרי בשימוש קליני בחולים נבחרים.

מקור: 

Magistro, G. et al. (2017) European Urology. 72(6), 986

נושאים קשורים:  מחקרים,  LUTS,  הגדלת ערמונית,  סקירה,  זעיר פולשני,  הרמת שופכה,  מחקרים אקראיים מבוקרים
תגובות