חדשות

"שערי צדק" החל להציע טיפול במלפורמציה FAVA על ידי הקפאה ממוקדת

לדברי בית החולים, הטיפול בשיטת Cryotherapy ב-Fibroadipose Vascular Anomaly הכרחי לעתים כדי למנוע פגיעה היקפית בשרירים ואיברים אחרים

בית החולים שערי צדק בירושלים (מקור: ויקיפדיה)

במרפאת המומים הווסקולריים במרכז הרפואי "שערי צדק" הוחל במתן טיפול חדשני מסוגו בשיטת Cryotherapy (הקפאה). בשיטה זאת מתאפשרת הקפאת תאים לטיפול במלפורמציה הנדירה FAVA, על ידי הזרקת גז מקפיא. היא מהווה, מסר בית החולים, פתרון יעיל ומהיר ביותר לטיפול בנגע הזה.

ד"ר אדם פרקש (צילום: פרטי)

מלפורמציה וסקולרית היא מום מולד הגורם לעיוותים בחיבור כלי הדם. העיוות משפיע על תפקודם של איברים סמוכים. מלפורמציה נדירה (Fibroadipose Vascular Anomaly (FAVA בכלי הדם מטופלת בדרך כלל בניתוח, אך לעיתים, נגעים מפושטים סביבה וסביב האיברים החיוניים, לא מאפשרת לבצע את הניתוח.

ד"ר אדם פרקש, מנהל מרפאת מומים ווסקולריים במכון האנגיוגרפיה בשערי צדק, מסר: "עד כה, הטיפולים המוצעים כללו ניתוחים שהיה בהם סיכון אפשרי, או טיפול פליאטיבי, תומך, בכאב. טיפול בהקפאה, לעומתם, קצר יותר ואורך עד שעתיים לעומת כחמש שעות לכל הפחות, בניתוח. כמו כן ההחלמה קצרה יותר ולאנטומיה שמסביב למלפורמציה, נגרם סיכון קטן.

"במקרים מורכבים, ניתוחים עלולים לגרום לנכות חמורה בגלל מעורבותם של שרירים, עצבים או כלי דם שהם חיוניים לתפקוד אותם איברים. הטיפול בשיטה החדשה מתבצע באמצעות החדרת מחטים מיוחדות לתוך הנגע, תוך שימוש באולטרסאונד ו-CT כאשר הגז עובר דרך המחטים ומקפיא את תאי הנגע".

המטופל הראשון בארץ שטופל בשיטה הזו ב"שערי צדק" היה גבר בן 26, שסבל שנים רבות מכאבים באזור הכתף והגב העליון, בשל גודלו הרב של הנגע. "במקרה שלו", הסביר ד"ר פרקש, "הסרת הנגע בניתוח המערב את השרירים, עלול היה לגרום לפגיעה משמעותית בתפקוד הכתף והגפה העליונה. לכן הוחלט למקד את הטיפול בהקפאה לאזור ממוקד בכתף מבלי לסכן את כל השרירים שמסביב. כעבור שלוש שעות, המטופל שוחרר לביתו במצב טוב".

"בינתיים", הוסיף ד"ר פרקש, "ידוע על מקרים בודדים בלבד של טיפול בהקפאה לFAVA  שעליהם ניתן פרסום בספרות הרפואית. אך יעילות הטיפול מסתמנת יותר ויותר והוא ניתן במרכזים שונים המתמחים במומים וסקולריים ברחבי העולם.

"יש מקום לאופטימיות שהשיטה הזו תעזור למטופלים שלא ניתן היה עד כה לנתח. תפקידה ויעילותה ימשיכו להתברר עם צבירת ניסיון רב יותר של הרופאים שיבצעו את הטיפול הזה".

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "שערי צדק",  מלפורמציה וסקולרית,  Cryotherapy,  הקפאה,  FAVA,  טיפול חדשני
תגובות