מחקרים

חיסונים כנגד סרטן - אתגרים ומכשולים עכשוויים

הפיתוח של חיסונים יעילים כנגד סרטן צריך להתמקד לא רק בפעילות החיסון כנגד הגידול עצמו אלא גם מתן מענה לשינויים הרגולטוריים בחיסוניות המאכסן המגנים לעיתים על הגידול

תרכיבי חיסון, תרופות (צילום: אילוסטרציה)

למרות שהניסיון לפתח חיסונים יעילים כנגד סרטן התפתח משמעותית בעשורים האחרונים, ישנם עדיין מכשולים רציניים העומדים בפני הצלחה טיפולית. דורות חדשים של חיסונים כנגד סרטן יתרמו משילוב של גישה אדג'ובנטית אשר משפיעה על ענפים רבים של מערכת החיסון.

בעבודה זו החוקרים מתארים כיצד אסטרטגיות אדג'ובנטיות משולבות יכולות לסייע להתגבר על מכשולים מהותיים בפיתוח חיסונים כנגד סרטן ובכלל זה אימונוגניות אנטיגנית ודיכוי חיסוניות הגידול. אנטיגנים הקיימים בגידול הינם טולרוגניים ומשתמשים במנגנונים פעילים על מנת לדכא את חיסוניות המאכסן כדוגמת רגולציית פחת של מולקולות MHC על מנת להתחמק מזיהוי ולגרום רגולציית יתר של קולטנים המדכאים את התגובה החיסונית. הספרות הקיימת כיום בנוגע לחיסונים כנגד סרטן נסקרה על ידי הכותבים על מנת לזהות חידושים בהבנה של המנגנונים הביולוגיים העומדים בבסיס האימונוגניות האנטיגנית הלקויה והתחמקות הגידול ממערכת החיסון ולתאר אסטרטגיות אדג'ובנטיות חדשות שנועדו להתגבר על מכשולים אלו.

האימונוגניות האנטיגנית הלקויה של גידולים והתחמקותם ממערכת החיסון הופכים את הפיתוח של חיסונים לקשה ומתאגר. ההבנה הגוברת של מיקרו-סביבת הגידול והתגובה החיסונית הנלווית מצביעה על החשיבות של התגברות על התגובה הרגולטורית האנדוגנית ומנגנוני ההתחמקות של הגידול. לאור זאת, חיסונים חדשים ירוויחו מגישה רב-אדג'ובנטית אשר מגרה חיסוניות ומונעת את עיכובה על ידי הגידול.

מקור: 

Bowen, W.S. et al.  (2018) Expert Review of Vaccines.

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן,  חיסונים,  אנטיגנים,  התחמקות,  חיסוניות
תגובות