חדשות

נתוני מש' האוצר: שכר הרופאים הגברים בישראל גבוה ב-50% משכר הרופאות

הנתונים פורסמו לקראת יום האשה הבינלאומי החל היום; שיעור הרופאות בעשירון העליון של המשתכרים הוא 9% בלבד, בעוד ששיעורן באוכלוסיית הרופאים בישראל הוא 31%

רופאה מנתחת (צילום: אילוסטרציה)
רופאה מנתחת (צילום: אילוסטרציה)

שכר הרופאים בבתי החולים הממשלתיים גבוה בכ-50% משכר הרופאות. שיעור הרופאות בעשירון העליון של המשתכרים הוא 9% בלבד, בעוד ששיעורן באוכלוסיית הרופאים בישראל הוא 31%. בקרב העשירון התחתון של שכר הרופאים עומד שיעור הרופאות על כ-54%. נתונים אלו, מתוך דו"ח הכלכלן הראשי במשרד האוצר, פורסמו אתמול (ד') ב-Ynet לרגל יום האישה הבינלאומי החל היום.

עוד דווח, כי בתחום הרפואה הפרטים, רופאים מרוויחים 300% יותר מרופאות. שכר הנשים מרפואה פרטית וציבורית גם יחד שקול לשכר הגברים מהרפואה הפרטית בלבד.

על-פי דו"ח הכלכלן הראשי, בין ההסברים לפער הגדול הוא תחומי ההתמחות שבהם בוחרות הרופאות. בשל מגוון גורמים, רופאות בוחרות בהתמחויות המאופיינות בפוטנציאל השתכרות נמוך יותר ברפואה הפרטית לעומת גברים.

בפסיכיאטריה, שיעור הנשים מקרב כלל המתמחים הוא 53%, ברפואת ילדים 45%, בכירורגיה כללית 12% בכירורגיה פלסטית 7% ובכירורגיה אורתופדית רק 5%.

הדו"ח גם קושר בין פערי שכר לבין תפקידי ניהול: 70% מרופאי העשירון העליון הם מנהלי מחלקה, סגן מנהל מחלקה או מנהל יחידה. בעשירון התשיעי של המשתכרים שיעור המנהלים 43%.

Ynet גם הציג נתונים משווים לגבי מספר מנהלות המחלקות בבתי החולים השונים, לעומת מנהלים הגברים: בסורוקה – מתוך 55 מנהלי המחלקות יש 6 נשים. באיכילוב רק 5 נשים מנהלות מחלקות, ברמב"ם 7 ובשיבא 11 מבין 49 מנהלי מחלקות. מתוך 30 המחלקות הפנימיות ברמב"ם, איכילוב, סורוקה ושיבא - ישנן שלוש מנהלות מחלקה בלבד.

ד"ר ריי ביטון מ"אסותא" אשדוד אמרה לאתר: "רוב הנשים מחפשות לשלב קריירה עם חיי משפחה אבל ברפואה זה לא מתאפשר. הרבה התמחויות חסומות בפני נשים. יש התמחויות הנחשבות גבריות בעיקרן (כירורגיה) ויש התמחויות הנחשבות נשיות (רפואת משפחה) משום ששעות העבודה באותן התמחויות יותר נוחות וכמעט שאין, או יש מעט, תורנויות".

רופאה שבחרה להישאר בעילום אמרה לאתר כי נתקלה לא פעם בגילויי סקסיזם מצד רופאים בעמדות מפתח. "נשאלתי בראיון עבודה מה אעשה אם הילד שלי יהיה חולה. גבר לא היה נשאל. נשאלתי כמה ילדים אני מתכננת ללדת. אין זה הגיוני שיש כל כך מעט רופאות בעמדות בכירות. בתי החולים חייבים לעשות את ההתאמות כדי לאפשר לנשים להתקדם".

גם מנהלת מחלקה בבית חולים במרכז הארץ שהתראיינה בעילום שם, אמרה: "רפואה הוא מקצוע שוביניסטי. אין דרך לייפות זאת. יש ישיבות מחלקה שבהן אני האישה היחידה סביב השולחן. זה מצב היוצר אווירה מצ'ואיסטית".

משרד הבריאות מסר בתגובה: "המשרד בעד יישום קביעת קדנציות למנהלי מחלקות ובתי חולים. לצערנו המשא ומתן לא הבשיל להסכם. מקווים שנגיע לכך".

"רמב"ם" מסר בתגובה: "בבית החולים 1,110 רופאים ורופאות. 39% מהם רופאות. חלקן של הרופאות מכלל אוכלוסיית הרופאים ובתפקידי מפתח, הולך וגדל. רופאות בכירות מהוות חלק נכבד משדרת הניהול של יחידות רפואיות, מכונים ותחומי שירות רפואי. הנהלת רמב"ם מעודדת רופאות לתפוס עמדות מפתח וניהול בכל תחומי הרפואה".

תגובת "שיבא": "פורום הרופאים הבכיר בשיבא מונה כ-160 רופאים ורופאות המנהלים מחלקות, מכונים, מערכים, מרכזים ויחידות. מתוכם כ-50 רופאות בתפקידים הבכירים. בין אלו: מנהלת היחידה לטיפול נמרץ כללי, מנהלת חדרי הניתוח, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות".

נושאים קשורים:  חדשות,  רופאות,  שכר,  רופאים,  מגדר,  הבדלים,  יום האשה
תגובות