ד"ר אסנת לבציון קורח, מנכ"לית המרכז הרפואי ע"ש יצחק שמיר (לשעבר אסף הרופא) התארחה ב-Doctalk, הפודקאסט של הקהילה הרפואית בישראל בהנחיית מאיה רונן והילה קורח. הראיון עסק רבות במערכת הבריאות הציבורית, נשים במקצוע, הטרדות מיניות ועוד.

"יש מחסור במיטות, יש מחסור באנשי צוות" אמרה ד"ר לבציון קורח, "אבל אחת הבעיות היא שכבר התרגלנו. המערכת מתפקדת רק לכאורה. במשרד האוצר לא מבינים שהיא על סף חוסר תפקוד. הרופאים והאחיות נשחקים ואינם רוצים להוסיף יותר משמרות. אנחנו מנסים לעשות פעילויות למניעת שחיקה, אבל אין תחליף לתוספת משאבים לנושא ולעבודה הגיונית יותר".

"צורת התגמול למערכת הציבורית היא בעייתית ביסודה" המשיכה ד"ר לבציון קורח, "אם יש תעריף לפרוצדורה, והתעריף הזה כולל ניתוחים מורכבים ופשוטים כאחד, מתוך הרעיון של 'You win some you lose some', אז מה שקורה היום הוא שאת הניתוחים הקלים לוקחים החוצה לרפואה הפרטית, ואת הניתוחים המורכבים משאירים ברפואה הציבורית. אז אותו תעריף שהיה אומר לקזז את עצמו, משאיר אותנו רק עם ההפסדים. צורת התגמול של בי"ח ציבורי אינה משקפת את העלויות".

ד"ר לבציון קורח התייחסה גם למקומן של נשים במערכת הבריאות: "למרות שהיום אנחנו מהוות 50% מהצוות, יש משהו בגישה הלא-פורמלית של נשים למטופלים שיוצר את פיחות הכבוד שאנו מקבלות מהם לפעמים. למשל, כשאנו מציגות את עצמנו בשם הפרטי ולא כד"ר. זה מחלחל ויש לנו חלק בזה".

לו"ז האזנה:

3:09 מנהל בי"ח - רופא או לא?

5:35 האתגר בניהול בי"ח קטן

8:12 בטיחות הטיפול

14:40 העומס במערכת הציבורית

19:40 קריסת הדסה

22:05 מאבק המתמחים והעברת מידע

28:05 המזון בבית החולים

30:30 נשים במקצוע והטרדות מיניות

40:48 הנסיעה לאפריקה

47:00 לקחים מהמערכת האמריקאית

51:40 שאלות הקהל

56:40 יעדים לעתיד

האזנה נעימה!
לכל הפרקים של Doctalk

התכנית הוקלטה באולפני SPS