חדשות

"הדסה": ניתוח לתיקון מערכת העיכול בוצע בתינוק עם בעיות לב בהרדמה אזורית בלבד

בית החולים מסר, כי תינוק הורדם רק באזור הניתוח ולא בהרדמה כללית, משום שהרופאים העריכו שהייתה מסכנת את חייו; הניתוח עבר בהצלחה

בית החולים "הדסה" עין-כרם. "בתנאים המוכתבים בחוק, אין לבית החולים יכולת לכסות הוצאותיו בגין הגשת שירותים רפואיים לציבור" (צילום: הדס פרוש / פלאש 90)

ניתוח ייחודי לתיקון סיבוך במערכת העיכול בתינוק הסובל מבעיות לב נעשה ב"הדסה" עין כרם בהרדמה אזורית בלבד. התינוק הורדם רק באזור הניתוח ולא בהרדמה כללית, משום שהרופאים העריכו שהייתה מסכנת את חייו.

במהלך הניתוח שכב התינוק כשהוא ער ורגוע בהשגחת מרדימה ואחות, ואף ינק טיפות מי סוכר, מסר בית החולים.

ד"ר טניה רוזנטל, מומחית להרדמה ורפואת ילדים ומנהלת יחידת ההרדמה בילדים ההדסה, סיפרה אתמול (ד'): "בשל מצבו הקשה של התינוק, הסובל גם ממום לבבי מורכב, היה צורך בהתערבות כירורגית מהירה אך כזו שלא תסכן את חייו".

"ההליך הניתוחי הוא מורכב ובשל הבעיה בלבו של התינוק חששנו מהרדמה מלאה, כמקובל במקרי ניתוח שכאלו. אבל במקרה זה ההרדמה המלאה עלולה הייתה לגרום לשינויים מסוכנים בתפקוד הלבבי ולחץ הדם".

לפיכך החליטה ד"ר רוזנטל על הליך הרדמה אזורית – רק בעמוד השדרה. הליך דומה לזה מבוצע בניתוחים קיסריים, אבל כשמדובר בניתוח במערכת העיכול הוא ייחודי.

"קיים תיעוד בספרות על מקרים דומים" ציינה ד"ר רוזנטל. "אך לרוב מקובל לבצע הרדמה כללית לניתוחים מסוג זה. לאחר התייעצות מקצועית בחרנו להרדימו בשיטה הייחודית על מנת להבטיח יציבות של מערכות חיוניות של הגוף מבלי לסכן יתר על המידה את התינוק".

ד"ר רוזנטל: "הרדמה בעמוד השדרה היא פרוצדורה עם מגבלת זמן. חלון הזמן העומד לרשות המנתח מוגבל ועליו לסיים את הפרוצדורה במהירות, לפני שתפוג השפעת ההרדמה. במקרה המדובר חלון ההזדמנויות לביצוע הפעולה הכירורגית עמד על פחות משעה.

"במהלך הניתוח בוצע ניטור סטנדרטי לחלוטין, עם מעקב רציף אחר לחץ הדם, דופק ורמת חמצון. נתתי לתינוק טיפות מי סוכר במהלך הניתוח והוא ינק אותן בשמחה. היה מרגיע לראות שזה טעים לו והוא חש בטוב למרות מה שעבר עליו ממש באותן דקות".

בית החולים הדגיש כי זו הפעם הראשונה שניתוח לתיקון מוצא קיבה נערך בהרדמה אזורית ב"הדסה".

ד"ר דן ארבל, מנתח בכיר במערך הילדים של הדסה שניתח את התינוק, אמר: "לכל מטופל יש למצוא את הטיפול המיטבי והמתאים ביותר למצבו. התנאי לכך הוא שיתוף פעולה מלא בין כל הגורמים המטפלים במנותח, לפני, תוך כדי ואחרי הניתוח".

נושאים קשורים:  חדשות,  תינוק,  הרדמה,  ניתוח,  המרכז הרפואי "הדסה"
תגובות
אנונימי/ת
01.03.2018, 22:34

Many procedures are done routinely under neuraxial anesthesia in most of the hospitals in israel (sheba, schnaider...)