מחקרים

תסמונת CHARGE בחולי היפוגונדיזם היפוגונדוטרופי מולד

החוקרים זיהו כי וריאנטים פתוגניים בגן CHD7 גורמים לעיתים קרובות לפנוטיפ משולב של תסמונת CHARGE והיפוגונדיזם היפוגונדוטרופי מולד

27.02.2018, 09:48
גנטיקה, ריצוף דנ"א (צילום: אילוסטרציה)

היפוגונדיזם היפוגונדוטרופי מולד (congenital hypogonadotropic hypogonadism- CHH) הינה הפרעה גנטית נדירה הנגרמת על ידי חוסר בהורמון משחרר גונדוטרופינים (GnRH) ויכולה להיות חלק מתסמונות מורכבות כדוגמת תסמונת CHARGE. מוטציות בגן CHD7 דווחו ב-60% מהחולים עם תסמונת CHARGE וב-6% מחולי CHH. עם זאת, ההגדרה של מוטציות ב-CHD7 הינה וריאבילית וההופעה של סימני CHARGE בחולי CHH  לא נבדקה באופן שיטתי.

וריאנטי ריצוף נדירים (rare sequence variants-RSV) ב-CHD7 זוהו באמצעות ריצוף אקסום ב-116 חולי CHH ופורשו על פי הקווים המנחים של ה- American College of Medical Genetics and Genomic. בוצע זיהוי פנוטיפ מפורט בחולי ה-CHH שהיו נשאים ל-RSV בגן CHD7 ונבדק הקשר בין גנוטיפ לפנוטיפ.

מתוך חולי ה-CHH,י16% (18 מתוך 116) היו נשאים הטרוזיגוטים ל-RSV בגן CHD7 ופנוטיפ מפורט נבדק ב-17 מתוכם. מתוך חולי ה-CHH עם וריאנטים פתוגניים או ככל הנראה פתוגניים בגן CHD7,י80% (4 מתוך 5) הדגימו מאפייני CHARGE רבים ושלושה מתוכם סווגו מחדש כחולי CHARGE. לעומת זאת, רק 8% (1 מתוך 12) מחולי ה-CHH עם וריאנטים שאינם פתוגניים בגן CHD7 הדגימו מאפייני CHARGE מרובים (p=0.01).

מסקנת החוקרים היא כי וריאנטים פתוגניים או ככל הנראה פתוגניים בגן CHD7 גורמים ל-CHH מבודדת לעיתים נדירות בלבד. לאור זאת, יש צורך בבדיקה קלינית מקיפה על מנת לקבוע בצורה ברורה את אבחנת החולה (CHH או CHARGE) לטובת ניהול מיטבי של תסמינים וסימנים.

מקור: 

Xu, C. et al. (2017) Genome Medicine. doi:10.1038/gim.2017.197

נושאים קשורים:  מחקרים,  CHD7,  CHARGE,  CHH,  ריצוף,  פנוטיפ,  RSV
תגובות