חדשות

הר"י פנתה לשרים בדרישה להתנגד לחובת דיווח מחירי ניתוחים; "לא עורבנו בתהליך"

היום אמורה הממשלה לדון בהצעה המחייבת מוסדות בריאות לדווח על מחירי ניתוחים פרטיים, במה שעשוי לסמן את תחילת הדרך לפיקוח על מחירי ניתוחים נפוצים, כפי שיזם בעבר משרד האוצר; יו"ר הר"י שלח מכתב לשרים בו הוא כותב: "לא עורבנו בתהליך... מדובר בפגיעה ברופאים"

"ההתחייבות קצרת הטווח לרופא העומד בקריטריונים להשתתף בתכנית, והדרישה להפסיק לאלתר את הקשר עם הביטוחים המשלימים, יפגעו בעתידו של הרופא" (צילום: אילוסטרציה)

ההסתדרות הרפואית שלחה ביום חמישי מכתבים אישיים לכל שרי הממשלה, בהם פנייה המבקשת לא לתמוך ביוזמה להחיל את חוק צו הפיקוח על מחירי מצרכים ושירותים על ניתוחים במימון פרטי. על המכתב חתום יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ליאוניד אידלמן. הממשלה אמורה לדון היום (א') ביוזמת החקיקה, תחת הכותרת "הצעת מחליטים להחלת חובת דיווח על מחירי ניתוחים".

הצעת החוק נחשבת לצעד ראשון בדרך להחלת פיקוח על מחירי ניתוחים נפוצים במערכת הפרטית, כפי שיזם משרד האוצר בעבר, בניסיון להגביל את התחרות בינה לבין המערכת הציבורית.

בנוסח המכתב לשרים ולראש הממשלה, כתב פרופ' אידלמן: "ההחלטה בנושא נוגעת בראש ובראשונה לציבור הרופאים המנתחים ומבצעי הפעולות, שההסתדרות הרפואית בישראל (הר"י) היא הארגון היציג שלהם. בהחלטה יש כדי לפגוע בזכויות יסוד ובפרטיות של אותם רופאים, וכן התערבות חריגה של המדינה בשוק הפרטי".

"הר"י הוקמה בשנת 1912 ומשמשת כארגון העובדים היציג של רופאי מדינת ישראל הפועל כארגון מקצועי-פרופסיונלי, עצמאי, בלתי תלוי ובלתי מפלגתי, לקידום הרופאים והרפואה בישראל, לחיזוק מערכת הבריאות ושמירה על זכויות המטופלים", כתב פרופ' אידלמן.

"לתדהמתנו ולצערנו", הוסיף, "הסתבר לנו כי נוהל הליך לאישור החלטה בוועדת המחירים - הליך שבו לא עורבנו ולא נתבקשה עמדתנו. ב-22 בינואר השנה קיימה ועדת המחירים שימוע בנושא דיווח על מחירים ורווחיות בניתוחים פרטיים. פרוטוקול השימוע פורסם ב-4 בפברואר. לפי פרוטוקול זה, כחלק מההליך 'נתבקשו בעלי העניין מהציבור להגיב בכתב להחלטות הוועדה'".

"הגופים שהגיבו היו שירותי בריאות כללית, מכבי שירותי בריאות, קופת חולים לאומית, הרצליה מדיקל סנטר, אסותא מרכזים רפואיים, פורום המרפאות הכירורגיות, בית החולים הדסה, התאחדות חברות לביטוח חיים בע"מ, וחברת הביטוח AIG. כמובן שאילו היינו מוזמנים להשתתף בהליך, היה באפשרותנו להציג אספקטים נוספים וחשובים לסוגיה.

"במקום זאת, על אף היותה של הר"י כאמור שחקן בעל חשיבות עליונה במערכת הבריאות הישראלית בכלל - והארגון היציג של הרופאים במדינת ישראל אשר יושפעו באופן ניכר מהשינוי המוצע בפרט - בחרה הוועדה שלא להזמין את הר"י לקחת חלק בהליך והיא אף לא נתבקשה להגיב להחלטה. יתרה מזאת, הר"י למדה על קיום ההליך בדיעבד ולאחר שההחלטות בו כבר נתקבלו".

"לגופו של עניין", כתב פרופ' אידלמן, "עולים בקרבנו חששות משמעותיים בעניין חובת הדיווח המוצעת. ראשית, אנו חוששים מפגיעה חמורה בפרטיות הן של המטופל והן של הרופא. אמנם חובת הדיווח לא כוללת פרטים אישיים של המטופל והרופא, אך אני בטוח שלא אחדש דבר כשאצביע על היכולת הפשוטה הקיימת בימינו להצליב מידע בעזרת תוכנות זמינות ("ביג דאטה"), ועלולים לקרות מצבים שבהם, למשל, ייחשפו פרטי ניתוחים של אנשים מסוימים ושל הסכומים שהם שילמו עבורם.

"חשש נוסף הוא מהסטה נוספת של הדיון הציבורי על מצב הבריאות בישראל מהבעיות שברפואה הציבורית אל הרפואה הפרטית. במציאות הקיימת, הרפואה הפרטית במדינה מהווה תוספת לרפואה הציבורית שבעיקר ניזונה מאורך התורים ברפואה הציבורית ומהצורך הטבעי של המטופלים בבחירת רופא.

"כידוע, הרפואה הציבורית סובלת מבעיות עמוקות, זאת עקב מחסור במשאבים והיעדר תכנון לטווח ארוך. אני חושש מכך שהמהלך הנוכחי הוא עוד חוליה בשרשרת פעולות אשר מטרתן לפגוע ברפואה הפרטית ככלי להעברת תשומת הלב הציבורית מהחוסרים הקיימים במערכת הציבורית".

"לנוכח כל זאת, אני פונה אליך בבקשה להתנגד למהלך המוצע", כתב פרופ' אידלמן.

נושאים קשורים:  חדשות,  הר"י,  פיקוח מחירים,  ניתוחים פרטיים,  ניתוחים ציבוריים,  רפואה פרטית,  רפואה ציבורית,  פרופ' ליאוניד אידלמן
תגובות
אנונימי/ת
25.02.2018, 10:35

מחירי הניתוחים הפרטיים הם שערוריה