חדשות

קופות החולים מקימות איגוד משותף לקידום מטרותיהן; מש' הבריאות: נתעלם ממנו

הקופות הודיעו במכתב שנשלח השבוע לממונה על ההגבלים העסקיים כי הן מתקדמות עם הקמת איגוד שייצג אותן מול משרדי הממשלה ובתי המשפט, למרות התנגדות חריפה מצד משרד הבריאות

נועז בר-ניר (צילום: יח"צ)

ארבע קופות החולים הודיעו במכתב לממונה על ההגבלים העסקיים עו"ד מיכל הלפרין, על הקמת איגוד שיפעל לשימור האינטרסים שלהם. משרד הבריאות מתנגד למהלך הזה; כך מדווח הבוקר (ה') היומון "כלכליסט". על דבר הקמת האיגוד דווח לפני כחודשיים, ואז הביע משרד הבריאות התנגדות למהלך.

במכתב ציינו הקופות: "בימים אלה מוקם איגוד מקצועי של ארבע קופות החולים אשר יעסוק בפעילות כלל ענפית ובפעילות משותפת מול רשויות השלטון המסדירות היבטים שונים בפעילותן".

העיתון דיווח, כי לראשות האיגוד נבחר הראל בלינדה, לשעבר סמנכ"ל כספים בחברת החשמל, שבעבר שימש בתפקידים ניהוליים בקופת חולים לאומית ובאגף התקציבים באוצר.

בדיווח נמסר, כי את המהלך מובילה קופת חולים כללית, הגדולה מבין הקופות. בין התפקידים המיועדים לאיגוד: מיקוח על היעדר תקציבים, ויתור על תביעות עבר כלפי הקופות והגשת עתירות לבג"צ בנושאים שהן רלוונטיים לכולן.

העיתון מציין, כי למרות שהקופות נוהגות להתעמת ולהתחרות אחת בשנייה, יש להן גם לא מעט אינטרסים משותפים בעיקר בכל הנוגע לתקצובן בידי המדינה וכן במאבקים שהן מנהלות בנושאים כמו הסדרי התשלום לבתי החולים, הסכמי הייצוב ואחרים.

משרד הבריאות מתנגד למהלך בין השאר בנימוק שהוא "חותר תחת עקרונות החוק וטובת המבוטחים". שתי הסיבות העיקריות להתנגדות: הקופות הן גופים ציבוריים הממומנים מכספי המדינה והמבוטחים ולכן הן שונות מעסקים אחרים; והעובדה שהקמת איגוד מקצועי אמנם עשויה להטיב עם הקופות באופן נקודתי, אך באותה מידה ואף יותר עשויה שלא להיטיב עם המבוטחים ואף לפגע בזכויותיהם.

התגובה הרשמית של משרד הבריאות לנושא הזה כפי שהעיתון מפרסם: "אין בכוונתנו לקיים כל דיון או להתייחס לשום נייר שיגיע מכל איגוד שהוא".

נושאים קשורים:  חדשות,  קופות החולים,  משרד הבריאות,  איגוד קופות החולים,  הגבלים עסקיים,  נועז בר-ניר
תגובות
 

רעיון מצוין -
הגיע הזמן שגורם מאוחד נוסף יעמוד מול קובעי המדיניות , (דהיינו אוצר [בגדול] - בריאות [נשרך] ),
יתכן כי הר'י והאיגוד החדש ימצאו נושאים משותפים ומלכדים....?
פרופ תיאר דב גולן.

אנונימי/ת
23.02.2018, 09:20

ברור! משרד האוצר רוצה רק בטופת המטופלים, איזו שאלה!
בגלל זה נערי האוצר דואגים לייבש את הקופות באופן כרוני, רק בגלל טובת המטופלים.

אנונימי/ת
23.02.2018, 10:03

ברגע שייפסקו הקומבינות וכולם יסתכלו באמת על טובת המטופלים יתחיל תהליך עצירת הדאיכה של מערכת הבריאות שנגרמת בידיהם הגסות של עסקנים ופקידים מטעם בסימן טוב /ובחצרותהחסידות/במגדלי הביטוח ועסקני השב”ן שלא ראו מעולם בלובן עיניהם של המטופלים והמטפלים.

אנונימי/ת
23.02.2018, 10:20

ואנמי שואלת...מדינה עם כ9 מליון תושבים ...אולי צריך לאחד קופות?

23.02.2018, 14:12

שאפו. הגיע הזמן. מקווה שיצליחו לאחד כוחות ולתקן ולמנוע התעמרות המשרדים בבריאות התושבים ואולי גם ליעל ולאחד כוחות בשירותי בריאות לציבור במרכז ובפריפריה.

אנונימי/ת
23.02.2018, 19:28

מערכת הבריאות הולאמה לפני שני עשורים
יש חובה לאחד את כל הקופות, לרשות אמבולטורית אחת. חיסכון עצום בכ"א אדמינסטרטיבי, (ופחות 3 מנכלים ועשרות סגניהם) ניצול משאבי כ,א רפואי מיטבי, קיצור תורים משמעותי.
כל בעל/ת ת.ז. ישראלית יהה זכאי/ת לפנות לכל רופא במרפאות או "במרפאתו העצמאית" . כל נותני השרותים האחרים כמו: מעבדה, דימות לרבות האישפוזיים ינתנו לכל נזקק לפי בחירתו ונוחיותו ולא "העדפות של הקופות", התעריפים ושכר הרופאים יאוחדו, הסל יונגש במלואו. הפרסומות וההטבות למשיכת מטופלים מקופה לקופה יתיתרו, השליטה הפוליטית בדירקטוריונים של הקופות תעלם ומהחיסכון אפשר לממן שרותים נוספים.
אוטפיה? זה בהשג יד.

אנונימי/ת
24.02.2018, 12:33

בקיצור אתה רוצה להפוך את הקרטל למונופול.
אתה צודק, הוצאות הפרסום לעבור מקופה לקופה יעלמו. לצערינו כל השאר לרבות משכורות, רק יעלה. לא מאמין? תסתכל על חברת החשמל, הנמלים, רכבת ישראל, מקורות, וימשיך כבודו.

ממש נשמע כמו ההצהרות ברוסיה בתקופת לנין - סטלין. זוכרים את תוכניות החומש - לכולם יהיה הכול וכולם יהיו שווים
ממש מפחיד

אנונימי/ת
24.02.2018, 12:29

בתכל'ס קופות החולים רוצות להפוך את הקרטל שלהן מסמוי לגלוי עם חותמת כשרות.
עם אישור כזה או בלעדיו, קרטל נשאר קרטל.

אנונימי/ת
25.02.2018, 08:21

כל הכבוד לקופות! סופסוף!

אם באמת חשבו במשרד הבריאות שהם רוצים לשפר את ההתמחות במסגרת הקהילה, כול שהיו צריכים לעשות הוא לשחרר תקני רופאים מתמחים למרפאות הקהילה ולפריפריה תחילה, ובהמשך היו צריכים להוסיף תיקני מומחים במרפאות כדי לקלוט את כול המומחים החדשים. תוספת זאת של רופאים מומחים והמתמחים, כשתהיה מלווה בתקני אחיות ופרארפואיים בקהילה תשפר את איכות השרות והרפואה בכול הארץ.
פרופ' רוני גמזו, שמנהל מוסד ענק רב תקציבים ותקנים, בבי"ח גדול במרכז ת"א אינו ,עם כול הכבוד, האיש המתאים לשפר את השרות לקהילה ובעיקר בפריפריה. קיימים רופאים מספיק טובים, אנשי אקדמיה, קהילה ופריפריה שיוכלו לפעול לקידום הרפואה ושרותים בקהילה.

מעניין מהיכן יש תקציב לממן את מר הראל בלינדה ? וכמה זה יעלה לנו ?הרי הוא לא ישב שמה בהתנדבות .הארגון החדש הזה מועדון חבר מביא חבר