ארבע קופות החולים הודיעו במכתב לממונה על ההגבלים העסקיים עו"ד מיכל הלפרין, על הקמת איגוד שיפעל לשימור האינטרסים שלהם. משרד הבריאות מתנגד למהלך הזה; כך מדווח הבוקר (ה') היומון "כלכליסט". על דבר הקמת האיגוד דווח לפני כחודשיים, ואז הביע משרד הבריאות התנגדות למהלך.

במכתב ציינו הקופות: "בימים אלה מוקם איגוד מקצועי של ארבע קופות החולים אשר יעסוק בפעילות כלל ענפית ובפעילות משותפת מול רשויות השלטון המסדירות היבטים שונים בפעילותן".

העיתון דיווח, כי לראשות האיגוד נבחר הראל בלינדה, לשעבר סמנכ"ל כספים בחברת החשמל, שבעבר שימש בתפקידים ניהוליים בקופת חולים לאומית ובאגף התקציבים באוצר.

בדיווח נמסר, כי את המהלך מובילה קופת חולים כללית, הגדולה מבין הקופות. בין התפקידים המיועדים לאיגוד: מיקוח על היעדר תקציבים, ויתור על תביעות עבר כלפי הקופות והגשת עתירות לבג"צ בנושאים שהן רלוונטיים לכולן.

העיתון מציין, כי למרות שהקופות נוהגות להתעמת ולהתחרות אחת בשנייה, יש להן גם לא מעט אינטרסים משותפים בעיקר בכל הנוגע לתקצובן בידי המדינה וכן במאבקים שהן מנהלות בנושאים כמו הסדרי התשלום לבתי החולים, הסכמי הייצוב ואחרים.

משרד הבריאות מתנגד למהלך בין השאר בנימוק שהוא "חותר תחת עקרונות החוק וטובת המבוטחים". שתי הסיבות העיקריות להתנגדות: הקופות הן גופים ציבוריים הממומנים מכספי המדינה והמבוטחים ולכן הן שונות מעסקים אחרים; והעובדה שהקמת איגוד מקצועי אמנם עשויה להטיב עם הקופות באופן נקודתי, אך באותה מידה ואף יותר עשויה שלא להיטיב עם המבוטחים ואף לפגע בזכויותיהם.

התגובה הרשמית של משרד הבריאות לנושא הזה כפי שהעיתון מפרסם: "אין בכוונתנו לקיים כל דיון או להתייחס לשום נייר שיגיע מכל איגוד שהוא".