חדשות

הרפורמה בסיעוד: מספר שעות הטיפול בקשישים יוגדל כבר בשנה הבאה

שרי האוצר והעבודה והרווחה וסגן שר הבריאות הודיעו על הסכמות ביניהם, שיקדמו את הרפורמה בסיעוד; לראשונה יוכלו קשישים סיעודיים לבחור אם לקבל שירותים או כסף

שרי האוצר, הרווחה והבריאות במסיבת עיתונאים בה הודיעו על שינויים ברפורמת הטיפול הסיעודי (צילום: יח"צ)

שר האוצר משה כחלון ושר העבודה והרווחה חיים כץ ביחד עם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן פרסמו אתמול (ד') הודעה לפיה סיכמו על כמה שינויים ברפורמה בסיעוד.

הסיכום המרכזי: הפעימה השנייה של הפעלת הרפורמה תוקדם ותיכנס לתוקף עוד בנובמבר 2018, כאשר מספר שעות הטיפול ברמת הסיעוד הנמוכה יעלה ל-9 שעות שבועיות במקום 5. כמו כן, לראשונה למבוטח הסיעודי תינתן זכות הבחירה, בכל הרמות, לקבל גמלה בכסף או בשירותים.

דוברות משרד הבריאות מסרה, כי לבקשת השר חיים כץ, סוכם כי במקום תוספת הדרגתית של השעות ב-4 פעימות, תוקדם הפעימה השנייה ותאוחד לפעימה אחת כבר בנובמבר 2018. כך, שהרמה הגבוהה החדשה, תגיע ב-2018 עד ל-28 שעות למטפל ישראלי, במקום 24 בהצעה המקורית.

ברמה הנמוכה החדשה סוכם כי במקום 1,000 שקל לחודש, יעלה הסכום לגמלה הכספית ל-1,205 שקל. מבוטח סיעודי שיהיה זכאי לרמה זו יוכל לבחור בין הגמלה הכספית לבין קבלת שירותים שונים ברמה של 9 יחידות שירות: ביקור במרכזי יום, שימוש בשירותי קהילה תומכת, מוצרי ספיגה, רכישת משדר מצוקה, שירותי כביסה, השגחה מרחוק ועוד.

בכל שאר הרמות החדשות – מ-2 עד 6 - ברירת המחדל תינתן בשעות הסיעוד. בניגוד להצעה המקורית, במסגרת ההסכמות החדשות, לראשונה ובשונה מהמצב כיום כאשר לצורך מימוש גמלה בכסף יש צורך בהמצאת אישורים – תינתן מעתה זכות בחירה מלאה למבוטח הסיעודי בין גמלה בעין (מימון עובד סיעודי למטופל) לבין גמלה בכסף, שתגיע עד לכ-5,200 שקל ברמה הגבוהה.

כמו כן סוכם, כי במידה שהמבוטח יבחר לממש רק חלק מיחידות השירות לגמלה כספית, הוא יוכל לבחור בכך במידה שיממש סכום מינימלי של 4 יחידות שירות (כ=800 שקל).

במצב הנוכחי, בטרם הרפורמה, יש שלוש רמות סיעוד וטווח השעות הניתן לחולה הסיעודי מהביטוח הלאומי נע בין 9.75 ברמה הנמוכה לבין- 18 (למטפל זר) או 22 (למטפל ישראלי) ברמה הגבוהה.

מהשנה נכנס לתוקף מדרוג חדש של שש רמות, כאשר ברמה הנמוכה יינתנו 9 יחידות סיעוד או גמלה בכסף בסך 1,205 שקלים בחודש, וטווח השעות יגיע עד ל-28 שעות למטפל ישראלי או 24 שעות שבועיות למטפל זר.

בשנת 2021, עם ההבשלה המלאה של הרפורמה (שכאמור הפעלתה נעשית בכמה פעימות במשך 4 שנים), סך שעות הטיפול ברמה הגבוהה ביותר יגיע עד ל-30 שעות שבועיות למטפל ישראלי ו-26 שעות לעובד זר.

שר האוצר כחלון אמר לאחר הפגישה שבה סוכמו פרטים אלו: "מדובר בהרחבה ובשיפור של תכנית הסיעוד הלאומית, תוך מתן תוספת תקציבית משמעותית לשם כך. הגדלנו את מספר שעות הסיעוד באופן שיענה על הצרכים של הקשישים. הבטחנו שלא נשאיר אף קשיש ללא כיסוי - וזה בדיוק מה שאנחנו עושים היום״.

שר העבודה והרווחה הוסיף: ״בשיתוף פעולה פורה עם השרים הנוגעים בדבר הצלחנו להביא לשינויים משמעותיים בחוק לטובת מקבלי שירותי הסיעוד. באנו לעזור לאלו שנזקקים והלכנו למהלך משלב של הגדלת שעות בצורה דרמטית ועכשיו הרמה הגבוהה הוא מכסה כמעט במלואה גם את המטפל הזר. נתנו למבוטח לבחור אם ברצונו בשעות סיעוד, בגמלה כספית או שילוב עם שירותים״.

סגן שר הבריאות ליצמן: "הרחבת שירותי הסיעוד היא בשורה חברתית חשובה לאוכלוסייה המתבגרת בישראל. נאבקתי שנים למען רפורמה ממלכתית בסיעוד. אנו מיישמים אותה עכשיו לטובת הנזקקים לשירותי סיעודי וגם לטובת בני משפחותיהם. ברצוני לברך את שר האוצר ושר העבודה והרווחה על שיתוף הפעולה עמנו למען אזרחי ישראל".

נושאים קשורים:  חדשות,  רפורמה בסיעוד,  סגן שר הבריאות יעקב ליצמן,  משרד הבריאות,  קשישים
תגובות