מחקרים

ה-FDA הכריז על החומרים הפעילים בצמח ה-Krotum כעל אופיאטים

הגבול המטושטש בין סמים, חומרים ממכרים ותרופות - האם החומר הטבעי, לו השפעה דומה בחלקה לזאת של אופיאטים, רק בלי דיכוי נשימתי, מסוכן לצריכה ללא פיקוח או שמא ההכרזה עליו כאופיואיד תפגע במחקר אודותיו?

משככי כאבים אופיואידים (צילום: אילוסטרציה)

בתאריך 6.2.2018 כלל ה-FDA את צמח הקרוטום (Krotum, Mitragyna speciosa, שמקורו בדרום מזרח אסיה) כחלק מהסמים המסוכנים, בשל היותו בעל תכונות אויפיואידיות.

בכתבה המצורפת מהעיתון The Scientist מרואיין אחד החוקרים המרכזיים בתחום, Oliver Grundmann מאוניברסיטת פלורידה, לגבי תכונות הצמח הנ"ל ולגבי תוצאות ההחלטה של ה-FDA.

Grundmann ועמיתו Kruegel סיכמו את הדעה המדעית המקובלת במאמר ב-Neuropharmacology בחודש אוגוסט האחרון. שני החומרים הפעילים ביותר בצמח, האלקלואידים mitragynine ו-7-hydroxymitragynine, הינם אגוניסטים חלקיים לקולטנים האופיאואידיים מסוג מיו, ואנטגוניסטים לקולטנים מסוג קפא ודלתה. להם ולחומרים פעילים רבים אחרים בצמח פעילויות נוספות, כולל על קולטנים אדרנרגיים, סרוטונרגיים ודופאמינרגיים, והמחקר אודות פעילויות אלה הינו רק בתחילתו. במינונים קטנים עד בינוניים לעלי הצמח השפעה מעוררת, בעוד שבמינון גבוה השפעתם מרגיעה.

בשל הדמיון החלקי להשפעה אופיאטית הפך השימוש בחומר הטבעי נפוץ מאוד גם בארצות הברית – והגיע לשימוש ע"י מיליוני אמריקאים, כאשר חלקם משתמשים בו כטיפול בכאב, ובגמילה מאופיאטים. נראה כי אחד ההבדלים המשמעותיים לעומת פעולת האופיאטים הינו העדר גיוס של beta-arrestin, הקשור בסכנות ההתמכרות והדיכוי הנשימתי. בשל המידה הפחותה של הדיכוי הנשימתי והנטיה המופחתת להתמכרות נחשב צמח הקרוטום כתחליף "בריא" יחסית של האופיאטים – ולכן ההכרזה האחרונה של ה-FDA עליו כסם מסוכן מעוררת התנגדות ע"י תומכיו.

בישראל נחשב החומר ל"סם פיצוציות", והוצא מחוץ לחוק בשנת 2013.

על רקע מגיפת השימוש באופיאטים בארה"ב בשנים האחרונות אין זה ברור אם הוצאת הצמח הנ"ל משימוש ללא מרשם כחומר טבע לא עלולה אף להחמיר את המצב הקיים.

נושאים קשורים:  מחקרים
תגובות