חדשות

ליצמן מתנה: אישור יצוא קנאביס רפואי לחו"ל רק אם הכסף יזרום למערכת הבריאות

מנהל היחידה לקאנביס רפואי במשרד הבריאות: "לא לאשר יצוא קנביס כיום יהיה דומה לסירוב לאשר אינטרנט בשנות ה-90"

חממה לגידול קנאביס (צילום: אילוסטרציה)

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן חזר בו ועתה הוא מתנגד ליצוא קנביס רפואי מישראל לחו"ל, אלא אם כן הכסף שיגיע מכך יזרום למערכת הבריאות. בכך הוא הצטרף להתנגדותו של השר לביטחון פנים, גלעד ארדן. בראיון לגל"צ אמר אתמול (ב') ליצמן: "אני חושב שקנביס הוא סם כמו כל הסמים, אין שום הבדל. הציבור טועה בעניין זה. בושה שמדינת ישראל תייצא קנביס כי זה סם".

עוד אמר ליצמן, כי יסיר את התנגדותו רק אם ישתכנע שמתמלאים שני תנאים: חלק משמעותי מהכנסות מייצוא יועברו ישירות למערכת הבריאות בישראל כדי שיתווספו רופאים, אחיות וכוח אדם מקצועי משמעותי וכן שיוטל פיקוח הדוק שלא תהיה זליגת של קנביס רפואי לגורמים שאינם מורשים.

בשבוע שעבר כינס ראש הממשלה דיון בנושא יצוא הקנביס לחו"ל אבל לא נתקבלה החלטה. דיון מכריע בנושא צפוי להתקיים בשבוע הבא. התומך העיקרי בייצוא גידולי קנביס מישראל לחו"ל הוא שר החקלאות, אורי אריאל, הטוען כי ייצוא זה יכניס לקופת המדינה 4-1 מיליארד שקל בשנה. השר ארדן מתנגד מחשש שהקנביס יזלוג לגורמים עבריינים.

גם שרת המשפטים אילת שקד, מדווח הבוקר (ג') בנושא זה ב"ידיעות אחרונות", תומכת בייצוא: "הקנביס הרפואי חשוב לרפואה. עד היום לא הוגשו כתבי אישום לעניין זליגה מחוות הגידול לצורך פלילי. ישראל היא היחידה בעולם שיודעת לגדל קנביס עם מתודה קלינית. אין כל סיבה שלא נפעל לכך הן למען הרפואה העולמית והן למען הכלכלה הישראלית".

על פי הערכות שונות, בעיקר של מגדלי קנביס רפואי, היקף השוק העולמי הוא יותר מ-100 מיליארד שקל בשנה. אם יאושר נושא הייצוא, הם טוענים, גידולי קנביס יספקו מקומות עבודה במגזר החקלאות, ייצור ומחקר.

בדיווח מצוטט מנהל היחידה לקנביס רפואי (יק"ר) במשרד הבריאות יובל לנדשפט, שאמר: "זו הזדמנות של פעם ב-100-50 שנה. לא לאשר ייצוא קנביס כיום יהיה דומה לסירוב לאשר אינטרנט בשנות ה-90".

נושאים קשורים:  חדשות,  סגן שר הבריאות יעקב ליצמן,  קנאביס רפואי,  יצוא,  יק"ר,  משרד הבריאות,  חוק