חדשות

בדרך לפיקוח על שכר הרופאים: תוטל חובת דיווח על מחירי ניתוחים פרטיים

משרדי הבריאות והאוצר החליטו בתום שימוע עם נציגי בתי חולים פרטיים וקופות חולים, להטיל חובת דיווח על מחירי ניתוחים פרטיים בשנתיים הקרובות, כצעד ראשון לקראת הטלת פיקוח על שכר הרופאים בניתוחים אלה; "ריסון הרפואה הפרטית צפוי לחזק את הרפואה הציבורית"

ניתוח, ציוד ניתוח (צילום: אילוסטרציה)

חברות הביטוח, קופות החולים ובתי החולים הפרטיים יחויבו לדווח למשרד הבריאות על מחירי הניתוחים הפרטיים ומחירי הניתוחים המבוצעים במסגרת הביטוח המשלים. ההחלטה תקפה בשלב זה לשנתיים; כך מדווח הבוקר (ג') "דה-מרקר".

ההחלטה התקבלה בוועדת המחירים של משרדי הבריאות והאוצר לאחר שימוע שקיימה בנושא לנוגעים בדבר. ההחלטה, נמסר בדיווח, מחליפה -  או לפחות דוחה - את התוכנית המקורית של משרד האוצר להטיל בחוק ההסדרים פיקוח על מחירי הניתוחים הפרטיים.

חובת הדיווח תוגבל לשנתיים ולאחר מכן יוחלט אם להמשיך בה או לקבוע מחירי מקסימום לניתוחים פרטיים. המשמעות המעשית, מדגיש העיתון, היא שייתכן שמדובר בשלב ראשון לפני הטלת פיקוח על מחירי הניתוחים הפרטיים, וכפועל יוצא גם על שכר המנתחים הפרטיים. ועדת המחירים תבחן בהמשך פעולתה אם פער המחירים שבין הניתוחים הפרטיים לבין ציבוריים סביר.

לשימוע שקדם להחלטה הופיעו נציגי קופות החולים, בתי החולים הפרטיים "אסותא" ו"הרצליה מדיקל סנטר", בית החולים "הדסה", התאחדות החברות לביטוח חיים וחברת הביטוח AIG. כל אלו הביעו הסתייגות והתנגדות למהלך.

בין נימוקי הוועדה להחלטתה: "שירותי בריאות חיוניים, כגון ניתוחים, מאופיינים בביקוש קשיח הבא לידי ביטוי בנכונות לשלם גם מחירים גבוהים במיוחד. מאפיין זה מחייב צעדי רגולציה משמעותיים של כל ממשלה כדי לרסן את יוקר המחייה. לא ניתן לקיים שוק תחרותי יעיל אמתי בין ספקים למטופלים, אלא שיש צורך ברגולציה מתאימה".

בהתייחסות לשכר המנתחים הפרטיים נימקה הוועדה: "שכר הרופאים במערכת הבריאות הפרטית משפיע באופן ישיר על המערכת הציבורית שאיננה מסוגלת להתחרות ברמות השכר הגבוהות. במצב זה, לרופאים יש תמריץ חזק לעבוד יותר במערכת הפרטית, וכך נוצרים תורים ארוכים יותר במערכת הבריאות הציבורית, מה שמוביל מטופלים לבקש קיצור תורים במסגרת הרפואה הפרטית.

"ככל שההכנסות מהרפואה הפרטית גבוהות יותר, כך נמוך יותר היקף המשרה במערכת הבריאות הציבורית. המעגל החוזר הזה מחליש את הרפואה הציבורית ומביא לגידול בהוצאה הלאומית על בריאות ללא שיפור בריאותי. לפיכך, ריסון הרפואה הפרטית צפוי לחזק את הרפואה הציבורית ולייעל את ההוצאה הלאומית".

העיתון גם הביא את תגובת מנכ"ל "הדסה", פרופ' זאב רוטשטיין, שיידרש מעתה לדווח על עלויות השר"פ המבוצע במרכז הרפואי. "האח הגדול", אמר בתגובתו, "לא צריך לבדוק בעלי מקצועות חופשיים. זכותו של הרופא וזכות אלה שרוצים לשלם לו, להתנהל בחופשיות. במדינה חופשית לא מגבילים את שכרם של בעלי המקצועות החופשיים".

נושאים קשורים:  חדשות,  ניתוחים פרטיים,  חובת דיווח,  קופות חולים,  בתי חולים פרטיים,  ביטוח משלים,  חוק ההסדרים,  משרד האוצר,  משרד הבריאות
תגובות
 

כמה טיפשים אפשר להיות במשרד הבריאות ?
הם באמת מאמינים שמי שלוקח היום 40-50 אלף ש"ח לניתוח פרטי יתחיל לקחת 1/3 או רבע ? חלק מהרופאים יפסיקו כלל לנתח או יוציאו חולים לניתוחים בקפריסין, רודום או יוון וחלק אחר יחלקו את הסכום לביקור שלפני הניתוח, הניתוח עצמו והביקור שאחרי. הרי ברור שסגירת הרפואה הפרטית רק תאריך את הטורים ברפואה הציבורית ותקשה על החולים לקבל פתרונות שזמינים היום. מדוע לא לומדים מתקופת היובש באלכוהול בארה"ב או איך מתפתח שוק שחור בתנאי חוסר. יש מורה או כלבלן בריאות פנוי בסביבה ?

אנונימי/ת
14.02.2018, 08:33

יותר פשוט ויעיל למנוע מרופאים את האפשרות לעבוד גם בפרטית וגם בציבורית. שיבחרו - מי שרוצה לעבוד בפרטית, שיעבוד רק בפרטית ויגבה כל סכום העולה על רוחו (זכותו המלאה).
במצב הנוכחי קיים ניגוד אינטרסים מובנה.

אנונימי/ת
14.02.2018, 19:52

הלו! מקצוע חופשי! חופש עיסוק! אם נרויח כמו full timer זה רלוונטי ,אחרת איך ניתן להתפרנס !

אנונימי/ת
14.02.2018, 19:57

מה הקשר חופש עיסוק? שמעת על עו"ד שעובד בסנגוריה הציבורית ומקבל גם פרטי? שם זה לא חופש עיסוק?
הדמגוגיה הזו לא עובדת על אף אחד!
רוצה- תעבוד בפרטי בלבד, אף אחד לא מונע ממך.

אנונימי/ת
14.02.2018, 20:14

מה קרה, הקנאה אוכלת אותך? כמה שנים אתה למדת ועבדת עבור משכורת רעב? האם אנו אמורים להתנצל על התמורה הראויה לעבודתנו המושגת ביושר, שרובה נלקח במיסים, המשמשים למימון הולכי בטל?

אנונימי/ת
15.02.2018, 07:52

כמה אופייני- כאשר לא יודעים להשיב עניינית מתחילים לתקוף.
א. למדתי שנים רבות אבל זה לא רלוונטי. אף אחד לא הכריח אותך ללמוד רפואה
ב. רופאים לא אמורים להתנצל על שום דבר.
ג. רפואה זה המקצוע היחיד שיש בו ניגוד אינטרסים מובנה שלא קיים באף מקצוע חופשי אחר, לכן הטיעון על חופש עיסוק לא רלוונטי. אסור בשום פנים ואופן להתערב בשכר הרופאים המושג באופן פרטי (וכמו שאמרת ביושר), אבל יש לעשות הפרדה בין הפרטי לציבורי. ותתפלא שיש הרבה רופאים שחושבים כך.

אנונימי/ת
15.02.2018, 11:09

קצת מחשבה יותר לעומק לא תזיק:
הכשרת רופאים כיום קיימת רק במערכת הציבורית וכל הרופאים "גדלים" שם ובאופן טבעי ממשיכים לעבוד בה.אין היום הכשרה במערכת הפרטית.
כפי שהוצע לעיל לעשות הפרדה בין פרטי לציבורי זו איוולת במצב הנוכחי כי רופא שמסיים התמחות ,צובר נסיון ואז עוזב למערכת הפרטית יגרם נזק לכל מערך ההכשרה של רופאים ויפגע קשות במערכת הציבורית.מאחר ושכר הרופאים במערכת הציבורית לא יעלה (חוץ מיחידי סגולה) הרי שכדי להתפרנס אין ברירה אלא לעשות עבודה נוספת.
הפרדה מוחלטת בין מערכת פרטית לציבורית מהיסוד תחייב הכשרת רופאים מקבילה בשתי מערכות רפואה נפרדות פרטית וציבורית ואז לפנינו המודל של ארה"ב עם בתי חולים פרטיים ובתי חולים ציבוריים ולשם אנחנו לא רוצים להגיע.
כפי שכתב ד"ר אייליג ואחרים בהזדמנויות אחרות -אי אפשר לתקן מערכת אחת פגומה על ידי קלקול מערכת אחרת טובה.
שיקום מערכת הבריאות הציבורית מצריך הרבה כסף וכל ההתחכמויות של האוצר כדי לא להעביר כספים לא יעזרו.

אנונימי/ת
15.02.2018, 13:57

הפחדות שלא עושות רושם. לא בכדי רופאים שעובדים במערכת הפרטית ממשיכים לעבוד בציבורית. זה לא מתוך שליחות, אלא מתוך אינטרס.
התחזית המפחידה שאם תתבצע הפרדה המערכת הציבורית תשאר ללא מענה היא בולשיט. יהיו כאלה שיבחרו לעבוד רק בפרטי, אבל הם יתקזזו בקלות מול אלה שיגדילו משרה בציבורי, וגם אם מחוסר ברירה.

מדויק

11.10.2019, 12:23

כבר כיום יש לנו שתי מערכות בתי חולים - ציבוריים ופרטיים. האחת מוזנחת, מאחר וחלק גדול של הרופאים הבכירים בה מעדיפים להתחמק בצהריים כדי לעבוד במערכת הפרטית, והשנייה משגשגת - על חשבון המשאבים שהציבורית מעמידה... למיטב ידיעתי בארה"ב אין תכנית הכשרה נפרדת של רופאים ציבוריים ופרטיים. זו אותה מערכת הכשרה ובוגריה עומדים באותן בחינות.

אנונימי/ת
14.02.2018, 15:40

אולי שמישהוא כבר יפרסם את המחירים הנוכחיים האמיתים?

אנונימי/ת
14.02.2018, 19:40

בולשביזם בשיאו. הסיבה העיקרית שכדאי שביבי יוחלף ששר הבריאות הנוכחי יחזור לחצר הרב. לא שמעתי שמגבילים את שכר עורכי הדין או אנשי הי טק . הבעיה שהרופאים זו קבוצה של אמפוטנטים לא נעים להודות זה נכון. אילנה כהן לעולם לא היתה מאפשרת התעללות כזו במגזר האחיות .

אנונימי/ת
14.02.2018, 19:59

צודק.
הלוואי ואילנה כהן היתה ראש הארגון המקצועי שלנו, ולא חבורת האימפוטנטים בהר"י שלא עשתה דבר בשנים האחרונות בתגובה לכל הגזרות.
במקרה הטוב הם אימפוטנטים, במקרה הרע- מונעים מאינטרסים נסתרים.

אנונימי/ת
14.02.2018, 20:00

באמת לא מגבילים, אבל רופאים נהנים מאפשרות לעבוד באופן פרטי במקביל לציבורי. שמעת פעם על עורך דין כזה?
אם יעשו הפרדה מלאה בין ציבורי לפרטי (כמו שקיים בסקטורים האחרים שציינת) אני מסכים שאסור בשום פנים ואופן להגביל את שכר הרופאים.

אנונימי/ת
15.02.2018, 06:48

משרד הבריאות רוצה שהרופאים יעבדו ברפואה ציבורית בשכר מינימום

אנונימי/ת
11.10.2019, 12:12

הדרך ההגונה היחידה הקיימת היא הפרדה מוחלטת בין הרפואה הציבורית לפרטית. בתקופת התמחותי בארה"ב (האוניברסיטה של שיקגו - 1967-1970) היה קיים איסור מוחלט לעסוק בפרקטיקה פרטית על רופאים המועסקים בבתי החולים ובמיוחד הרופאים הבכירים ומנהלי המחלקות. הטענה הייתה שהם, הבכירים, צריכים להקדיש 100% מזמנם להכשרת המתמחים. מי שבחר לעסוק בפרקטיקה פרטית היה חייב לפנות את משרתו ודרגתו למישהו אחר. איני מכיר דרך הגונה יותר לפתור את הבעיה מלבד הפרדה מוחלטת בין שני סוגי הרפואה. מלבד זאת, משרות מנהלי המחלקות ניתנו ל-4 שנים בלבד שלאחריהן היה על המנהל להתמודד מחדש במכרז למשרתו. אלו היו התקנות, איני יודע לומר אם המכרזים הללו לא היו תפורים או מכורים מראש, וזאת משום שרוב מנהלי המחלקות שהכרתי כיהנו בתפקידיהם יותר מ-4 שנים. וכן, גם משכורות הרופאים הבכירים היו גבוהות בהתאם (פי 6-8 משכרו של המתמחה)...