פודקאסט

ד"ר פיל סטיבנס: "ריצוף ה-DNA הוא הגורם העיקרי במהפכת חקר הסרטן"

המנהל המדעי של Foundation Medicine בראיון בלעדי ל-Doctalk: "כמות המידע וערך המחקר שאנו יכולים לבצע ולנתח כיום היא פנומנלית בהשוואה לעשור הקודם"

19.02.2018, 10:30
ד"ר פיל סטיבנס

ד"ר פיל סטיבנס, המנהל המדעי של חברת Foundation Medicine, חברה אמריקאית המתמחה בבדיקות גנומיות לסרטן, התארח לראיון בלעדי ל-Doctalk, הפודקאסט של הקהילה הרפואית בישראל בהנחיית מאיה רונן והילה קורח.

הראיון, שהתנהל באנגלית, עסק רבות באפשרויות הטיפוליות שנפתחות עם התקדמות המחקר הגנומי בסרטן. "אנשים שמחוץ לעולם המחקר לא מספיק מבינים את ההתקדמות העצומה שעברנו בשנים האחרונות. כמות המידע וערך המחקר שאנו יכולים לבצע כיום היא פנומנלית בהשוואה לעשור הקודם. אלו פערים בלתי נתפסים".

"הגורם העיקרי לזינוק הזה, שהוא לא פחות ממהפכה מדעית, הוא טכנולוגיות ריצוף ה-DNA. ככל שהטכנולוגיה הזו משתפרת כך ניתן למצוא הרבה יותר אפשרויות טיפול מותאמות אישית לחולה, לספק אבחנות שלא עלו בבדיקות רגילות וכיו"ב. אנחנו לא יכולים לעזור לכל חולי הסרטן, אבל בהחלט עשויים לסייע לאחוז ניכר מהם".

"יש בידינו מאגרי מידע עצומים שמכילים כ-150 אלף פרופילים ואנו בודקים יותר מ- 1000 פציינטים בשבוע"

הערך המשמעותי של המאגרים הללו הוא שבניגוד לאטלס הגנום הסרטני (TCGA) שמחפש מחלות ראשוניות או מחלות פרה-טיפול, רוב החולים שאיתם אנו מתעסקים סובלים מסרטן מתקדם או מטסטטי, וטופלו באופן אינטנסיבי בעבר".

"אנחנו מבינים הרבה יותר טוב היום את הביו-מרקרים (סמנים ביולוגים) והתגובה הצפויה לאימונותרפיה, ואנו מסוגלים לאבחן איזה חולה יגיב טוב לאימונותרפיה. ההצלחות הטיפוליות כל כך מרשימות עד שכבר יש אצלנו אנשים במעבדה שמעזים ללחוש את המילה 'תרופה'".

בפינה המשפטית דיבר עו"ד עדי ניב יגודה על סוגיית הסתרת מידע רפואי ממטופל, כאשר בני משפחתו מבקשים זאת. בפינת המתמחה התארחה ד"ר רננה תאומים, מתמחה שנה שנייה בגינקולוגיה, ביה"ח קפלן.

אם גם אתם מתמחים או סטאז'רים שרוצים להתראיין לפינת המתמחה – אם יש לכם נושא שתרצו להעלות, חוויות לשתף, אג'נדה לקדם, סתם להגיד מילים טובות על המנטור שלכם – מוזמנים להציע את עצמכם לפינה. רק שלחו מייל לכתובת info@doctorsonly.co.il ונחזור אליכם.

לו"ז האזנה:

2:40 הטכנולוגיה שיצרה מהפכה

4:05 מה אנחנו יודעים על גנטיקה וסרטן

7:30 סוגי הבדיקות וביופסיה נוזלית

12:48 מאגר הדאטא

15:15 שיתוף מידע ורישום פטנטים

17:40 האתגר המרכזי בחקר הסרטן

20:30 הפינה המשפטית - הסתרת מידע רפואי ממטופל

27:40 פינת המתמחה - ד"ר רננה תאומים הולכת בעקבות השם

האזנה נעימה!
לכל הפרקים של Doctalk

התכנית הוקלטה באולפני SPS

נושאים קשורים:  פודקאסט,  doctalk,  DNA סרטני,  אונקולוגיה
תגובות
 
אנונימי/ת
23.02.2018, 01:22

מרתק, תודה!

אנונימי/ת
25.02.2018, 23:41

אחלה פרק!