ההסתדרות הרפואית (הר"י) וארגון רופאי המדינה (אר"מ) מתנגדים בתוקף לתכנית משרד הבריאות להעניק לאחיות במרפאות הקופות סמכויות מורחבות, ובמקרים מסוימים לאפשר להן להעניק טיפולים לחולים במקום רופא משפחה. בנוסף לשני הארגונים הביעו התנגדות למהלך הזה יותר מ-400 רופאי "מכבי שירותי בריאות", שחתמו על עצומה נגד התכנית; כך מדווח הבוקר (ב') "הארץ".

בדיווח נמסר, כי מנהל הסיעוד במשרד הבריאות הפיץ חוזר המגדיר סמכויות עתידיות של אחיות-מומחיות בקופות החולים, כאשר הכוונה היא להעניק להן סמכויות מורחבות יותר במרפאות הקהילה. הרופאים מזהירים מפני ירידה באיכות הטיפול ואפילו מפני "סכנה של ממש למטופלים שלא יראו רופא".

על -פי החוזר, אחיות שיעברו הכשרה מיוחדת יוכלו בין היתר לבדוק את החולה, להעריך את מצבו, להפנותו לבדיקות אבחון ומעקב וכן תהיה להן סמכות להתחיל או להפסיק טיפול תרופתי, להתוות תכניות טיפול ולהפנות לבדיקות דימות ולרופאים מייעצים. סמכויות מורחבות אלו יינתנו רק לאחר הכשרה קלינית של שנה הכוללת לימודי רפואה והכשרה לטיפול ואבחון ליד מיטת החולה. האחיות שיוכלו לעסוק בכך יהיו רק בעלות תואר שני ומעלה בסיעוד, עם ניסיון של לפחות 7 שנים במרפאה בקהילה.

העיתון מסר את תגובת יו"ר ההסתדרות הרפואית פרופ' ליאוניד אידלמן , בעקבות דיון שהתקיים בהר"י בנושא זה: "אנחנו חושבים שהמהלך ירחיק מטופלים מרופאים ולא יביא שום תועלת. רופאים מקופות חולים נוספות מתנגדים נחרצות לתכנית הזאת. אנחנו בעד עבודת צוות שבה הרופא עושה עבודה רפואית והאחות את העבודה הסיעודית. המהלך שיוזם משרד הבריאות מקדם טיפול על ידי אחות במקום רופא - ולא בנוסף לרופא – כך שבמקום שהחולה יראה רופא, הוא יראה אחות. האחיות אינן מוכשרות לעשות עבודה רפואית. הדבר יוביל לפגיעה בחולים".

עוד אמר יו"ר הר"י: "גם בארה"ב (שבה מקצוע האחות המומחית קיים מאז שנות ה-60) יש כיום הבנה שהוא לא תורם לחולים. גם שם קיימת התנגדות מצד ההסתדרות הרפואית האמריקאית".

יו"ר ארגון רופאי המדינה (אר"מ), ד"ר זאב פלדמן, אמר: "מדובר במהלך הפוגע במרקם העבודה של הרופאים והאחיות בקהילה. אנחנו מתנגדים לו נחרצות. מחד, מעבירים באופן גורף סמכויות נרחבות ביותר לאחיות, ללא הכשרה מתאימה, דורשים שעבודתן תהיה בפיקוח ובאחריות הרופאים, אך בפרק חובות האחות המומחית, לא מופיעה אפילו החובה לדווח לרופא שמתוקף הסמכתו היא פועלת. זו פגיעה בגבולות מקצוע הרופא והרפואה".

בדיווח מצוטטת עצומת רופאי מכבי. "בשבועות האחרונים אנו עדים למהלך מסוכן", כתבו הרופאים להנהלת הקופה ולמשרד הבריאות, "שבו תועברנה חלק גדול מסמכויות הרופאים הראשוניים — משפחה, ילדים ונשים, ל'אחיות מומחיות', שלאחר הכשרה קצרצרה תוכלנה לאבחן בצורה חובבנית מצבי חולי אקוטי וכרוני".

"יישום תכנית משרד הבריאות", נכתב עוד בעצומת רופאי מכבי, "צפוי לגרום לכאוס נרחב במערך הרפואי הקיים, ומנמיך לשפל חסר תקדים את איכות הרפואה הראשונית". רופאי "מכבי" הזהירו, כי לא יתנו יד ליישום השינוי: "בכוונתנו לנקוט כל צעד שיידרש על מנת לסכל כל מהלך שיתבסס עליהן".

תכנית משרד הבריאות מבוססת על מסקנות אותן אימץ המשרד, בהמשך לעבודת ועדה בנושא, בראשות פרופ' שלמה מור יוסף, שהגישה את המלצותיה באוקטובר. הוועדה מצדדת במהלך להעניק סמכויות מורחבות לאחיות. בדיווח נמסר, כי משרד הבריאות סבור ש"שילוב אחיות מומחיות בקהילה הוא הכרח, נוכח הזדקנות האוכלוסייה והעלייה בתחלואה הכרונית. הוא מיושם כבר במדינות רבות בעולם. הדבר גם עולה בקנה אחד עם השאיפה לצמצם ככל שניתן את ההפניה לאשפוז בבתי החולים ולהעניק משקל גדול יותר לשירותים הרפואיים בקהילה".

"תוספת של אחיות מומחיות לתחום הקהילה תהווה משאב איכותי ומשמעותי לצוותים הרפואיים ותתרום רבות לשיפור איכות הטיפול וזמינות הטיפול לציבור האזרחים במדינת ישראל", נכתב במסקנות הוועדה. היא המליצה לפעול מידית להטמעת תפקיד האחות המומחית בקהילה.

אגף מינהל רפואה במשרד הבריאות החל בהכנת המתווה לאופן השתלבות האחות המומחית בצוות הרפואי במרפאה. במשך השנה הקרובה, מסר העיתון, יותר מ-100 אחיות אמורות להתחיל בתהליכי ההכשרה, כל אחת בהתאם לתחומה.

בין הסמכויות שיוענקו לאחות המומחית: אבחון וטיפול תרופתי בזיהומים בדרכי הנשימה באנטיביוטיקה ובסטרואידים, טיפול במחלות שונות של מערכת העיכול, בפצעים ובנגעים עור שונים, טיפול בכאבי שרירים ושלד. בנושאי רפואה דחופה - לבצע החייאה, לטפל בבצקת ריאתית, בהפרעות קצב לב, פרכוסים והרעלות (אולם בכל המצבים נדרשת גם נוכחות רופא, אם הוא זמין).

תגובת משרד הבריאות לעיתון: "האחות המומחית איננה מחליפה את רופא המשפחה. היא מיועדת לעבוד במרפאות שבהן מתכונת העבודה היא בצוות של רופא ואחות, כאשר האחראי לטיפול בחולים הוא הרופא, ואילו האחות המומחית היא חלק מהצוות בראשותו".

תגובת "מכבי": "הקופה נמצאת בתחילתה של העבודה לבחינת המשמעות המעשית של החוזר בנושא הזה, תוך עירוב כל הגורמים המקצועיים הרלוונטיים. שיתוף הפעולה בין רופאים לאחיות בקהילה הוא מאבני היסוד של מערכת הבריאות בישראל והכוונה היא לחזק את שיתוף הפעולה הזה".

בדיווח נמסר גם, שיש גם גורמים במערכת הרפואה שדווקא מברכים על המהלך או לפחות שאינם מתנגדים לו באופן חד משמעי. אלו מייחסים את ההתנגדות לחוסר היכרות עם הנושא. עם זאת ציינו כי מתן סמכויות רפואיות לאחיות צריך להיקבע בצורה שקולה ואחראית ובתיאום מלא עם רופאי הקהילה".

יו"ר ההסתדרות האחיות, אילנה כהן אמר לעיתון: "אני לא חושבת שהרופאים צריכים להתנגד. אני גם לא חושבת שמגזר אחד יכול למנוע המתמקצעות של מגזר אחר. ישבה ועדה והחליטה - צריך לכבד את זה. גם כיום מוטלת על האחיות לא מעט אחריות רפואית הנוגעת למטופלים".