חדשות

חברי כנסת דורשים להוציא את הרפורמה בסיעוד מחוק ההסדרים ולדון בה בנפרד

49 חברי כנסת חתמו על מכתב שדורש מהאוצר לדון ברפורמה בנפרד בוועדות הכנסת הרלוונטיות; חלק מחברי הכנסת יצאו נגד היוזמה לשנות המימון כך שזקנים סיעודיים יקבלו כסף מזומן, ולא מימון שירותים

49 חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה פנו במכתב ליו"ר הכנסת, בבקשה להוציא את סעיפי תכנית הסיעוד הלאומית ("רפורמת הסיעוד") מחוק ההסדרים הקרוב, ובמקום זאת לקיים דיוני חקיקה מעמיקים בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת או בוועדה רלוונטית אחרת.

על מכתב הח"כים נמסר אתמול (ג') בדיון בוועדת המשנה המיוחדת לתחום הזקנה, המשותפת לוועדת העבודה, הרווחה והבריאות ולוועדת הכלכלה. בראש הוועדה עומדת ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו).

את הפנייה יזמה ח"כ לאה פדידה (המחנה הציוני) ובה נכתב: "מדובר בסוגיה מורכבת, רגישה, ובעלת השלכות על כמיליון אזרחים ותיקים. החלטה מסוג זה, ראוי שתגובש לאחר דיון מעמיק ויסודי, ולא תעבור במסגרת חקיקת בזק. כמשרתי הציבור, אנחנו מחויבים להימנע מפעולה שעלולה לפגוע ברווחתם ובאיכות חייהם של האזרחים הוותיקים".

במהלך הדיון הביעו חברי כנסת, נציגי חברות סיעוד ועמותות שונות תרעומת על הכוונה לשנות את ברירת המחדל עבור חלק ניכר מהקשישים הסיעודיים, כך שיקבלו בעיקר גמלה כספית במקום שירותים סיעודיים בפועל ("גמלה בעין"), והם שיוכלו לבחור כיצד לנצל את הכסף. לחילופין יוכלו להודיע כי הם בוחרים לקבל שירותים ישירים.

ח"כ פלוסקוב אמרה: "אינני סבורה שהמדינה צריכה לתת כסף כברירת מחדל ואני מציעה לאפשר קבלת גמלה כספית רק לאחר שהרשויות וידאו כי הקשיש מטופל היטב. אדאג לפעול יחד עם משרדי הממשלה הרלוונטיים על מנת למצוא את הדרך המיטיבה עבור הקשישים הסיעודיים. אף קשיש לא יישאר בלי הטיפול לו הוא ראוי".

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) אמר לנציגי משרדי האוצר והבריאות שנכחו בדיון: "אתם שמים מכשול בפני עיוור ומסכנים את הקשיש; בני המשפחה שלו עלולים שלא לעמוד בפיתוי ולקחת את הכסף".

הח"כים דב חנין (הרשימה המשותפת) ולאה פדידה (המחנה הציוני) העלו השערה לפיה על ידי מתן גמלה כספית תנסה הממשלה ליצור מראית עין של יציאה מעוני.

יו"ר הקרן לרווחת ניצולי השואה, השרה לשעבר לימור לבנת, אמרה: "ניצולי השואה, שגילם הממוצע הוא 85 והם פגיעים יותר, יצטרכו כעת להבין את הפרוצדורה ואולי קרוב משפחה או מישהו אחר ייגע להם בכסף. במקום לפשט את הביורוקרטיה, סיבכתם אותה עוד יותר"

מנהלת אגף סיעוד במוסד לביטוח הלאומי, ארנה זמיר, מסרה כי "בכל מקרה נציגי הביטוח הלאומי יוצרים קשר עם כל אדם שהופך סיעודי, משוחחים אתו או עם בן משפחתו, מסבירים לו את האפשרויות ומתעדכנים בבחירתו". מנכ"ל עמותת מט"ב (מטפלות בית), ליאור שטרסבורג, אמר בתגובה כי "רק 6% מהקשישים הסיעודיים בחרו עד כה לקבל כסף. למה הופכים את זה לברירת המחדל?"

ציפי עובדיה, מטפלת סיעודית, הוסיפה: "מטופלים רבים הם דמנטים או עריריים. אין מי שידאג להם ויסייע להם לקבל את ההחלטה הנכונה בעבורם".

ח"כ פלוסקוב הודיעה כי שהוועדה תמשיך בדיונים בנושא זה: "תהליך דרמטי יוצא לדרך. מדובר בתכנית מורכבת בסך 1.8 מיליארד שקלים שתתפרש על פני 4 שנים".

נושאים קשורים:  חדשות,  כנסת,  חוק ההסדרים,  טיפול סיעודי,  תשלום,  ועדת הבריאות של הכנסת
תגובות
אנונימי/ת
07.02.2018, 21:03

תלמדו מאחיותינו כיצד עושים לובינג
רופאים. יש לכם ללמוד עוד הרבה
20 שנות לימוד כנראה לא יעזרו