חדשות

יוקם גוף ארצי לקידום תפקיד האחות הכללית בבתי החולים בישראל

על הקמת הגוף הוחלט בכנס ארצי שהתקיים השבוע ב"הלל יפה", ושעסק במהות תפקיד האחות הכללית בבתי החולים בישראל

כנס אחיות ב"הלל יפה" (צילום: "הלל יפה")

גוף רשמי ארצי לקידום תפקידה ומעמדה של האחות הכללית בבתי החולים יוקם בקרוב; כך הוחלט השבוע בכנס ארצי אליו הגיעו 200 אחיות מכל בתי החולים, שאותו קיים המרכז הרפואי "הלל יפה" בחדרה.

ד"ר שושי גולדברג, ראשת מנהל הסיעוד והאחות הראשית הארצית במשרד הבריאות, אמרה בכנס: "מדובר בתפקיד שאיננו מוכר כמעט כלל לקהל הרחב, אך הוא אחד הרגישים ביותר בבתי החולים בישראל. לאחות כללית תפקיד מגוון, מורכב, הדורש יכולת של קבלת החלטות בזמן אמת, מיומנות ניהול במקביל של כמה ערוצים, רגישות ומחויבות בלתי מתפשרת והבנה של מערכת בית החולים שבו היא עובדת לצד מערכת הבריאות בכלולתה".

מימין לשמאל: ד"ר אמנון בן משה- המנהל האדמיניסטרטיבי של "הלל יפה", אלונה קרול – סגנית מנהלת הסיעוד ב"הלל יפה", דינה פיינבלט – מנהלת הסיעוד ב"הלל יפה", אלקה עמרם- אחות כללית ויוזמת היום, ד"ר אוהד הוכמן, סגן מנהל המרכז הרפואי הלל יפה, ד"ר שושי גולדברג- ראשת מנהל הסיעוד ואחות ראשית ארצית במשרד הבריאות, ד"ר מיקי דודקביץ- מנהל המרכז הרפואי הלל יפה (צילום: "הלל יפה")

ד"ר גולדברג ציינה לשבח את היוזמה לארגון הכנס ואת החשיבות שבקיום כנסים נוספים "למיצוב תפקידה ומעמדה של האחות הכללית, תוך הבנה וסיוע לעוסקות בכך בהתמודדות עם הקשיים הרבים המכילים אותו".אחות כללית בבית החולים, ציינו שאר הדוברים בכנס, משמשת כ"זרוע הארוכה של הנהלת בית החולים בשעות הערב, בלילה, בשבתות וחגים".

את הכנס יזמה וארגנה אלקה עמרם, אחות כללית במנהל הסיעוד ב"הלל יפה", בגיבוי הנהלת בית החולים ולשם הכנתו הוקמה ועדת היגוי שכללה אחיות כלליות מבתי חולים שונים.

ד"ר מיקי דודקביץ, מנהל "הלל יפה", ציין: "'אחות כללית הוא אולי השם הרשמי של המקצוע אבל המהות האמתית היא מנהלת תורנית או אפילו מנהלת כללי של בית החולים וזאת על שום מחויבויות התפקיד".

דינה פיינבלט, מנהלת הסיעוד במרכז הרפואי בחדרה סקרה את מהות התפקיד של אחות כללית, את הדגשים שלו, הצרכים הקיימים, בהווה ובעתיד. היא עמדה על הצורך לתת כלים נוספים לאחות הכללית לשם ייעול ושדרוג תפקידה.

בין נושאי ההרצאות שהועברו בכנס: תחומי העיסוק והמשימות של האחות הכללית, סוגיות אתיות ומשפטיות שאיתן היא מתמודדת במהלך המשמרת, מערכות מחשוב ומידע ככלי עבודה, מקומה של האחות הכללית ותרומתה בקליטת אחיות חדשות בבית החולים, הצורך בפיתוח מיומנויות "רכות" לשם מתן תמיכה נפשית למטופלים קריטיים ולמשפחות, מיצוב מחדש של תפקיד האחות הכללית ומיצוי פוטנציאל התפקיד גם בהיבטים של מחקר ואקדמיה.

נושאים קשורים:  חדשות,  אחות כללית,  אחיות,  גוף ארצי,  מעמד,  קידום,  המרכז הרפואי "הלל יפה"
תגובות
אנונימי/ת
07.02.2018, 21:01

לתת לאחיות לנהל בתי חולים
לתת לאחיות לנתח חולים
לתת לאחיות מומחיות
אה. לסגור את בתי הספר לרפואה

אנונימי/ת
07.02.2018, 22:18

אתה כנראה לא מבין את תפקיד האחות הכללית. זלזול מיותר באחיות

08.02.2018, 21:02

לגמרי מסכימה. זלזול שלא במקום

אנונימי/ת
08.02.2018, 23:01

לדעתי הזלזול דווקא במקום

אנונימי/ת
08.02.2018, 04:42

בעיית הבעיות של מערכת הבריאות היא מעמד האחות הכללית... ממש.
מה שווה אחות כללית אם אין תקנים, אין מיטות, אין תנאים, אחיות שחוקות, אין ציוד.
תטפלו בבעיות האמיתיות ופתאום יצטרכו פחות את הכללית...

12.02.2018, 01:35

משימה בעלת חשיבות עליונה..
יישר כוח ובהצלחה..

12.02.2018, 21:12

מהלך חשוב מאוד
נדרשת בנית תכנית הכשרה רלוונטית לתחום העיסוק

אנונימי/ת
12.02.2018, 23:16

אחות כללית בבית החולים, ציינו שאר הדוברים בכנס, משמשת כ"זרוע הארוכה של הנהלת בית החולים בשעות הערב, בלילה, בשבתות וחגים".
מעניין שהאחות הכללית היא זאת שסוגרת פינה למנהלי ביה"ח דווקא בימי שבת,חגים,ערבים,לילות-מה שנקרה את העבודה השחורה ניתן לאחיות לעשות והן כבר יסתדרו. פשוט עצוב, מקומם ומכעיס שאף אחד לא שם דגש על הנקודה הזו. זה מה שקורה כשהעיסוק הוא משלח יד ולא פרופסיה עפ"י ההגדרה בחוק, ולכן כל העוסקים בסיעוד/אחיות יהיו כולבוייניקים,ללא שום כבוד,הערכה ותיגמול.
עם השם המפוצץ משהו לכאורה 'אחות מנהלת' לא הולכים למכולת.לצערי על עצם ביצוע התפקיד אין תגמול ראוי וחבל!!!