מחקרים

תפקוד מיני ותזונה - מה לאכול כדי להפחית סיכון להפרעה בזקפה?

החוקרים מצאו כי גברים צעירים המרבים באכילת מזונות המכילים פלבנואידים, כדוגמת ירקות, פירות וקפה, הינם בעלי תפקוד זקפתי טוב מגברים הממעטים בצריכה של מזונות אלו

הפרעות בתפקוד מיני הינן נפוצות יחסית בגברים צעירים ומתבטאות בצורה מגוונת ובכלל זה בהפרעה בזקפה (Erectile dysfunction-ED). צריכה מוגברת של מזון עשיר בנוגדי חמצון הוצעה כגישה טיפולית מבטיחה וכדאית כלכלית עבור ED.

מטרת מחקר זה הייתה להעריך את הצריכה של נוגדי חמצון, ובפרט של פלבונואידים, בהקשר של תסמיני הפרעה בזקפה בגברים צעירים.

מחקר מקרה-ביקורת זה, בוצע בגברים בני 18-40 אשר הוזמנו למלא שאלון אינטרנטי אנונימי. אבחנת ED נעשתה באמצעות האינדקס הבינלאומי לתפקוד זקפה (IIEF) וצריכת פלבונואידים תועדה באמצעות שאלוני תדירות אוכל, עם דגש על מזונות עשירים בפלבונואידים כדוגמת קפה, פירות וכו'. משתתפים ללא ED (ציון IIEF השווה או גדול מ-26; 264 משתתפים) היוו את קבוצת הביקורת ואילו עם ED (ציון IIEF הקטן מ-26; 86 משתתפים) היוו את קבוצת המקרים.

החוקרים מצאו כי גברים עם הפרעה בזקפה דיווחו על צריכה חודשית חציונית קטנה יותר של כלל הפלבונואידים (2.18 גרם פחות, רווח בר סמך 95%: -3.15-(-1.21), p<0.001) ועבור כל תת הסוגים של הפלבנואידים (p<0.001) לעומת מקרי ביקורת. תקנון צריכה לגיל ו-BMI הדגים כי צריכה של פלבנואידים בכמות של 50 מיליגרם ליום הפחיתה את הסיכון להפרעה בזקפה ב-32% (יחס סיכויים= 0.68; 0.55-0.85, p<0.001). מבין כל הפלבנואידים שתועדו, נדמה כי לפלבונים יש את התרומה הגדולה ביותר לתפקוד זקפה בריא. משתתפי ביקורת דיווחו על צריכה גדולה יותר של ירקות ופירות, צריכה נמוכה יותר של מוצרי חלב ומשקאות אלכוהולים והרגלי עישון בריאים יותר לעומת המקרים (p<0.001).

החוקרים סבורים כי צריכה מוגברת של פירות, ירקות, ופלבנואידים מפחיתה את הסיכון להפרעה בזקפה בגברים צעירים. חוזקת מחקר זה נובעת מההשערת המחקר החדשנית, הגיל הצעיר של המשתתפים והשפעה הטיפולית  המוצעת של רכיבי תזונה זולים על תפקוד זקפתי. מגבלות המחקר נובעות מגודל המדגם הקטן ותבנית מחקר-חתך.

החוקרים מצאו כי צריכת פלבנואידים, ופרט פלבונים, נמוכה, קשורה בהפרעה בזקפה בגברים צעירים.

מקור: 

Mykoniatis, I. et al.  (2017) The Journal of Sexual Medicine . In Press

נושאים קשורים:  מחקרים,  מזון,  זקפה,  ירקות,  פירות,  הפרעה בזקפה
תגובות