מחקרים

האם טיפולים לשינוי מין מגבירים כעסים והתנהגות אלימה בגברים טרנסג'נדרים?

מחקר זה הדגים כי גברים המקבלים טסטוסטרון מתמשך כחלק מטיפול לשינוי מין חווים ביטויי כעס רבים יותר אך אין קשר בין רמות טסטוסטרון להתנהגות זו

בדיקת רמת טסטוסטרון (צילום: אילוסטרציה)

רכישת מאפייני פנוטיפ גברי בגברים טרנסג'נדרים עם דיספוריה מינית דורשת טיפול עם טסטוסטרון. דיכוי וסתות הינו אחד היעדים הרצויים ביותר על ידי אוכלוסייה זו. הקשר בין רמות טסטוסטרון להתנהגות אגרסיבית באדם תוארה בעבר. עם זאת, ההשפעה של טסטוסטרון על ביטויי כעס לא נחקרה דיה באוכלוסיית הטרנסג'נדרים.

מטרת מחקר זה הייתה להעריך את ההשפעה של טיפול עם טסטוסטרון על ביטויי כעס בגברים טרנסג'נדרים באמצעות שאלון עצמי (Spielberger's State-Trait Anger Expression Inventory–2 –STAXI-2). במחקר השתתפו 52 גברים טרנסג'נדרים עם דיספוריה מינית. הגברים עברו הערכה בתחילת המחקר (T0) ולפחות 7 חודשים לאחד תחילת טיפול עם טסטוסטרון (T1). מאפיינים דמוגרפיים, משתנים אנטרופומורפיים, אבחנת הפרעות פסיכיאטריות, טיפול תרופתי נוכחי ואירועי חיים משמעותיים תועדו בתחילת המחקר.

התוצאים העיקריים שנבדקו היו ציוני SATXI-2, טסטוסטרון בסרום ורמות אסטרדיול ב-T0 ו-T1.

רוב המשתתפים (61.5%) לא סבלו מתחלואה נלווית מציר I או II. בכלל המשתתפים נצפו רמות טסטוסטרון גבוהות באופן מובהק סטטיסטית ב-T1י(5.67±3.88 ננוגרם/מיליליטר) בעוד שלא נצפה הבדל מובהק סטטיסטית ברמות אסטרדיול בין T0 ל-T1. ב-T1, רק 46.2% מהמשתתפים השיגו אמנוריאה איאטרוגנית בעוד שרוב המשתתפים המשיכו לחוות דימום וסתי. בנוסף, תועדה עלייה מובהקת בציון ב-STAXI-2 עבור ביטוי כעס ושליטה בכעס בין T0 ל-T1. חולים עם דימום ממושך ותחלואה מציר I היו עם סיכוי גבוה יותר לבטא כעס. עם זאת, רמות טסטוסטרון בסרום ב-T1 לא השפיעו על ביטוי כעס.

באופן מעניין, למרות העלייה בציוני ביטוי כעס במהלך טיפול עם טסטוסטרון, לא היו דיווחים במהלך המחקר לגבי התנהגות אלימה, פגיעה עצמית או אשפוזים פסיכיאטריים.

יש לציין כי אחת ממגבלות המחקר נובעת מכך ששאלון ה-STAXI-2 הינו שאלון מילוי עצמי.

מסקנת החוקרים היא כי במהלך שבעה חודשים של טיפול הורמונלי מתמשך לביסוס מין, ציוני ביטויי כעס ושליטה בכעס גברו בגברים טרנסג'נדרים. המצאות דמם וסתי ותחלואה מציר I ניבאו עלייה בציון ביטויי כעס אך קשר דומה לא נצפה עם רמות טסטוסטרון. תמיכה פסיכולוגית מתמשכת בגברים טרנסג'נדרים במהלך טיפול הורמונלי לביסוס מין יעילה במניעת התנהגות כעוסה ומפחיתה את רמת הדיספוריה.

מקור: 

Motta, G. et al.  (2017) The Journal of Sexual Medicine. 15(1), 94

נושאים קשורים:  מחקרים,  טסטוסטרון,  טרנסג'נדרים,  כעס,  אלימות
תגובות