חדשות

האיגוד הישראלי למחלות זיהומיות נגד הדירוג שפירסם משרד הבריאות

"המודל שנבחר בידי משרד הבריאות לעניין הזיהומים הוא לא נכון, לא נעשה בצורה נכונה וגורם לביוש (שיימינג) של בתי החולים", מסר הארגון בנוגע לפרסום בתי החולים עם שיעור הזיהומים הגבוה ביותר

זיהום בחיידק MRSA (איור אילוסטרציה)

דירוג מצב הזיהומים בבתי החולים שפורסם אתמול (ג') ברוב כלי התקשורת זכה לביקורת קשה מצד האיגוד הישראלי למחלות זיהומיות. בערוץ הרדיו "כאן 2" (לשעבר רשת ב') נמסרה עמדת האיגוד, לפיה "המודל שנבחר בידי משרד הבריאות לעניין הזיהומים הוא לא נכון, לא נעשה בצורה נכונה וגורם לביוש (שיימינג) של בתי החולים".

עוד נמסר לפי עמדת האיגוד, כי "אין קשר בין רמת הזיהומים לבין תכנית התמרוץ של בתי החולים ואין מכשור מתאים או כוח אדם למדידת נושא הזיהומים. מיליון השקלים שמשרד הבריאות מעביר כתמרוץ לבית חולים עבור שיפור בתמונת המצב בנושא הזיהומים הנרכשים מגיעים להנהלת בית החולים, נבלעים בתוך הגרעון, לא מגיעיעם למחלקות והיחידות למחלות זיהומיות ואין משתמשים בכסף הזה נכון".

פרופ' יהודה כרמלי, ראש המרכז הארצי למניעת זיהומים במשרד הבריאות, התראיין לתכנית בערוץ, ואמר כי הדו"ח כפי שצוטט בתקשורת הוא "ערבוביה בין כמה דו"חות".

הוא ציין את מודל התמרוץ שנכנס בשנתיים האחרונות, שמיועד לתמרץ בתי חולים בגמול כספי על המאמצים שהם נוקטים ב-35 פרמטרים שונים למניעת זיהומים. לדבריו, חלק גדול מהכסף הזה נועד לכיסוי חלק מההשקעות של בית החולים על פעולות נדרשות שונות שהוא מבצע, וגם לשם מילוי אחר כללים עולמיים כדי להתמודד עם בעיית הזיהומים ולשם הפחתת רמתה.

כשנשאל לעניין מספר המאושפזים הנדבקים בזיהומים בבתי החולים, אמר פרופ' כרמלי, כי על פי ההערכות, כ-100 אלף מקרב המאושפזים סובלים מדי שנה מזיהומים נרכשים, חלקם קלים מאד. מבין אלו, 4,500 עד 6,000 מתים בעודם סובלים מזיהומים אלו, "אם כי אין זה אומר שחולים קשים אלו היו יוצאים אחרת מבית החולים. אבל את חלקם, אולי, ניתן היה להציל", אמר.

פרופ' כרמלי הדגיש, כי מדי חודש נשלחים למנהלי בתי החולים דו"חות השוואתיים על זיהומים שנתגלו במוסדות אלו המבוססים על דיווחי בתי החולים עצמם. עוד אמר פרופ' כרמלי שיש עדיין בתי חולים שלא הקימו יחידות ייעודיות למניעת זיהומים "עקב התנגדויות של מנהלים, או מסיבות של פוליטיקה פנימית".

לדברי פרופ' כרמלי, "אין מדד אחד שידוע עליו כדי לאמוד את רמת הזיהומים. יש מספר מדדים... אם לפני עשור היינו עם שיעור זיהומים בנושא מסוים שהיו גבוהים כדי פי 4 לעומת הממוצע במדינות המפותחות והטובות בעולם – חל אצלנו עתה שיפור משמעותי. אבל בכמה תחומים לצערנו חלה עליה פי שניים. אחרים אנחנו קרובים או כבר הגענו לממוצע המקובל במדינות המפותחות".

פרופ' כרמלי מסר כי היעד שהציב משרד הבריאות הוא שהשנה יבוצעו סדרת פעולות כנגד זיהומים, ולשם מניעה, גם בעזרת כוח אדם ייעודי. "המטרה היא שבכל בית חולים יחול שיפור של 20% בכל תחום רפואי בהקשר לזיהומים נרכשים. מרבית בתי החולים יכולים להגיע ליעד הזה עם השקעה והתנהלות נכונה", אמר.

המרכז הרפואי רמב"ם מסר אתמול את התגובה הבאה לפרסום ב"ידיעות אחרונות" על דירוג בתי החולים בהם נרשם שיעור הזיהומים הגבוה ביותר: "בדיווח שהופיע היום בידיעות אחרונות וב-Ynet לפיו בזיהומים שנמצאו ביחידות לטיפול נמרץ הוביל במספר הזיהומים בית החולים רמב"ם בחיפה (טיפול נמרץ כללי בלבד) – איננו נכון... בטעות פורסם שיחידת טיפול נמרץ כירורגי ופנימי קיבלו את הציון מזוהם ביותר - בעוד שהנתון הנכון הוא שביחידה של טיפול נמרץ פנימי, שבה 8 מיטות, אותר זיהום בעוד ששאר היחידות לטיפול נמרץ שלנו, הן דווקא מהנקיות שבין בתי החולים בישראל".

בית החולים בחיפה הוסיף: "הקביעה כפי שהוצגה בכתבה לפיה רמב"ם הוא "המזוהם בארץ" אינה נכונה ומטעה את הציבור. הנתונים לעניין זיהומים שבידינו מציגים תמונה אחרת לגמרי. בית החולים עושה מאמצים אדירים להפחתת הזיהומים ואכן מראה שיפור ניכר בנושא הזה ברוב היחידות והמחלקות".

נושאים קשורים:  חדשות,  זיהומים,  דירוג,  משרד הבריאות,  האיגוד הישראלי למחלות זיהומיות,  פרופ' יהודה כרמלי
תגובות
 

כרגיל משרד הבריאות מנותק מהמציות לגמרי

אנונימי/ת
01.02.2018, 19:39

מה משנים ההסברים העובדות, האמת? תנו לציבור דם, ראשים מתגלגלים ומישהו "רשע" שאפשר לשנוא והוא ייצא מסופק

אנונימי/ת
05.02.2018, 19:11

במקום להתבכיין תתחילו להשתפר. דם החולים על ידינו (והחיידקים שהורגים אותם)