חדשות

נתניהו הציע ל-SAP לקחת חלק במיזם בריאות מבוסס-מידע בישראל

ראש הממשלה נפגש בדאבוס עם מנכ"ל ענקית התוכנה הגרמנית, ועידכן את התקשורת כי החברה תיקח חלק במיזם שיתוקצב במיליארד שקל לחמש שנים, ושיעשה שימוש במידע הרב במאגרי קופות החולים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, שווייץ, פרויקט ממשלתי ענק בתחום הבריאות הדיגיטלית, המתוקצב, כך אמר, במיליארד שקל לחמש שנים. נתניהו סיפר על הפרויקט בפגישה שקיים עם ביל מקדרמות', מנכ"ל חברת התוכנה סאפ (SAP) - מחברות התוכנה הגדולות בעולם במגזר התאגידי והממשלתי. נתניהו, על-פי הודעה לעיתונות שהפיץ משרד ראש הממשלה ביום חמישי, תיאר את המיזם כ"מנוע הצמיחה החדש של ישראל".

ההודעה לעיתונות ציינה כי הפרויקט הוא "יוזמה של ראש הממשלה נתניהו שנחתמת בימים אלה". ההצהרה הפתיעה שותפים רבים במשרדי הממשלה השונים וגורמים נוספים העובדים על פרויקט הבריאות הדיגיטלית מאז כמה חודשים, תחת מעטה של סודיות.

את הפרויקט מקדמים המשרד לשוויון חברתי, "מטה ישראל דיגיטלית" הכפוף אליו ומשרד הבריאות. כמו כן מעורבים בו גופים שונים במערכת הבריאות הציבורית. שותפה בהתוויית התוכנית עמותת המכון הישראלי לחדשנות, שלה יש זרוע התמחות בבריאות הדיגיטלית.

על פי לו"ז שנמסר, מטרותיו ותקצובו של הפרויקט יובאו לאישור בממשלה בקרוב והוא נכלל בתקציב המדינה הנוכחי. במימון יתחלקו משרדי הבריאות, האוצר, הכלכלה, רשות החדשנות, מטה ישראל דיגיטלית, משרד ראש הממשלה וכן המועצה להשכלה גבוהה.

פרויקט הבריאות הדיגיטלית עתיד להשתמש במאגרי המידע הענקיים של ארבע קופות החולים ובתי החולים והמטרה המוצהרת היא לקדם רפואה מותאמת אישית ורפואה מונעת. חלק גדול מתקציב הפרויקט יושקע בשיפור מערך המחשוב בכל מערכת הבריאות, שדרוג התיקים הרפואיים שבמסדי הנתונים האצורים במוסדות הרפואה השונים ואיחודם תחת שפה אחת ועוד.

אחת הדוגמאות האחרונות לשימוש חדשני במסד נתונים שבידי קופה לצרכים בריאותיים-מסחריים הציגה בשובות האחרונים קופ"ח "מכבי", שהשיקה אפליקצייה בשם K המשווה בין תסמינים שעליהם מדווח אדם בודד לבין נתונים על מיליוני מבוטחיה, כדי לסייע לו באבחון. עשרות מיזמים דומים נמצאים בשלבי פיתוח בקופות האחרות. עדיין לא נפתרו סוגיות הקשורות לשמירה על הפרטיות.

מלשכת ראש הממשלה נמסר שמנכ"ל SAP כי "הגיב באופן חיובי ונענה להצעה". העיתון "דה מרקר" תהה בדיווחו: "לא ברור מה הקשר של SAP לפרויקט כאשר התקשרויות שעורכת הממשלה כפופות לחוק חובת המכרזים ואינן נסגרות בלחיצת יד בדאבוס".

נושאים קשורים:  חדשות,  בנימין נתניהו,  ראש הממשלה,  SAP,  ביג דאטה,  מידע
תגובות