חדשות

עיריית ניו-יורק הגישה תביעה נגד חברות תרופות על שיווק משככי כאבים אופיואידים

בין הנתבעות - חברת התרופות הישראלית "טבע"; העירייה מצטרפת לערים אחרות ולמדינות שתובעות את החברות על שיווק אופיואידים שהובילו להתמכרות ברחבי ארה"ב

משככי כאבים אופיואידים (צילום: אילוסטרציה)

עיריית ניו יורק הגישה תביעה לבית משפט במנהטן נגד שמונה חברות תרופות, בהן חברת טבע הישראלית, על כך שייצרו או הפיצו משככי כאבים אופיואידים ובכך הגבירו את היקף ההתמכרות בעיר; כך דיווח היומון "כלכליסט" הבוקר (ד').

ראש העיר, ביל דה בלאז'יו, אמר כי התביעה, בסך 500 מיליון דולר, נועדה לסייע להילחם במגפה, הגורמת למותם של יותר אנשים בניו יורק מדי שנה מאשר מעשי רצח ותאונות דרכים. יותר מ-1,100 מקרים של מקרי מוות מצריכת מנות יתר של משככי כאבים וסמים אופיואידים נרשמו ב-2016.

"חברות התרופות הגדולות", אמר ראש העיר, "הגבירו את המגפה הזאת על ידי כך שסחרו בסמים המסוכנים האלה באופן נכלולי, ובכך לכדו ברשתן מיליוני אמריקאים עבור רווח".

פרט לטבע נתבעו גם החברות: אלרגן, אנדו, ג'ונסון אנד ג'ונסון, פרדו וחברות ההפצה AmerisourceBergen, קרדינאל הלת' ומק'קסון. עיריית ניו יורק מאשימה את הנתבעות ביצירת מטרד לציבור וברשלנות.

העיתון דיווח כי אלרגן, אנדו, ג'ונסון אנד ג'ונסון, טבע, AmerisourceBergen ומק'קסון הדגישו בהצהרות מטעמן, שהוגשו לבית המשפט, את חשיבות השימוש הזהיר בתרופות. אנדו, ג'ונסון אנד ג'ונסון ופרדו גם הכחישו את טענות העירייה.

ניו יורק, שבה חיים כ-8.5 מיליון בני אדם, מצטרפת בתביעה זאת לרשימה ארוכה של מדינות וערים בארה"ב שהגישו תביעות דומות נגד חברות התרופות בסוגיית משככי כאבים אופיואידים. לפי הנתונים, נגרמו 42,249 מקרי מוות במדינה כתוצאה מהשימוש בהם ב-2016 - עלייה של 28% לעומת 2015 ו-47% לעומת 2014.

על פי כתב התביעה שהגישה עירית ניו יורק, היצרניות הטעו במשך שני עשורים את הצרכנים וגרמו להם להאמין שמשככי הכאבים שניתנו תחת מרשם הם בטוחים לטיפול בכאב כרוני במקרים שבהם המטופל איננו סובל מסרטן – "וזאת תוך סיכון מינימלי להתמכרות". העירייה גם טוענת שהמפיצים תדלקו את הצריכה על ידי אספקת יתר, והתרשלו בזיהוי מרשמים חשודים. בכך סייעו למעשה לקיומו של שוק שחור בתחום, נטען.

לפי נתוני עיריית ניו יורק מספר המרשמים למשככי כאבים עמד על 2.5-2.7 מיליון בשנים 2014 עד 2016.

נושאים קשורים:  חדשות,  התמכרות,  אופיואידים,  משככי כאבים,  חברת טבע,  ניו יורק
תגובות
 
29.01.2018, 23:07

רציתי לשאול האם מידהו יכול להוציא אותנו ממעגל של הכדורים האופיאטים אנימכבר 3 שנים עם הכגור הארור הזה שהרס לי את חיי לא מצליח לצאת אשמח לעצות בבקשה