חדשות

מאות רופאים חתמו על מכתב פומבי נגד גירוש מבקשי מקלט מסודן ואריתריאה

את המכתב יזמה עמותת "רופאים לזכויות אדם", וחתמו עליה עשרות מנהלי מחלקות, בין השאר, היוצאים נגד גירוש מבקשי המקלט לרואנדה

מבקשי מקלט אפריקאים באשקלון (צילום: אילוסטרציה)

כ-300 רופאים, ביניהם רופאים בכירים במערכת הבריאות הישראלית, חתמו על מכתב פתוח שיועבר למנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, פרופ' שלמה מור יוסף, נגד גירושם מישראל של מבקשי מקלט מסודן ומאריתריאה.

הפנייה נעשתה ביוזמת עמותת "רופאים לזכויות אדם". חתומים עליה בין השאר עשרות מנהלי מחלקות בכירים בבתי החולים השונים בישראל וביניהם - מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, ד"ר איתן חי עם; מנהל בית חולים וולפסון והמשנה למנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, ד"ר יצחק ברלוביץ'; סגן מנהל בית-החולים שיבא, פרופ' רפי ולדן; נשיאת המערך האונקולוגי בשיבא, פרופ' בלה קאופמן. יחד איתם - עשרות מנהלי מחלקות בכירים. כמו כן הצטרפו לפנייה מאות רופאים וכן אחיות, טכנאי רנטגן, לבורנטים, עובדים סוציאליים ועובדי מקצועות סיעוד.

עצומות דומות הכינו סופרים, מנהלי בתי ספר, בכירים באקדמיה, אישים בולטים בתעשיית הקולנוע וכמה מטייסי "אל על", שהודיעו כי יסרבו לשתף פעולה עם מבצע הגירוש שמתכננת רשות ההגירה.

במכתב הרופאים תחת הכותרת "רופאים וצוותי בריאות אומרים לא לגירוש מבקשי המקלט" נאמר: "הגירוש הוא הפרה של שבועת הרופא. כרופאים, אנשי סיעוד ובריאות, לא נוכל לעמוד מנגד כשחייהם, שלמות גופם ונפשם של מטופלינו מוטלים על הכף. שתיקתנו כמוה כהסכמה לפגיעה שהיא מהקשות שידעה האנושות".

הרופאים דורשים למנוע את הגירוש וקוראים לממשלה למצוא פתרון מוסרי ואנושי אחר שיאפשר למבקשי המקלט מאפריקה לממש את זכותם לבריאות וקיום בכבוד.

"כמי שאמונים על הציווי 'שמור אותו מכל רע ועוולה'", נכתב בפניית הרופאים, "אנו נחרדים מעצם המחשבה שבמקום לקלוט את אותם קורבנות אשר הגיעו אלינו בבריחתם מרצח עם, עינויים, אלימות ואונס, אנו דנים אותם להמשך הפגיעה".

"לאף אחד מהם לא מוקנית הגנה ואין כלל חובה לבחון את מצבו של מבקש המקלט ולוודא שברואנדה יש לו המשך טיפול זמין וראוי".

במכתבם מציינים הרופאים כי את חלק ממבקשי המקלט מאפריקה הם פוגשים במסדרונות בתי החולים ובמרפאות וכי ההחלטה לגרשם מישראל פוגעת במאמציהם (של הרופאים) להביא להחלמתם.

"אנו משתדלים לטפל בהם במסירות וקשובים לסיפורי החיים הקשים שלהם. היכרות זו, די בה כדי שלא נוכל להחריש אל מול ההחלטה לגרשם - החלטה שיש בה כדי להשליך לטמיון את מאמצינו להביא להחלמתם".

"בקרב מבקשי המקלט יש רבים המוחלשים אף יותר, כשלפגיעת הפליטות נוספה מחלה קשה, מוגבלות או פגיעה נפשית. אך מתווה הגירוש איננו מחריג אף את המוחלשים והפגיעים ביותר – לרבות חולים קשים וקורבנות עינויים - לאף אחד מהם לא מוקנית הגנה ואין כלל חובה לבחון את מצבו של מבקש המקלט ולוודא שברואנדה יש לו המשך טיפול זמין וראוי", נכתב.

המכתב מוסיף: "אנו, רופאים ורופאות, אחיות ואחים וצוותי בריאות, העובדים במערכת הבריאות הציבורית בישראל, מבקשים לעצור את הגירוש של מבקשי המקלט מאריתריאה ומסודן, החיים מזה כעשור בישראל, אל רואנדה, שם הם נאלצים להמשיך במסע הפליטות, תוך שרבים מהם חשופים לניצול, סחר בבני אדם ועינויים".

על-פי נתונים שפורסמו בימים האחרונים בתקשורת בישראל חיים עתה כ-37 אלף מיוצאי סודן ואריתריאה.

בדיווח על העצומה ב-Ynet נמסר, כי "עמותת רופאים לזכויות אדם, שיזמה את הפנייה, ציינה כי מאז יום ראשון השבוע שבו פרסמה את המכתב וקראה לרופאים ואנשי הצוות הרפואי להצטרף למחאה נגד הגירוש, היא מוצפים בפניות. בדיווח נכתב: "חלק גדול מהפונים לא מסתפקים בהוספת חתימתם לעצומה אלא מביעים רצון להשתתף בעוד פעילויות ומבקשים לזעוק בשמם של מבקשי המקלט 'אני נגד הגירוש'".

נושאים קשורים:  חדשות,  גירוש,  מבקשי מקלט,  פליטים,  עצומה,  מכתב,  "רופאים לזכויות אדם"
תגובות
 
אנונימי/ת
24.01.2018, 13:25

נאמנות לעמו ולמדינתו הם התכונות הרופא שמחשיב את עצמו כיהודי. כל "היפיי הנפש" האלו "החותמים" (שכולם צבועיים לגמרי, כי לא מוכנים לאמץ לביתם הפרטי אף אחד ממסתננים בלתי חוקיים!) מנוצלים באופן גס (או שהם בעצמם כאלו?) ע''י חבורת הפוסט-(כלומר - אנטי)ציונים כ"ידיוטים השימושיים" למטרת הריסת מדינת היהודים היחידה, תוך שימוש ציני כחוקי הדמוקראטיה.
חייבים לתמוך בשילטון החוק ולחזק את ידי הממשלה הנבחרת, גם עם היא לא מוצאת חן בעיניי שונאי עמו!

אנונימי/ת
24.01.2018, 18:36

המגיב הוא רופא? כי לאור סגנון הכתיבה, התחביר, טעויות ההגהה ובעיקר הדיעות החשוכות, אני די מפקפק בכך

אנונימי/ת
24.01.2018, 20:55

ואתה רופא?
כי לאור היהירות, הצביעות ויפי הנפש... כנראה שכן.

אתה מוזמן לארח בביתך מספר דורשי עבודה אריתראים (לא מבקשי מקלט!).
תן דוגמא אישית לעקרונותיך הנעלים.
נראה אותך....פחחח

אנונימי/ת
27.01.2018, 14:46

אתה שוכח שכשליש מהרופאים בארץ, הם עולים חדשים שעברית לא שפת אמם. אבל, מבחינה מקצועית אין לי ספק שהם עולים עליך,
אפילו היו"ר לאוניד הוא ממוצא רוסי, ואני לא יודע מה קרה לו מאז נבחר.
אנא ממך, היה יותר ענייני ואל תצטרף למחנה גידי גוב.

אנונימי/ת
27.01.2018, 16:12

הכותב הוא ציני ואם הוא דוגל בדבריו של שר הפנים אז הכל ברור
באם הם יגורשו לעבר גורל מר , מענין מי יהיההלוביסט שיטפל בהבאת אלפי עובדים מהמזרח הרחוק ויגזור קופון
כן אני רופא

24.01.2018, 17:17

כיהודי וכתושב חופשי ובעל זכויות אזרח,במדינה שחלק גדול מתושביה היו פליטים, אני תומך בחותמים, ומצרף את חתימתי וקורא למצוא פתרון הולם ,
אני נגד הגרוש!!
-“וכי יגור גר בארצכם, לא תונו אותו.כאזרח מכם יהיה לכם הגר … ואהבת לו כמוך..” (שם, י”ט 33)
פרופ' רפאל (רפי) קרסו

אנונימי/ת
24.01.2018, 20:57

תן לנו דוגמא אישית וארח בביתך שלושה-ארבעה מהגרי עבודה.
אתה יודע מה, לא בבית שלך. מספיק בבניין שלך.

אנונימי/ת
24.01.2018, 19:23

לצערי כמובן שיש ליקוי מאורות והצביעות חוגגת.כותרות של "רופאים נגד" ממש לא מייצגת את כל הרופאים.למרות שזה המקצוע שלנו חשיבות התואר לגבי נושאים פוליטיים גרידא. לא שונה כהוא זה לעומת פועלי בנין, נגרים.. כדאי לבדוק מי מממן את הפארסה הזו של "רופאים לזכויות...." אני בעד גירוש של כל עוברי החוק באשר הם.בדיקה לגבי פליטותם של חלק מהם,לא אמורה לעצור את הוצאת גל השיטפון הזה.מעניין מה היו אומרים מצקצקי הלשון לגבי שמערה על חוקים כל עוד אינם מתאימים למשלמים להם ולאג'נדה שלהם. הם ממש לא מייצגים אותי,כרופא ישראלי,בן אדם יהודי וציוני!!

אנונימי/ת
27.01.2018, 14:50

כרופא, מצטרף לדבריך וחותם על כל מילה.

מבקש לחתום

אנונימי/ת
24.01.2018, 19:43

זאת אינה הפרה של שבועת הרופא. אז 300 רופאים חתמו על כתב דעת דמגוגי. מישהו מהם קלט מסתננים בלתי חוקיים לביתו? אף לא אחד מהם היה ברואנדה ומגבב שטויות על גבי המצאות אודות המצב שם. זכותה של כל מדינה ריבונית לגרש את מי שנכנס אליה לא חוקית, על אחת כמה וכמה אם עבר את תחום ריבונותה של מדינה אחרת והגיע לכאן מטעמי חיפוש עבודה או ניצול ההטבות הניתנות לאזרחי המדינה אליה הסתנן. האם מישהו מהרופאים הללו מעלה בדעתו לעבוד בארה"ב או במדינות אירופה הנאורות מבלי לקבל רישיון עבודה? רשויות החוק שם היו מעלות אותו על מטוס מיד ולא מאפשרים את חזרתו לשם ובטח לו היו מעניקים לו 5,000 דולר.

אנונימי/ת
24.01.2018, 19:45

לא

24.01.2018, 20:45

מבקשת לחתום

24.01.2018, 21:44

מעוניין לחתום.

אנונימי/ת
24.01.2018, 22:00

מדוע להפלות בין המהגרים שהגיעו לכאן לבין אלה שהגדר חסמה את דרכם?
אני מציע להסיר את הגדר ולקלוט כל מי שיגיע -יש כמה מליונים שישמחו.

אנונימי/ת
27.01.2018, 15:51

גלעד שרון כתב כבר לפני מספר שנים מאמר על נקודה זו בדיוק. גבולותיה של מדינה מוגדרים ללא תלות במחסום פיסי כזה או אחר.

אנונימי/ת
24.01.2018, 23:38

אני נגד....כתבה דמגוגית וצבועה

25.01.2018, 09:28

מהיכן נובעת הצביעות המיופיפת הזאת? מי מבין הרופאים מוכן להתחלף עם תושבי דרום תל אביב הסובלים מהמסתננים הללו? מי מבין החותמים מוכן שיגורו אצלו בבניין?
אין לנו שום עניין לצרף את המסתננים למדינה, תחת מסווה של מצפון סלקטיבי

27.01.2018, 23:57

יעקב
אתה צודק לגמרי!..
אך הם מאמינים רק באידאולוגיה מסויימת, שהורסת את מידינתינו...

25.01.2018, 10:50

מחזקת את ידי החותמים. אשמח לצרף את חתימתי.
רות שריר
אחות גימלאית

מבקש להצטרף ולחתום.
מוחה על תגובות הבלע.

25.01.2018, 18:33

הדרישה מהמתנגדים לגירוש ל"אמץ פליט" היא דמגוגיה זולה. לא מדובר באנשים שנרדפים על ידי השלטון אלא אנשים חסרי זהות שהגיעו בדרך לא דרך לכאן, נקלטו, למדו עברית והולידו ילדים.
מדינת ישראל כבר קלטה פליטי ספינה וייטנאמית, מאות לוחמי צד"ל מלבנון ואלפי לא-יהודים מארצות הסובייטיות לשעבר... ולא נודע כי באו אל קירבה.
גירוש המוני של פליטים יהיה לנצח אות קלון על מצחה של מדינת ישראל .

אנונימי/ת
25.01.2018, 22:45

סלח לי, אבל תגובתך היא הדמגוגיה הזולה...
איך אתה משווה בין פליטי ספינה ויאטנמית (פליטים ספורים, ו...אמיתיים), לוחמי צד"ל (שהגנו על ישבנך הדשן מול מחבלי חיזבאללה) ועולים מרוסיה (בעלי זכאות חוקית לגמרי ע"פ חוק השבות),
ובין עשרות אלפי מהגרי עבודה, שאין בינם לבין מדינת ישראל ולא כלום, ושמשנים מהותית את אופי המדינה...
עוד פוץ יהיר, פוסט ציוני ויפה נפש. נראה אותך גר בדרום תל-אביב...
נראה שמבחינתך היה עדיף שישאירו את מהגרי העבודה ובמקומם שיגרשו את תושבי צפון ת"א.

אנונימי/ת
28.01.2018, 00:12

הם כלל לא פליטים אלא מסתננים לא חוקיים!
הם כלל לא מעוניינים בעבודות שנותנים להם ומעוניינים קבל רק תמיכותשונות וקיצבה ולעסוק בפשע!
איזה צביעות! איך אפשר להשוות אותם לוייטנמים שקטים מנומסים וחרוצים או לאנשים מארצות הסובייטיות לשעבר, שעובדים בכל מיני עבודות ולא דורשים תמיכות קיצבאות ותנאיי שכר של עובדי מדינה. תפסיקו לבלבל אנשים עם מנטאליות זרה שרובה אויינת וסוגי מהגרים חוקיים בודדים שמעוניינם באיחוד משפחות ומוכנים לעסוק בכל סוגי העבודה! אלו - כלל לא כאלא!

25.01.2018, 19:55

תודה דב. חתמתי

25.01.2018, 21:40

מבקש להצטרף ולחתום

26.01.2018, 00:56

ציפי דולפין מומחית ברפואת ילדים ונאונטולוגיה
אני מתנגדת לגירוש .צריך לתת להם אישורי עבודה ולאפשר להם לגור מחוץ לדרום תל אביב .

אנונימי/ת
27.01.2018, 15:49

זה רק מראה שאת ממהרת לחוות דיעה נחרצת בלי שיש לך מושג. גם היום יש להם אפשרות לגור מחוץ לדרום תל אביב. הסיבה שהם לא מתגוררים בעומר, כפר שמריהו , רמת אביב או הרצליה פיתוח היא שהם לא יכולים להרשות לעצמם כלכלית.
אוכ' מוחלשת נוטה להתקבץ באזורים כמו דרום תל אביב. ברגע שיש מסה קריטית, זה גם שואב עוד מסתננים ונוצר מעגל קסמים.

אנונימי/ת
28.01.2018, 00:17

הם כלל לא מעוניינים בעבודות שנותנים להם ומעוניינים קבל רק תמיכותשונות וקיצבה ולעסוק בפשע!
איזה צביעות! תפסיקו לבלבל אנשים עם מנטאליות זרה שרובה אויינת וסוגי מהגרים חוקיים בודדים שמעוניינם באיחוד משפחות ומוכנים לעסוק בכל סוגי העבודה! אלו - כלל לא כאלא!

27.01.2018, 13:42

אני מאשים את ראש הממשלה- שאין לו מדיניות, ובמקום להוביל הוא מובל ע"פ הסקרים ואין לו את האומץ להוציא לפועל החלטות ממשלה (מסנוור את העם עם האיום האירני).
אני מאשים את ממשלת ישראל- שלא בודקת מי פליט נרדף ואת זה לארח ולתת את כל הסיוע שזקוק לו עד עבור זעם בארצו ולהחזירו למולדתו.
כל מסתנני העבודה להחזיר מיד עם מצפון שקט.
אני מאשים את כל אלה שמשוים בין קורבנות השואה לבין קומץ הפליטים המסתננים ובודאי לרוב מהגרי העבודה.
ולבסוף אני מתבייש ומאשים את חברי הרופאים -שמתערבים במדיניות ההגירה של הממשלה כי להתיפייף זה נאור.(יש הרבה ניצולי שואה, בתי אבות ונוער שוליים בירוחם ובפזורה הבדואית שזקוקים לנו).
יש לי שאלה נניח שלא הייתה חומה הרי היו מסתננים בקבב ההוא לפחות מיליון שניים לישראל . האם גם אז היון כולם כולל חבי הרופאים דורשים לקלוט אותם בארץ?
ראו מה עשתה אירופה כאשר הזרם הגיע ל מיליון וחצי וזה רק 3-4% ממה שהסתננו לישראל.
הממשלה נבחרה בדרך דמוקרטית בוא נכבד זאת.

28.01.2018, 00:19

100%!

אנונימי/ת
28.01.2018, 00:20

קצת חמלה יהודית אלברט. גם אנחנו היינו עם של פליטים,. הרי קולטים פה עובדים זרים בלי סוף לחקלאות ולסיעוד. אפשר להשתמש בפליטים הקיימים לעבודות הללו.
ראינו את הממשלה שלנו שנבחרה באופן דמוקרטי, פועלת בעיקר לביצור שחיתותה והריסת כל צדק ומשפט.

אנונימי/ת
28.01.2018, 12:57

הטעות שלך היא במילה "גם" - אנו היינו פליטים נרדפים בטרם הייתה לנו מדינה , תוך מאמץ להקים מדינה שעלה לנו בדמים.
כאן מדובר באנשים המנסים לשפר את תנאיהם בדרך הקלה. אין טבח עם באריתראה. למעשה לאריתראה יש אפילו שגרירות בישראל.

28.01.2018, 22:27

הממשלה בנתה גדר אפקטיבי נגד מיסתתנים!
כל הליבראלים יפיי הנפשי הצבועים ומתחזים קידמו שנים בברכה את שחיתותה והריסת כל צדק ומשפט דרך חוקי קביעות ו"אירגוני עובדים" ו"איגודים מיקצועים"...

אנונימי/ת
27.01.2018, 15:59

א. ממש לא הבנתי כיצד הגירוש מהווה הפרה של שבועת הרופא. בכנות שאשמח להסבר עם הבאת מובאה היכן הסתירה.
ב. הנתינים הזרים (למעט פליטי דרפור) אינם מגיעים ממדינות בהם יש רצח עם. הרוב המוחלט של המסתננים מסודן מגיעים מצפון סודן ולא מדרומה. הסיבה היחידה שלא מחזירים אותם לסודן היא שסודן מוגדרת מדינת אויב ויש סיכוי תיאורטי שהם יואשמו בריגול (לצורך העניין אם מצרים הייתה מחזירה אותם לא היתה בעיה כזאת).
ג. לישראל אין גבול עם סודן או אריתראה. מצרים חתומה על אמנת הפליטים והם אינם נמצאים בסכנת חיים במצרים. הם בוחרים להגיע לישראל על מנת לשפר את תנאיהם.
ד. לאחר שיתבצע הגירוש (בתקווה שלא תהיינה דחיות נוספות) העניין ישכח תוך ימים ספורים. התקשורת עושה הרבה רעש עכשיו בעיקר מסיבות פוליטיות.

אנונימי/ת
30.01.2018, 10:11

מפסיקים את היתחסדות, דמגוגיה ריקה וצביעות!
מהיום אנו מחלקים למסתננים אלו כתובות ומספרי טלפונים שלכם, "יפיי נפש" שלנו היקרים. אנו רוצים שכל הרופאים האלו יקבלו לביתם לזמן בלתי מוקבל כמות נכבדת של אנשים "הנחמדים" האלו!..

אנונימי/ת
03.02.2018, 00:08

עלוב חיים!