רוב הכסף שהוקצב לקיצור תורים – תכנית שהושקה ב-2016 כדי לחזק את הרפואה הציבורית ולמען בתי החולים הממשלתיים – עשוי להגיע למעשה לבתי החולים הפרטיים של קופות החולים - "הרצליה מדיקל סנטר" של "כללית", "אסותא" של מכבי ואחרים; כך מדווח הבוקר (ב') "ידיעות אחרונות".

לשנת 2017 אושרו לקיצור תורים במערכת הציבורית והממשלתית 650 מיליון שקל, וב-2018 יעמוד הסכום על כ-800 מיליון. המטרה הייתה להגדיל את הפעילות הניתוחים בבתי החולים הציבוריים והממשלתיים ולצמצם את זו המתבצעת בבתי החולים הפרטיים.

אלא שעל פי הדיווח בעיתון, רק 37% מהתקציבים הגיעו לבתי החולים הציבוריים והממשלתיים ושאר הכסף הוזרם לקופות החולים ונתון להחלטתן ועל פי שיקוליהן למי יועברו הכספים הללו.

העיתון מסר עוד, כי ל-2018 אין עדיין הסכמי קיצור תורים בין הקופות לבתי החולים הממשלתיים. "מבחני התמיכה שנחתמו על ידי השרים (אוצר ובריאות)", מדווח "ידיעות אחרונות", "נוסחו כך שיאפשרו להזרים לקופות את התקציב שנקבע למה שכונה 'תכנית לאומית', אבל מבלי לחייב אותן בהסכמים עם בתי חולים ממשלתיים. המדינה דאגה להגדיר את בתי החולים הפרטיים כמו אסותא, מדיקל סנטר בהרצלייה או אלישע וספקים פרטיים אחרים ובהם אלו שבהם יש שר"פ כבתי חולים על-אזוריים – וזה מה שמאפשר לקופות להפנות אליהם את רוב המטופלים. 'מכבי' יכולה לפיכך לשמור על כל תקציבי התמיכה שלה באסותא שבבעלותה".

בדיווח מצוטט פרופ' רפי ביאר, מנכ"ל המרכז הרפואי ממשלתי "רמב"ם" בחיפה, שאמר: "זו החלטה מקוממת הפוגעת בראש ובראשונה בחולים שמעוניינים להגיע לטיפול וניתוח בבתי חולים ממשלתיים, שהם מהטובים בעולם. ההחלטה גורמת לכך שרוב הכסף שיועד לקיצור תורי ההמתנה לניתוחים מופנה למערכת הפרטית, בעוד אנחנו משוועים לתקציבים כדי להגדיל את היקפי הפעילות ואת מספר חדרי הניתוח ולשלם לרופאים ולצוות הרפואי על שעות נוספות".

תגובת משרד הבריאות שנמסרה לעיתון: "הניתוחים, בהתאם למטרת התכנית לקיצור תורים, יכולים להתבצע במימון ציבורי גם בבתי החולים הפרטיים. כ-37% מהתקציב מוקצים בנוסף לקיצור תורים גם לשיפור תשתיות בבתי החולים הציבוריים. במרכיב זה הקופות מתקשרות עם הספקים שלהן בהתאם לשיקוליהן".