חדשות

ארגוני רופאים קוראים לבטל כליל חדרי עישון במסעדות ומוסדות השכלה גבוהה

האיגוד שלח מכתב ליו"ר ועדת הבריאות של הכנסת, בו הם מבקשים ממנו להרחיב את הצו בו תדון הוועדה השבוע כך שיאסור על חדרי עישון במסעדות, בתי קפה, ברים ומוסדות חינוך

63% מהלא-מעשנים בישראל חשופים לעישון פסיבי (אילוסטרציה)
עישון (צילום: אילוסטרציה)

איגוד רופאי בריאות הציבור בהסתדרות הרפואית, החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון והאגודה למלחמה בסרטן פנו במכתב לח"כ אלי אלאלוף, יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, לקראת דיון הצפוי בוועדה מחר (ג') שיעסוק בהרחבת הצו למניעת עישון במקומות ציבוריים.

במכתב, עליו חתומים פרופ' נדב דוידוביץ', יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, ד"ר יעל בר-זאב, יו"ר החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון ומירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן, הודגש הצורך לשפר את יכולת הצו (שממתין לאישור) לשם הגנה על הציבור הישראלי מפני החשיפה לעישון כפוי וכמו כן מפני "עישון יד שלישית". העישון הכפוי, ציינו הרופאים במכתבם, גורם למותם של כ-800 ישראלים בשנה.

במכתב מוצע לוועדה לבטל את חדרי העישון ואזורי העישון במסעדות, בתי קפה, ברים ומוסדות להשכלה גבוהה - ולא לאפשר החרגות בנושא זה.

"ההחרגות למיניהן", הדגישו מחברי המכתב, "יוצרות בלבול בקרב הציבור, בעלי המקומות והפקחים. הן אינן מאפשרות מדיניות אכיפה אפקטיבית - ובכך משבשות את מטרות הצו שהוא להגן על בריאות הציבור".

לדברי הכותבים, "הניסיון בישראל ובעולם מוכיח כי עישון בתוך מבנה גורם בפועל לסיכון בריאותי חמור בחלקים אחרים של המקום. יתר על כן: הוכח כי רעלני העישון נשארים במבנה או ברכב וגורמים לסיכון בריאותי לכל אדם גם זמן רב לאחר מכן"

הדיון שנקבע למחר הוא המשך לדיון שקיימה הוועדה ב-1 בינואר, שעסק בהרחבת הצו למניעת עישון במקומות ציבוריים. "העישון הכפוי מסוכן במיוחד לעוברים, תינוקות, פעוטות וילדים, כמו גם לחולים במחלות כרוניות", מסרו מחברי המכתב. בדיון, שהסתיים ללא הצבעה, נקבעה ישיבת ההמשך שתתקיים השבוע.

מנכ"ל משרד הבריאות, הדגישו מחברי המכתב, אף הצהיר בדיון הנ"ל כי בכוונתו לפעול לביטול חדרי העישון, אך התהליך מתעכב עקב הצורך ב- Regulatory Impact Assessmentי(RIA). הוא ציין כי בסמכות הוועדה להרחיב את הצו, גם ללא תהליך RIA. מכיוון שבסמכות הוועדה לפעול להרחבת הצו באופן מידי, מוצע לוועדה לבטל כליל את חדרי העישון ואזורי העישון הקיימים כיום במסעדות, בבתי קפה, בברים, וגם במוסדות להשכלה גבוהה.

ח"כ אלאלוף התבקש לסייע בקידומו המהיר של "צו מתוקן שיספק הגנה אמתית לתושבי ישראל, ובפרט ילדים וחולים, מפני הנזקים החמורים של חשיפה לעישון כפוי במקומות ציבוריים".

נושאים קשורים:  חדשות,  מכתב,  ועדת הבריאות,  עישון,  חדרי עישון,  מאבק בעישון
תגובות
 
אנונימי/ת
22.01.2018, 19:45

שילכו קבינימט הם וההחלטות שלהם. צריכים מקומות עישון מוסדרים.

מעשנין צריכים לקבל קנס על זיהום אוויר

אנונימי/ת
22.01.2018, 21:38

חוקים פשיסטיים

אנונימי/ת
22.01.2018, 23:19

הגיע הזמן! שיטפלו בהתמכרות המוטילטיבית שלהם