חדשות

מאות בתי חולים בארה"ב יתאגדו וייצרו בעצמם תרופות גנריות זולות

במסגרת יוזמה חדשה, נציגי 450 בתי חולים הודיעו כי הם מתכוונים להקים חברת תרופות שתייצר בשלב הראשון כ-20 תרופות גנריות, במטרה להבטיח מחיר הוגן וזמינות גבוהה

ייצור תרופות, תעשיית הפארמה (צילום: אילוסטרציה)

קבוצה המונה יותר מ-450 נציגים בכירים של בתי חולים ברחבי ארה"ב הודיעה בסוף השבוע כי היא מתכננת להקים חברת תרופות גנריות משלה, כדי "לתת מענה למצב הבלתי נסבל" שבו חברות התרופות דורשות עבור מוצריהן מחירים מופרזים וגם יוצרות מצבים של חסר זמני במלאים.

החברה החדשה, שתפעל ללא מטרות רווח, מתכוונת להביא לשוק את התרופות הראשונות שלה ב-2019.

הכוונה היא לייצר כ-20 סוגי תרופות שהגרסאות הקיימות שלהן יקרות במיוחד או שהיצרניות שלהן, כחלק מהדרכים להכריח בתי חולים לרכוש אותן במחירים שהן מכתיבות, יוצרות בכוונה את המחסור במלאי שלהן, ללא כל סיבה סבירה.

את היוזמה להקמת חברת תרופות עבור בתי החולים בארה"ב מוביל ד"ר מארק הריסון, מנהל שירותי הבריאות במדינת יוטה (Utah based Intermountain Healthcare). בראיון שהעניק לרשת הטלוויזיה CNBC הוא סירב בשלב זה לפרט אילו 20 תרופות גנריות תייצר ותשווק לבתי החולים החברה החדשה.

הוא מסר, כי החברה מקווה להשיג תרומות כספיות לפעילותה גם מקבוצה של נדבנים "שנמאס להם מהפעילות הנוכחית של חברות התרופות שקובעות מחירים לא הגיוניים למוצריהן".

עוד אמר ד"ר הריסון כי היוזמה קיבלה תמיכה גורפת ממטופלים שהתוודו כי אינם מסוגלים לשלם בעד תרופות כי הן יקרות מדי ולכן נמנעים מלהשתמש בהן למרות שהן חיוניות לבריאותם.

"אנחנו חושבים על הרעיון הזה כבר כמה שנים, עבדנו עליו – ועתה הגיעה השעה לממשו", אמר ד"ר הריסון. הוא ציין כי אחת הבעיות הגדולות של שוק התרופות היא שכמה יצרניות שולטות באופן בלעדי על תרופות מסוימות שחולים זקוקים להן ויוצרות בכוונה מעת לעת מצבים של חוסר במלאי כדי להעלות את המחירים, כרצונן. "אנחנו, כקבוצה, נפעל אחרת. נדאג שהתרופות יהיו זמינות תמיד ובמחירים סבירים".

עתה דנים בתי החולים השותפים למיזם ביצירת קרן שאליה יזרימו כספים כדי לממן את פעילותה של החברה החדשה. יש כוונה שעם הזמן יהיה להשקעות אלו גם החזר.

נושאים קשורים:  חדשות,  תרופות,  תרופות גנריות,  ארה"ב,  תעשיית התרופות,  מחיר
תגובות