פרופ' יהודה שיינפלד, מנהל מרכז זבלודוביץ' למחלות אוטואימוניות, מרכז רפואי "שיבא" תל-השומר, ועורך עיתון "הרפואה", התארח ב-Doctalk, הפודקאסט של הקהילה הרפואית בישראל בהנחיית מאיה רונן והילה קורח, לשיחה מקיפה על מחלות אוטואימוניות, עיתון "הרפואה", עריכה מדעית ועוד.

"שני כתבי העת שאני עורך ממלאים תפקידים שונים עבור קהל הקוראים והכותבים. עיתון הרפואה הוא עיתון שבו הרופאים הצעירים באים לידי ביטוי. כל אחד מהפרופסורים שאתן מראיינות כאן פרסם את המאמר הראשון שלו בעיתון הרפואה, כולל עבדכן הנאמן. זה חלק מהאג'נדה שלנו".

"גם בכנסים הבינלאומיים שאני מארגן, אני שם דגש גדול מאוד שרופאים צעירים יציגו את המחקרים שלהם. אנחנו ממש מכינים אותם לכך. מלמדים אותם לדבר נכון מול קהל, איך להזיז את העיניים, איך לא להשתמש בקריאה, להקפיד לעמוד בזמן, להשאיר זמן לשאלות. אם להתבסס על ההצגות המרשימות של הרופאים הללו, ניתן לומר שזה עובד".

"פיתחנו ככל הנראה תרופה חדשה למחלות אוטואימוניות, שמקורה בתולעים. זו עשויה להיות פריצת דרך משמעותית מאוד"

"בנוסף, אם אתה רוצה שאנשים בישראל יידעו במה אתה עוסק ולהציג את עצמך בפני הקהילה, עיתון הרפואה הוא המקום המתאים. אך המטרה של עיתון הרפואה היא לא קידום אקדמי. לשם כך יש את המגזין השני שאני המייסד והעורך שלו - IMAJ, שהוא המראה של הרפואה הישראלית כלפי חוץ ויש לו Impact Factor, כלומר בעל משמעות אקדמית".

פרופ' שיינפלד הרחיב רבות בנושא מחלות אוטואימוניות והמחקרים שביצע בתחום: "אחד המאמרים היקרים ללבי הוא המאמר שכתבתי ביחד עם פרופ' מירי בלנק. פיתחנו ככל הנראה תרופה חדשה למחלות אוטואימוניות, שמקורה בתולעים. אם כל מה שאנחנו חושבים הוא נכון, וכמובן אם התרופה תעבור את כל האישורים הנדרשים, זו עשויה להיות פריצת דרך משמעותית מאוד".

"כיום אנחנו מטפלים במחלות אוטואימוניות בתרופות מדכאות מערכת החיסון. אמנם בהצלחה רבה אך יש לזה מחיר. תולעים שחיות אצלנו כטפילות לעומת זאת, לא יסתכנו בהפרשת חומר מדכא כי זה עלול להרוג אותנו. הן מפרישות חומר מווסת מערכת חיסון, ואנו הצלחנו לבודד אותו ולקשור אותו לחלבון כדי לאפשר את החשיפה למערכת, וראה זה פלא - זה התגלה כיעיל יותר מהסטרואידים הרגילים שאנו נותנים".

בפינת המתמחה התארחה ד"ר ריי ביטון, מתמחה שנה א' בפנימית בביה"ח אסותא אשדוד ואחת המתמחות המפורסמות שישראל, שמתנגדת לרף הקבלה הנהוג בבתי הספר לרפואה ומציעה תפיסה שונה, הנובעת מהמכשולים יוצאי הדופן עליהם נאלצה להתגבר בדרכה לעולם הרפואה.

אם גם אתם מתמחים או סטאז'רים שרוצים להתראיין לפינת "המתמחה" – אם יש לכם נושא שתרצו להעלות, חוויות לשתף, אג'נדה לקדם, סתם להגיד מילים טובות על המנטור שלכם – מוזמנים להציע את עצמכם לפינה. רק שלחו מייל לכתובת info@doctorsonly.co.il ונחזור אליכם.

לו"ז האזנה:

1:35 המאמרים האהובים עליו

3:40 פריצת הדרך טמונה בתולעים

10:22 מחלות אוטואימוניות - אתמול והיום

19:17 למה בחר בתחום

20:55 מחקר הסאונה

23:02 הגורם הזיהומי

29:02 עריכת עיתון "הרפואה"

36:35 רופא חוקר הוא רופא טוב יותר

41:33 פינת המתמחה - ד"ר ריי ביטון מפרקת מכשולים

האזנה נעימה!

לכל הפרקים של Doctalk

התכנית הוקלטה באולפני SPS