רק רופא שיקומי אחד הוכשר בישראל בכל שנת 2017, וקופות החולים מעבירות למוסדות שיקום רק 50% מהתעריף שקבע משרד הבריאות עבור אשפוז שיקומי; כך אמר אתמול (ב') ד"ר דב אלבוקרק מנהל בית החולים השיקומי "רעות", בדיון מיוחד שנערך בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת.

את הדיון יזמו הח"כים איציק שמולי (המחנה הציוני), יעקב פרי (יש עתיד) ויוסף עטאונה (הרשימה המשותפת) בטענה כי "קופות החולים מונעות מקשישים שיקום רפואי הולם בשל שיקולים כלכליים וכתוצאה מכך מידרדר מצבם".

ח"כ שמולי אמר בדיון: "קופות החולים מונעות מהמטופלים את הזכות הבסיסית לקבל שיקום במקום מסודר ושולחות אותם לשיקום ביתי, עם כמה ביקורים של רופא ופיזיותרפיסט. הדרך הזאת מובילה למצב סיעודי - ובדרך כלל גם למוות מהיר יותר. זאת האמת ואין בלתה. קופות החולים הופכות את החוק ללעג רק בגלל סיבות כלכליות".

ח"כ פרי אמר בדיון: "קופות החולים השולטות במעבר מבוטחים לבתי חולים שיקומיים, מצויות בניגוד עניינים. יש להקים ועדות בלתי תלויות שינחו את קופות החולים כיצד לנהוג".

ח"כ עטאונה אמר: "על המדינה לקחת אחריות על חוק ביטוח בריאות ממלכתי ולא לאפשר לקופות החולים לנהל בעצמן את עניין השיקום, במיוחד ביישובי הפריפריה".

לדיון הגיעה השחקנית סופי צדקה שסיפרה בדמעות כיצד אביה עבר שבץ ונשלח לשיקום בביתו ולא במוסד. "מדינה מתוקנת צריכה לדאוג לזקנים שלה. קופת החולים סגרה בפנינו דלתות. את כל החסכונות שלי ושל אחי הוצאתי די לטפל באבי".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף, מחה על תשובותיהם של נציגי משרד הבריאות וקופת חולים כללית, לפיהן השיקולים בהפניה לשיקום ביתי במקום מוסדי אינם כלכליים, וכי ניתנים מענים טובים לזקוקים לשיקום.

"בנאומים מוכנים מראש שכאלה", אמר ח"כ אלאלוף, "אנחנו יכולים לצפות גם ביוטיוב. אינכם מתייחסים למציאות. אין מחסור בכסף, אלא בהתארגנות נכונה ושיטתית. השיקום מצוי במצב חמור ולא בשליטה". הוא הודיע, כי מיד אחרי שיאושר חוק ההסדרים יתקיים דיון מעמיק בנושא, "והפעם יהיה על משרד הבריאות וקופות החולים לתת תשובות כנות".

האיגוד לרפואת שיקום בהסתדרות הרפואית הגיב לדיון: "שיקום רפואי של מטופלים הסובלים מפגיעות מורכבות מחייב שיקום ראשוני באשפוז. שיקום בקהילה הוא נדבך חיוני בתהליך השיקום, אך אסור שהשימוש בו ייעשה מתוך שיקולים כלכליים. הארכת חיים ושיפור איכות חייהם של אלפי מטופלי שיקום, מחייב את משרד הבריאות לגבש ולאכוף קריטריונים ברורים לשיקום באשפוז ובקהילה, להוסיף תקנים לרופאי שיקום ולצוותי מקצועות הבריאות, לחזק את מערך מרכזי השיקום באשפוז ובקהילה, במרכז הארץ ובפריפריה ולהחמיר את הבקרה על תהליך השיקום. רק כך נשפר את תנאי השיקום הרפואי, ואת תוצאותיו".