חדשות

עבודות שירות בלבד למנתח הבריטי שצרב את שמו על כבדים שהושתלו במטופלים

ד"ר סיימו בראמהול נידון ל-12 חודשי עבודות שירות ולקנס כספי עקב המעשה ב-2013; בית המשפט הדגיש כי הצריבה לא פגעה בכבדים אולם היתה מעשה יהיר שגרם נזק למטופלים; כעת ידון גוף מקצועי בשאלה אם לשלול לצמיתות את רשיונו

בית משפט, הכרעת דין (צילום: אילוסטרציה)

מנתח הכבד הבריטי, ד"ר סיימון בראמהול, שצרב את האותיות הראשונות של שמו על שני כבדים שהשתיל במטופלים, נידון ל-12 חודשי עבודות שירות ולקנס של עשרת אלפים ליש"ט; כך דיווחו בסוף השבוע כלי התקשורת בבריטניה, שהדגישו את העובדה כי לא נגזר על המנתח מאסר בפועל.

ד"ר בראמהול הודה שאכן ביצע את הצריבות באמצעות קרן לייזר המשמשת לניתוחים בשני מקרים – האחד בפברואר והאחר באוגוסט 2013. לאחר שהוגש נגדו כתב האישום הוא התפטר ממשרתו.

גזר הדין הקל יחסית נובע מכך שהתביעה עצמה קיבלה את טיעונו, שבמעשים אלו לא הייתה בגדר תקיפת המטופלים ולא נגרם לגופם נזק כלשהו. המועצה הרפואית הבריטית (GMC) הסתפקה בנזיפה ואזהרה בשלב זה, אולם תדון בשלילת רשיונות לאחר גזר הדין.

בעת הקראת גזר הדין אמר השופט פול פארר, בפנותו לרופא: "מה שעשית היה בגדר ניצול כוח ובגידה באמון שנתנו בך המטופלים". עוד אמר השופט: "שני ניתוחי השתלת הכבד היו ארוכים וקשים. אני מוכן לקבל את ההסבר שנתת שבשני המקרים היית עייף ותחת לחץ נפשי. אני גם מקבל כי ייתכן שזה השפיע על כושר השיפוט וההחלטות שקיבלת. אבל זו הייתה התנהגות שכולה יהירות מקצועית, הנכללת במרחב הפלילי. אני מקבל את ההסבר שלא התכוונת ולא צפית שיקרה משהו או יגרם נזק לגופם של המטופלים, אך המעשה עצמו הוא נזק גופני המדבר בעד עצמו".

לפני הקראת גזר הדין אמר התובע, בעת ששב ופירט את העובדות שלגביהן אין מחלוקת, כי אחד משני המטופלים של ד"ר בראמהול - הכירורג הנודע והמוערך, כפי שהציג אותו התובע - השתחרר מבית החולים בתחושה שעבר פגיעה גופנית אלימה והוא "סובל מאז מנזק פסיכולוגי מתמשך".

עם זאת התובע הודה כי שני הכבדים שהושתלו על-ידי ד"ר בראמהול בשני המקרים שבהם עסק כתב האישום, "לא ניזוקו ולא הייתה עקב מעשיו של הרופא פגיעה בתפקודם".

כשבוע לאחר ההשתלה ב-2013 התגלה סיבוך מסיבות שאינן קשורות להשתלה באחד מהמטופלים, והיה צורך לבצע ניתוח חוזר באותו חולה, אולם בידי כירורג אחר. כך התגלתה הצריבה שהופיעה על קרום המעטפת של הכבד. צילום שנעשה בחדר הניתוח גילה צריבה בגודל של 4 ס"מ. ד"ר בראמהול הודה, כאשר נשאל על כך, שהוא השתמש בקרן לייזר (יוני גז ארגון) כדי לחקוק SB על מעטפת הכבד המושתל. אחות חדר ניתוח שראתה את התנהגות המנתח בזמן אמת שאלה אותו מה קרה למטופל, והוא השיב לה: 'אני עשיתי את זה'".

בחקירתו במשטרה תיאר את מהלך הצריבה וכי ההליך נמשך שניות בודדות. עם זאת, שב ואמר כי ידע היטב שלא ייגרם נזק לגופו של המטופל. כבר בחקירותיו הודה שהתנהג באופן "נאיבי וטיפשי" והמעשה היה בגדר "שיפוט לקוי". המטופלת השנייה שלו אמרה לאחר שנודע על גזר הדין: "המעשה שלו היה נורא, הרגשתי כמי שעברה אונס".

התקשורת הבריטית הדגישה כי גזר הדין התחשב בהסבריו של המנתח ושהשופט רמז בפסיקתו כי מדובר היה למעשה בעבירה פלילית שעונשה מאסר, אולם הוא החליט להסתפק בקנס הגבוה.

עתה תצטרך ה-General Medical Council - הגוף העליון בנושאי אתיקה רפואית בבריטניה - להחליט אם לאסור לצמיתות על ד"ר בראמהול לעסוק ברפואה או שיתירו לו אולי בתנאים מגבילים כלשהם לשוב למשרתו.

אתר החדשות האמריקני WPSU שדיווח על הפרשה ציין כי בשנת 2000 הואשם בתביעה אזרחית רופא מניו-יורק, ד"ר אלן זרקין מבית החולים "Beth Israel", שצרב את ראשי התיבות של שמו על הבטן של אישה אותה יילד בניתוח קיסרי. האישה גילתה את המעשה בחדר התאוששות. עורך דינו של הרופא בן ה-61 אמר בעת הגשת כתב האישום כי מרשו סובל ממחלת מוח הדומה לאלצהיימר וכי זה הסביר את התנהגותו. עם הגשת התביעה הודיע הרופא כי הוא מוותר על רישיונו. בית המשפט גזר עליו מאסר על תנאי בלבד ונאסר עליו להגיש את מועמדותו לרישיון עבודה כרופא במשך 5 שנים.

נושאים קשורים:  חדשות,  אתיקה,  בריטניה,  בית משפט,  גזר דין,  פסק דין,  עבירה,  ד"ר סיימון בראמהול
תגובות